Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Ściąga: Sztuczna inteligencja w bibliotece – 10 zadań bibliotekarza, których nie zastąpi technologia
Sztuczna inteligencja (SI) jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów technologicznych, znajdującym zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym w bibliotekach. Automatyzacja procesów katalogowania, obsługi użytkowników czy wyszukiwania informacji może zwiększyć efektywność bibliotek. Jednakże wielu bibliotekarzy obawia się, że SI może ich całkowicie zastąpić. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Absolutnie nie. Istnieje wiele obszarów, w których ludzka obecność jest niezbędna i gdzie SI nie jest w stanie spełnić wszystkich oczekiwań.

Wygraj konkurs na dyrektora instytucji kultury
Czy marzysz o objęciu stanowiska dyrektora biblioteki, domu kultury czy muzeum? Czy chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie przejść przez procedurę konkursową i z sukcesem stanąć na czele instytucji kultury? Nasze praktyczne warsztaty to niepowtarzalna okazja, aby zdobyć wiedzę i narzędzia potrzebne do osiągnięcia tego celu!
Obowiązek informacyjny bibliotek w zakresie użyczeń utworów wyrażonych słowem – zmiany od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025 r. więcej bibliotek publicznych ma obowiązek informować MKiDN oraz organizację zbiorowego zarządu (Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska) na temat użyczeń egzemplarzy utworów wyrażonych słowem. Służy to obliczeniu wynagrodzenia dla autorów i wydawców w ramach tzw. public lending right. Z tej okazji przypominamy, na jakich zasadach biblioteki realizują krok po kroku ten obowiązek informacyjny.
Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w wynagrodzeniach dla autorów za wypożyczenia biblioteczne
Od 1 stycznia 2025 r. na najbliższe 10 lat obowiązują nowe limity wydatków z Funduszu Promocji Kultury, przeznaczone dla pisarzy, tłumaczy i wydawców, których książki są wypożyczane z bibliotek. Jest to swoista rekompensata dla autorów za to, że czytelnicy zamiast kupić ich dzieło, korzystają z niego za darmo. Sprawdź, co się zmienia.
Sztuczna inteligencja – Nowoczesna biblioteka 3.0 patronuje konferencji naukowej
Miło nam poinformować, że nasze pismo Nowoczesna biblioteka 3.0 zostało patronem medialnym ogólnopolskiej konferencji „Sztuczna inteligencja jako narzędzie edukacyjne i wspierające. Wyzwania, zastosowania i zagrożenia. Konferencja odbędzie się w formule online 4 marca 2025 r.
Pamiętaj o sprawozdaniu K-03 do 7 lutego 2025 r.
Formularz K-03 to sprawozdanie, które biblioteki publiczne, pedagogiczne, naukowe oraz inne instytucje biblioteczne w Polsce są zobowiązane składać corocznie do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje na temat działalności biblioteki, w tym dane identyfikacyjne, statystyczne i organizacyjne placówki na 31 grudnia danego roku.
Kalkulator wynagrodzenia z umowy o pracę
Skorzystaj z tego kalkulatora, aby ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika w 2025 roku. Aby właściwie skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń przy umowie o pracę, trzeba wiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne, aby bezpiecznie przystąpić do rozliczenia należności ze stosunku pracy.

Ebook: Sztuczna inteligencja w bibliotece - przydatne narzędzia, nowe przepisy, scenariusz zajęć dla dorosłych
Od momentu pojawienia się najpopularniejszego narzędzia, jakim bez wątpienia jest ChatGPT, w sieci pojawiają się wciąż nowe, które wykorzystują sztuczna inteligencję. Z powodzeniem można je także zastosować w usługach bibliotecznych. Podpowiadamy jakie narzędzia wybrać. Sprawdź, jak przygotować cały personel biblioteki do obsługi AI. Polecamy także warsztat o zaletach i wadach sztucznej inteligencji zachęca ich do odnalezienia równowagi i dawania młodym dobrego przykładu.

Ebook: Standardy ochrony małoletnich w bibliotece – instrukcja dla dyrektora i przykładowe dokumenty
Organem zarządzającym obowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich jest organ uprawniony do kierowania działalnością danej jednostki oraz do jej reprezentowania. W instytucji kultury takim organem jest jej dyrektor. Sprawdź, jak wprowadzić krok po kroku standardy ochrony małoletnich w bibliotece.
Ustawa Kamilka – w jaki sposób biblioteka może być kontrolowana
Organami uprawnionymi i jednocześnie zobowiązanymi do kontroli są ich organizatorzy, działający przez swoje organy. Są to zatem właściwi wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, starostowie i marszałkowie województw – w odniesieniu do samorządowych instytucji kultury, oraz ministrowie i kierownicy urzędów centralnych – w odniesieniu do państwowych instytucji kultury. Sprawdź, jak przygotować się do kontroli.