Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.
Jak przygotować pracowników biblioteki do obsługi AI
Wdrożenie rozwiązań z zakresu AI w bibliotece może wynikać nie tylko z chęci pracy z nową technologią, ale również z faktów dokonanych. AI może sama się wprosić do biblioteki, gdy dostawca już obecnej technologii wprowadzi do niej ulepszenia lub gdy nasz personel sam zaprojektuje określone rozwiązania. Do tego dochodzą przepisy europejskiego Aktu o AI, które częściowo zaczną obowiązywać od 2 lutego 2025 r. Sprawdź, jak przygotować cały personel biblioteki do obsługi AI.
Standardy ochrony małoletnich okiem bibliotekarza
Wszystko co nowe budzi w nas pewien lęk, obawę. Nie inaczej jest w przypadku zmian w prawie. Są one tym bardziej stresujące, gdyż ich nieprzestrzeganie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Sprawdź, jak wygląda wdrażanie standardów ochrony małoletnich w bibliotekach.

Mikołajki w bibliotece warto rozłożyć w czasie
Okres świąt Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej charakterystycznych okresów w roku kalendarzowym. Każdemu kojarzy się z choinką, prezentami i świętymi Mikołajem. To okres, do którego przygotowują się nie tylko dzieci, ale także biblioteki, które na ten czas przygotowują wiele atrakcji dla swoich użytkowników.
Standardy ochrony małoletnich w bibliotece – instrukcja dla dyrektora i przykładowe dokumenty
Organem zarządzającym obowiązanym do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich jest organ uprawniony do kierowania działalnością danej jednostki oraz do jej reprezentowania. W instytucji kultury takim organem jest jej dyrektor.

Powódź 2024 – sprawdź zalecenia dla bibliotek w sprawie zagrożenia mikrobiologicznego
Obecnie Biblioteka Narodowa nie otrzymała informacji o ewentualnych zniszczeniach cennych księgozbiorów od bibliotek dotkniętych tegoroczną powodzią. Pozwala to przypuszczać, że były one przygotowane na taką ewentualność i stosowały zalecane procedury postępowania przeciwpowodziowego. Niemniej w mniejszych miejscowościach są biblioteki posiadające zbiory współczesne, które ucierpiały w czasie powodzi, i placówki te należy ostrzec przed możliwym zagrożeniem mikrobiologicznym.
Standardy Ochrony Małoletnich: jak właściwie podejmować interwencje w bibliotece
Każda instytucja kultury pracująca z małoletnimi ma obowiązek wprowadzić Standardy ochrony małoletnich. Termin na to upłynął 15 sierpnia 2024 r. W dokumencie należy określić m.in. zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Sprawdź, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Pobierz przykładową kartę interwencji, którą wypełnia się w każdym takim przypadku.
Jak rozliczyć czas pracy, gdy bibliotekarze wyjechali na wyjazd studyjny
Pytanie: Pracownicy biblioteki wyjechali na wyjazd studyjny do bibliotek w innym mieście. Wyjazd był o godz. 8.00 spod zakładu pracy. Odwiedziny bibliotek zajęły im 4 godziny, ok. 4 godzin przejazd i ok. 2 godzin zatrzymanie na obiad, którego koszty pokrył zakład pracy. Ogółem czas pozostawiania w podróży służbowej wyniósł ok. 10 godzin. W bibliotece obowiązuje równoważny czas pracy. Czy za te 2 godziny pracownikom należy się odbiór tych 2 godzin? Podczas wyjazdu nie świadczyli pracy.
Czy wynagrodzenia bibliotekarzy mogę się znacząco różnić od siebie
Pytanie: Dwie z zatrudnionych bibliotekarek mają znacząco wyższą podstawę uposażenia. Podwyżki w trakcie okresu zatrudnienia nie wynikały ze zmiany zakresu obowiązków. Jak rozwiązać problem, kiedy osoba rezygnuje z udzielonych jej uprawnień, które z kolei nie powodowały zmiany w uposażeniu. Czy można obniżyć bibliotekarce wynagrodzenie?
Czy bibliotekarz może sprzedawać swoje rękodzieło w bibliotece
Pytanie: W sierpniu 2024 roku objęłam stanowisko dyrektora biblioteki i zauważyłam, że pracownicy wykorzystują przestrzeń biblioteki do prowadzenia prywatnej działalności – sprzedają swoje rękodzieło. Czy jest to niedopuszczalne?
Od 20 września 2024 r. zmiany w dozwolonym użytku bibliotecznym
Chodzi o przepisy dotyczące tzw. dozwolonego użytku bibliotecznego określone w art. 28 prawa autorskiego Odtąd obejmuje on już nie tylko biblioteki, muzea i archiwa, ale również inne instytucje. Sprawdź szczegóły.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »