Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 83

Standardy ochrony małoletnich okiem bibliotekarza

Wszystko co nowe budzi w nas pewien lęk, obawę. Nie inaczej jest w przypadku zmian w prawie. Są one tym bardziej stresujące, gdyż ich nieprzestrzeganie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak wygląda wdrażanie standardów ochrony małoletnich w bibliotekach.

Niepełnosprawność to nie wyrok scenariusz

Niepełnosprawność to nie wyrok – scenariusz

Osobom niepełnosprawnym trudniej jest zdobyć akceptację grupy rówieśniczej i zająć należne im miejsce w społeczności szkolnej i lokalnej. Dowiedz się, jak likwidować bariery i tworzyć rzeczywistość, w której wszyscy jesteśmy równi. Uczestnicy: uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej

Mikołajki w bibliotece warto rozłożyć w czasie

Okres świąt Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej charakterystycznych okresów w roku kalendarzowym. Każdemu kojarzy się z choinką, prezentami i świętymi Mikołajem. To okres, do którego przygotowują się nie tylko dzieci, ale także biblioteki, które na ten czas przygotowują wiele atrakcji dla swoich użytkowników.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 24

Zajęcia filatelistyczne – ciekawa innowacja pedagogiczna w bibliotece

Do założenia koła filatelistycznego zachęcam przede wszystkim nauczycieli pracujących w bibliotece szkolnej od kilku lat, zwłaszcza nauczycieli bibliotekarzy, którzy posiadają wykształcenie w dziedzinie geografii, historii lub języka obcego. Jako argument, który powinien przekonać Cię do tej innowacji, jest fakt, że filatelistyka doskonale pomaga rozwijać kluczowe kompetencje.

Konkurs czytelniczy na podstawie książki Kubuś Puchatek

Konkurs czytelniczy na podstawie książki Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek to jedna z najbardziej lubianych przez dzieci postaci literackich. Dla bibliotekarzy to także nieocenione źródło inspiracji do przeprowadzenia zajęć. Począwszy od grup najmłodszych na starszych kończąc. W tym artykule przedstawiamy konkurs czytelniczy na podstawie książki A. A. Milne pt. Kubuś Puchatek.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 82

Powódź 2024 – sprawdź zalecenia dla bibliotek w sprawie zagrożenia mikrobiologicznego

Powódź 2024 – sprawdź zalecenia dla bibliotek w sprawie zagrożenia mikrobiologicznego

Obecnie Biblioteka Narodowa nie otrzymała informacji o ewentualnych zniszczeniach cennych księgozbiorów od bibliotek dotkniętych tegoroczną powodzią. Pozwala to przypuszczać, że były one przygotowane na taką ewentualność i stosowały zalecane procedury postępowania przeciwpowodziowego. Niemniej w mniejszych miejscowościach są biblioteki posiadające zbiory współczesne, które ucierpiały w czasie powodzi, i placówki te należy ostrzec przed możliwym zagrożeniem mikrobiologicznym.

Standardy Ochrony Małoletnich: jak właściwie podejmować interwencje w bibliotece

Każda instytucja kultury pracująca z małoletnimi ma obowiązek wprowadzić Standardy ochrony małoletnich. Termin na to upłynął 15 sierpnia 2024 r. W dokumencie należy określić m.in. zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Sprawdź, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Pobierz przykładową kartę interwencji, którą wypełnia się w każdym takim przypadku.

pieniadze

Jak rozsądniej wydawać pieniądze – pomysł na atrakcyjne zajęcia w bibliotece

Każdy potrzebuje pieniędzy w mniejszym lub większym stopniu do spełniania podstawowych potrzeb. Warto wykorzystać potencjał płynący z zainteresowaniem pieniędzmi i wykorzystać go do poszerzenia oferty biblioteki.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 81

14_ALB81 srodki do druku

Zakazuj z głową, czyli jak stosować analizę transakcyjną w komunikacji z nastoletnim dzieckiem – scenariusz dla rodziców

Zakazywać tak, aby nastoletnie dzieci nas słuchały? To możliwe pod warunkiem że zastosujesz zasady analizy transakcyjnej. Ten warsztat uczy, jak skutecznie rozmawiać o granicach.

Wrzesień z podręcznikami w bibliotece szkolnej – miniporadnik

Od końca sierpnia do szkół są dostarczane podręczniki szkolne. W 2024 roku będą to książki do klas II i VIII. Dla osób, które nie mają doświadczenia w przyjmowaniu, opracowywaniu i wydawaniu podręczników, przygotowałam miniporadnik w pigułce. Skorzystaj z nich i wprowadź większą organizację i efektywność w pracy w bibliotece szkolnej, co z pewnością ułatwi start nowego roku szkolnego.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 80

Ustawa Kamilka: Kto ma obowiązek zweryfikować praktykanta z uczelni przed dopuszczeniem go do pracy z dziećmi

Jeżeli student podczas praktyk zawodowych ma do czynienia bezpośrednio z małoletnimi należy wcześniej sprawdzić, czy figuruje on w Krajowym Rejestrze Karnym oraz Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Co zrobić w sytuacji, gdy dane praktykanta znajdują się w którymś z tych rejestrów? I kto powinien dokonać tego sprawdzenia – uczelnia czy instytucja kultury, w której student odbywa praktyki?

zrozumieć nastolatka

Zrozumieć nastolatka, czyli jak rozmawiać z młodzieżą – warsztaty dla rodziców

Bycie rodzicem nastolatka to spore wyzwanie. Ten warsztat przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje dzieci i lepiej dogadywać się z nimi. Uczestnicy: rodzice nastolatków (maksymalnie 20 osób)

terapeutyczna rola śmiechu

Terapeutyczna rola śmiechu - scenariusz

Śmiech jest zdrowy i potrzebny, ale może także ranić. Gdzie leży granica? Jak wykorzystać poczucie humoru w codziennym życiu? Czy można leczyć się śmiechem? Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 23

Nie tylko do picia – 4 propozycje doświadczeń naukowych i wspólnej zabawy z wodą w bibliotece

W prostocie tkwi siła, którą powinniśmy wykorzystywać w działaniach bibliotecznych. Zwłaszcza w pracy z młodszymi dziećmi wykorzystanie wody może okazać się kluczem do sukcesu. Przekonaj się, że za jej pomocą można łatwo wprowadzić dzieci w świat nauki.

Podchody literackie – scenariusz zajęć w bibliotece

Podchody dla dzieci ze szkoły podstawowej, które łączą zabawę na świeżym powietrzu z promocją literatury i szeroko pojętej kultury. Dzięki ciekawej formule zajęć uczestnicy zdobywają i pogłębiają wiedzę w sposób aktywny i przyjemny. Uczestnicy: dzieci w wieku 7–12 lat

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 79

wyloguj się, cyfrowy detoks - scenariusz lekcji bibliotecznej

Wyloguj się, czyli cyfrowy detoks – scenariusz lekcji bibliotecznej

Ponad połowa nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem, a najmłodsze dzieci chętniej przeglądają strony internetowe niż książki. Podczas tej lekcji uczniowie poznają sposoby na cyfrowy detoks czyli powrót do życia w realu. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.

Sztuczna inteligencja – scenariusz zajęć w bibliotece dla osób dorosłych

Sztuczna inteligencja: dobrodziejstwo czy pułapka – scenariusz zajęć w bibliotece dla osób dorosłych

Dorośli narzekają na uzależnienie dzieci od nowoczesnych technologii zapominając, że sami funkcjonują podobnie. Warsztat o zaletach i wadach sztucznej inteligencji zachęca ich do odnalezienia równowagi i dawania młodym dobrego przykładu.

Zgaduj zgadula w bibliotece - zagadki dla osób w różnym wieku

Zgaduj zgadula w bibliotece – zagadki logiczne dla osób w różnym wieku

Niewiele jest takich rzeczy, które angażują ludzi w różnym wieku do podejmowania umysłowego wysiłku jak zagadki logiczne. Umysłowe łamigłówki z powodzeniem mogą stanowić podstawę do opracowania zajęć dla ludzi w różnym wieku. Chcąc je wprowadzić do przestrzeni bibliotecznej warto jednak pomyśleć strategicznie i nadać temu wydarzeniu pewien kontekst. Dobrym początkiem będzie przygotowanie Tygodnia Mózgu. Sprawdź pomysł na ciekawe zajęcia w bibliotece.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 78

9 przykładów zajęć w bibliotece szkolnej, które lubią dzieci i młodzież

Dziś biblioteka szkolna to miejsce nieograniczonych możliwości. Oznacza to, że każdy nauczyciel ma swobodę w wyborze tematu zajęć czytelniczych. Najczęściej poruszamy się w obszarach związanych z książką, jej historią oraz historią pisma. Z doświadczenia Autorki wynika, że obecnie najlepiej ocenianie przez uczniów są zajęcia czytelnicze, które łączą elementy interaktywne, praktyczne i kreatywne. Sprawdź, jakie zajęcia biblioteczne cieszą się obecnie dużym powodzeniem u dzieci i młodzieży szkolnej, a jakie przestały być ciekawe – z doświadczeń nauczyciela bibliotekarza.

Jak przygotować bibliotekę szkolną na zakończenie roku szkolnego

Pierwszym bardzo ważnym zadaniem, jakie powinno być wykonane przed zakończeniem roku szkolnego, to oczywiście zebranie wszystkich wypożyczonych podręczników szkolnych. Jeśli robisz to po raz pierwszy to powinieneś zacząć od przygotowania terminów zwrotu podręczników dla poszczególnych klas, aby uniknąć tłoku i chaosu w bibliotece. Sprawdź, jak się do tego zabrać i co zrobić w dalszej kolejności.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 77

Bezpieczeństwo w sieci – scenariusz lekcji bibliotecznej

Bezpieczeństwo w sieci – scenariusz

Lekcja o zagrożeniach płynących z sieci i sposobach reagowania na nie. Uczy dzieci bezpieczniej korzystać z Internetu. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej

Sztuczna inteligencja w czym Ci może pomóc, a w czym zaszkodzić – scenariusz lekcji bibliotecznej

Sztuczna inteligencja: w czym ci może pomóc a w czym zaszkodzić – scenariusz dla starszych klas szkoły podstawowej

Współczesny nastolatek nie wyobraża sobie życia bez narzędzi sztucznej inteligencji. Podczas tej lekcji uczniowie przyglądają się zastosowaniom i zagrożeniom nowoczesnych technologii. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej i uczniowie szkół ponadpodstawowych. Sprawdź na Nowoczesna biblioteka.

Sztuczna inteligencja w naszym życiu – scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych

Sztuczna inteligencja w naszym życiu – scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych

Sztuczna inteligencja ma nam pomagać i ułatwiać życie, ale nie może go zastąpić. Na tej lekcji najmłodsi uczniowie poznają zalety i wady technologii używanych na co dzień. Uczestnicy: uczniowie klas I–V szkoły podstawowej. Wejdź na Nowoczesna biblioteka 3.0.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 22

W skutecznym uczeniu się pomoże biblioteczny pałac pamięci

„Biblioteczny pałac pamięci” – pod tym dość enigmatycznym tytułem kryje się jedna z metod skutecznego uczenia się polegająca na przypisywaniu konkretnych rzeczy, które mamy zapamiętać do określonych miejsc w danym pomieszczeniu. Tak najprościej można scharakteryzować jedną z mnemotechnik, która będzie doskonałym przyczynkiem do tego, aby rozpocząć zajęcia o uczeniu się w bibliotece. Zobacz, jak możecie wykorzystać ten potencjał i przygotować interesujące zajęcia dla młodzieży.

Mali detektywi: kodowanie i szyfrowanie wiadomości – pomysł na ciekawe zajęcia biblioteczne nie tylko w wakacje

Wakacje to czas wytchnienia i odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Dla bibliotekarzy to z kolei czas wzmożonej pracy nad zajęciami, które wypełnią wolny czas uczniów. Jest to także doskonała okazja do promowania biblioteki. Zobacz, jak w zajęciach bibliotecznych można wykorzystać zagadki logiczne.

Wiedza w bibliotece – biblioteczne laboratorium naukowe

Powołanie do życia bibliotecznego laboratorium naukowego pozwoli teoretyczną wiedzę z książek naukowych (chemicznych, fizycznych, przyrodniczych itp.) przełożyć na praktyczne działanie – eksperymentowanie. Poznawania świata w ten sposób uczyni z biblioteki bardziej atrakcyjne miejsce, do którego chętnie będą przychodziły dzieci i młodzież. Będzie można spędzić w nim miło czas, poznając przy tym świat nauki. Sprawdźmy, jak utworzyć w bibliotece laboratorium naukowe. Skupmy się na praktycznych aspektach: grupie docelowej, sprzęcie oraz jego przechowywaniu.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 76

„Katechizm biblioteki” Paula Ladewiga jako przewodnik ku bibliotece przyszłości

Lektura „Katechizmu biblioteki” dostarczyła mi dużo informacji na temat organizacji bibliotek na przełomie XIX/XX w. i przekonała mnie, że wykonuję pracę, która ma za sobą wiele lat budowania wizerunku biblioteki i bibliotekarza. Zapraszam do lektury artykułu, w którym dzielę się z Czytelnikami Nowoczesnej biblioteki swoimi spostrzeżeniami po przeczytaniu katechizmu.

Regulamin wynagradzania w bibliotece – prawo dla dyrektora

Regulamin wynagradzania, ze względu na liczbę zatrudnionych osób, nie będzie konieczny w wielu bibliotekach to i tak warto rozważyć jego wprowadzenie. Przede wszystkim dlatego, że zapewni on klarowność zasad wynagradzania pracowników. Dla dyrektora będzie formą zabezpieczenia w przypadku oskarżeń np. o dyskryminację płacową, a dla pracowników narzędziem do uzyskania niezbędnych informacji.

Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza – wymiar etatu

Pytanie: Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Nauczyciel zdecydował się, że od 1 września 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego do 31 sierpnia 2025 r. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy możemy tak postąpić? Czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 75

Pokochać siebie - scenariusz

Pokochać siebie: o akceptacji własnego ciała – scenariusz lekcji bibliotecznej

Dorastający uczniowie często stają się niewolnikami swojego ciała, a raczej wyobrażenia o tym, jakie powinno być. Podczas tej lekcji zrozumieją, że ciało nie określa wartości człowieka oraz rozpoczną podróż ku akceptacji swojego wyglądu. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej

Lex Kamilek: nowe obowiązki przy zatrudnianiu pracowników bibliotek

Od 15 lutego 2024 r. nowo zatrudniana kadra m.in. instytucji kultury musi złożyć dodatkowe dokumenty, które potwierdzają, że osoby te nie były karane za czyny pedofilskie, czyny przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Sprawdź szczegóły i obejrzyj szkolenie.

Sztuczna inteligencja w bibliotece, czyli jak bibliotekarz może ułatwić sobie codzienną pracę

Sztuczna inteligencja w bibliotece, czyli jak bibliotekarz może ułatwić sobie codzienną pracę

Najpopularniejsze słowo i zjawisko ubiegłego roku? Bez wątpienia sztuczna inteligencja (AI). Wszyscy o niej mówimy, większość już z niej korzysta. Na czym polega i w jaki sposób można wykorzystać ją w pracy bibliotekarza i w funkcjonowaniu biblioteki.Z artykułu eksperta pisma Nowoczesna biblioteka 3.0 dowiesz się:W jaki sposób można wykorzystać w bibliotece sztuczną inteligencję: wyszukiwanie informacji – katalogi i multiwyszukiwarki, katalogowanie, rekomendacje czytelnicze, komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna, bezpieczeństwo informatyczne i ochrona danych, animacja czytelnictwa, marketing, promocja

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 21

Zakup zbiorów bibliotecznych z dotacji celowej

Pytanie: Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e–booków) można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Z jakiej dotacji zakup zbiorów bibliotecznych

Pytanie: Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e–booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Kontrola gminnej instytucji kultury prowadzona z upoważnienia wójta

Pytanie: Czy organizator może kontrolować instytucję kultury bez komisji rewizyjnej? Co w tym zakresie organizator może kontrolować? Czy musimy przedstawić wszystkie umowy o prace, zlecenia wraz z listami płac? Czy do protokołu pokontrolnego mogę załączyć ksera ww. dokumentów? Co z RODO?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 74

Urodziny w bibliotece

Sto lat! Sto lat! Urodziny w bibliotece – innowacja pedagogiczna

Urodziny w bibliotece? Tak! To możliwe. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie w roku szkolnym 2023/2024 wdrożono metodyczną innowację pedagogiczną łączącą promocję czytelnictwa, kreatywną zabawę i urodzinowe przyjęcie w jedno wydarzenie. Biblioteczna uroczystość realizowana jest w edukacyjno-rekreacyjnej formie przyjęcia urodzinowego dla pierwszoklasistów. Na zaproszenie bibliotekarzy odwiedzają oni bibliotekę, gdzie obchodzą swoje siódme urodziny. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę zdaniem Sabiny Szklarskiej, nauczyciela bibliotekarza.

Randka z książką

14            lutego Randka z książką – scenariusz

Zajęcia o pierwszych uczuciach w życiu młodego człowieka i o tym, dlaczego warto szukać pomysłów na zdobycie Jej (Jego) w książkach dla młodzieży. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

Współpraca biblioteki z innymi instytucjami – porady z praktyki

Działalność nowoczesnych bibliotek jest bardzo szeroka. Wykracza daleko poza książki, a w formach promocji czytelnictwa można znaleźć wiele różnorodnych działań, które pokrywają się z ofertą kulturalną innych instytucji. To sprawia, że biblioteki stają się podmiotami, które mogą korzystać z różnorodnych form współpracy z instytucjami w celu kreowania i zaspokajania potrzeb kulturalnych społeczeństwa. Sprawdź formy współpracy, z jakich może korzystać biblioteka.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 73

wyloguj się, cyfrowy detoks - scenariusz lekcji bibliotecznej

Wyloguj się, czyli cyfrowy detoks – scenariusz lekcji bibliotecznej

Ponad połowa nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem, a najmłodsze dzieci chętniej przeglądają strony internetowe niż książki. Podczas tej lekcji uczniowie poznają sposoby na cyfrowy detoks czyli powrót do życia w realu. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.

o depresji młodzienczej scenariusz lekcji bibliotecznej

Nic mi się nie chce: o depresji młodzieńczej – scenariusz lekcji bibliotecznej

Depresja młodzieńcza atakuje coraz częściej, jednak świadomość społeczna dotycząca problemu jest stosunkowo niska. Ta lekcja „odczarowuje” depresję oraz dostarcza uczestnikom praktycznych narzędzi do rozpoznawania choroby i poszukiwania pomocy. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.

Skontrum materiałów bibliotecznych a inwentaryzacja księgozbioru

Księgozbiory objęte ewidencją księgową, które mają cechy środków trwałych, inwentaryzuje się na ostatni dzień roku obrotowego. Jednak w związku z tym, że najczęściej znajdują się one na terenie strzeżonym, można do nich stosować częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 4 lat.