Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 77

Sztuczna inteligencja w czym Ci może pomóc, a w czym zaszkodzić – scenariusz lekcji bibliotecznej

Sztuczna inteligencja: w czym ci może pomóc a w czym zaszkodzić – scenariusz dla starszych klas szkoły podstawowej

Współczesny nastolatek nie wyobraża sobie życia bez narzędzi sztucznej inteligencji. Podczas tej lekcji uczniowie przyglądają się zastosowaniom i zagrożeniom nowoczesnych technologii. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Sprawdź na Nowoczesna biblioteka.

Sztuczna inteligencja w naszym życiu – scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych

Sztuczna inteligencja w naszym życiu – scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych

Sztuczna inteligencja ma nam pomagać i ułatwiać życie, ale nie może go zastąpić. Na tej lekcji najmłodsi uczniowie poznają zalety i wady technologii używanych na co dzień. Uczestnicy: uczniowie klas I–V szkoły podstawowej. Wejdź na Nowoczesna biblioteka 3.0.

Marka osobista nauczyciela bibliotekarza i marka biblioteki - relacja z seminarium w Bydgoszczy

Budowanie marki osobistej bibliotekarza zyskuje coraz większą popularność w środowisku. Dotyczy to zarówno bibliotek publicznych jak i placówek pedagogicznych czy szkolnych. Dowodem na to pojawianie się tego tematu w prasie specjalistycznej oraz podczas branżowych spotkań.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 22

W skutecznym uczeniu się pomoże biblioteczny pałac pamięci

„Biblioteczny pałac pamięci” – pod tym dość enigmatycznym tytułem kryje się jedna z metod skutecznego uczenia się polegająca na przypisywaniu konkretnych rzeczy, które mamy zapamiętać do określonych miejsc w danym pomieszczeniu. Tak najprościej można scharakteryzować jedną z mnemotechnik, która będzie doskonałym przyczynkiem do tego, aby rozpocząć zajęcia o uczeniu się w bibliotece. Zobacz, jak możecie wykorzystać ten potencjał i przygotować interesujące zajęcia dla młodzieży.

Mali detektywi: kodowanie i szyfrowanie wiadomości – pomysł na ciekawe zajęcia biblioteczne nie tylko w wakacje

Wakacje to czas wytchnienia i odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Dla bibliotekarzy to z kolei czas wzmożonej pracy nad zajęciami, które wypełnią wolny czas uczniów. Jest to także doskonała okazja do promowania biblioteki. Zobacz, jak w zajęciach bibliotecznych można wykorzystać zagadki logiczne.

Wiedza w bibliotece – biblioteczne laboratorium naukowe

Powołanie do życia bibliotecznego laboratorium naukowego pozwoli teoretyczną wiedzę z książek naukowych (chemicznych, fizycznych, przyrodniczych itp.) przełożyć na praktyczne działanie – eksperymentowanie. Poznawania świata w ten sposób uczyni z biblioteki bardziej atrakcyjne miejsce, do którego chętnie będą przychodziły dzieci i młodzież. Będzie można spędzić w nim miło czas, poznając przy tym świat nauki. Sprawdźmy, jak utworzyć w bibliotece laboratorium naukowe. Skupmy się na praktycznych aspektach: grupie docelowej, sprzęcie oraz jego przechowywaniu.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 76

„Katechizm biblioteki” Paula Ladewiga jako przewodnik ku bibliotece przyszłości

Lektura „Katechizmu biblioteki” dostarczyła mi dużo informacji na temat organizacji bibliotek na przełomie XIX/XX w. i przekonała mnie, że wykonuję pracę, która ma za sobą wiele lat budowania wizerunku biblioteki i bibliotekarza. Zapraszam do lektury artykułu, w którym dzielę się z Czytelnikami Nowoczesnej biblioteki swoimi spostrzeżeniami po przeczytaniu katechizmu.

Regulamin wynagradzania w bibliotece – prawo dla dyrektora

Regulamin wynagradzania, ze względu na liczbę zatrudnionych osób, nie będzie konieczny w wielu bibliotekach to i tak warto rozważyć jego wprowadzenie. Przede wszystkim dlatego, że zapewni on klarowność zasad wynagradzania pracowników. Dla dyrektora będzie formą zabezpieczenia w przypadku oskarżeń np. o dyskryminację płacową, a dla pracowników narzędziem do uzyskania niezbędnych informacji.

Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza – wymiar etatu

Pytanie: Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Nauczyciel zdecydował się, że od 1 września 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego do 31 sierpnia 2025 r. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy możemy tak postąpić? Czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 75

Lex Kamilek: nowe obowiązki przy zatrudnianiu pracowników bibliotek

Od 15 lutego 2024 r. nowo zatrudniana kadra m.in. instytucji kultury musi złożyć dodatkowe dokumenty, które potwierdzają, że osoby te nie były karane za czyny pedofilskie, czyny przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Sprawdź szczegóły i obejrzyj szkolenie.

Sztuczna inteligencja w bibliotece, czyli jak bibliotekarz może ułatwić sobie codzienną pracę

Sztuczna inteligencja w bibliotece, czyli jak bibliotekarz może ułatwić sobie codzienną pracę

Najpopularniejsze słowo i zjawisko ubiegłego roku? Bez wątpienia sztuczna inteligencja (AI). Wszyscy o niej mówimy, większość już z niej korzysta. Na czym polega i w jaki sposób można wykorzystać ją w pracy bibliotekarza i w funkcjonowaniu biblioteki.Z artykułu eksperta pisma Nowoczesna biblioteka 3.0 dowiesz się:W jaki sposób można wykorzystać w bibliotece sztuczną inteligencję: wyszukiwanie informacji – katalogi i multiwyszukiwarki, katalogowanie, rekomendacje czytelnicze, komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna, bezpieczeństwo informatyczne i ochrona danych, animacja czytelnictwa, marketing, promocja

Pokochać siebie - scenariusz

Pokochać siebie: o akceptacji własnego ciała – scenariusz lekcji bibliotecznej

Dorastający uczniowie często stają się niewolnikami swojego ciała, a raczej wyobrażenia o tym, jakie powinno być. Podczas tej lekcji zrozumieją, że ciało nie określa wartości człowieka oraz rozpoczną podróż ku akceptacji swojego wyglądu. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 21

Zakup zbiorów bibliotecznych z dotacji celowej

Pytanie: Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e–booków) można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Z jakiej dotacji zakup zbiorów bibliotecznych

Pytanie: Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e–booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Kontrola gminnej instytucji kultury prowadzona z upoważnienia wójta

Pytanie: Czy organizator może kontrolować instytucję kultury bez komisji rewizyjnej? Co w tym zakresie organizator może kontrolować? Czy musimy przedstawić wszystkie umowy o prace, zlecenia wraz z listami płac? Czy do protokołu pokontrolnego mogę załączyć ksera ww. dokumentów? Co z RODO?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 74

Randka z książką

14            lutego Randka z książką – scenariusz

Zajęcia o pierwszych uczuciach w życiu młodego człowieka i o tym, dlaczego warto szukać pomysłów na zdobycie Jej (Jego) w książkach dla młodzieży. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

Współpraca biblioteki z innymi instytucjami – porady z praktyki

Działalność nowoczesnych bibliotek jest bardzo szeroka. Wykracza daleko poza książki, a w formach promocji czytelnictwa można znaleźć wiele różnorodnych działań, które pokrywają się z ofertą kulturalną innych instytucji. To sprawia, że biblioteki stają się podmiotami, które mogą korzystać z różnorodnych form współpracy z instytucjami w celu kreowania i zaspokajania potrzeb kulturalnych społeczeństwa. Sprawdź formy współpracy, z jakich może korzystać biblioteka.

Spis z natury w bibliotece – instrukcja dla bibliotekarza

Działalność biblioteczna to nie tylko książki i aktywności przygotowywane dla odbiorców. To także cały szereg zadań wymaganych przez przepisy prawa. Jeden z obowiązków związany jest z kontrolą posiadanego majątku. W tym celu można skorzystać m.in. ze spisu z natury. 

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 73

Skontrum materiałów bibliotecznych a inwentaryzacja księgozbioru

Księgozbiory objęte ewidencją księgową, które mają cechy środków trwałych, inwentaryzuje się na ostatni dzień roku obrotowego. Jednak w związku z tym, że najczęściej znajdują się one na terenie strzeżonym, można do nich stosować częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 4 lat.

Czy byłemu dyrektorowi można przyznać nagrodę roczną

Pytanie: Dyrektor biblioteki – samorządowej instytucji kultury – pełni w/w funkcję do końca roku kalendarzowego. Od nowego roku zmienia stanowisko na bibliotekarza. Co za tym idzie sprawozdanie finansowe za rok 2023 podpisze nowo wybrany dyrektor. Czy w takiej sytuacji byłemu dyrektorowi będzie się należała nagroda roczna za 2023 rok? Pełnił funkcję przez cały rok obrotowy, jednak nie uzyska zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ten rok.

wyloguj się, cyfrowy detoks - scenariusz lekcji bibliotecznej

Wyloguj się, czyli cyfrowy detoks – scenariusz lekcji bibliotecznej

Ponad połowa nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem, a najmłodsze dzieci chętniej przeglądają strony internetowe niż książki. Podczas tej lekcji uczniowie poznają sposoby na cyfrowy detoks czyli powrót do życia w realu. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.