Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy piszą scenariusze zajęć bibliotecznych. Na naszej stronie znajdziesz gotowe szablony, poradniki oraz artykuły, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych i interesujących scenariuszy. Dowiedz się więcej o sztuce pisania scenariuszy, a także zainspiruj się naszymi propozycjami. Wejdź na stronę już dziś i stwórz swój wymarzony scenariusz!

Pokolenie Alfa w bibliotece

Pokolenie Alfa w bibliotece – jak zainteresować książkami młodych ludzi, którzy żyją w ciągłej zmianie

Pokolenie Alfa nie zna świata bez Internetu. Wiedzą, że nie trzeba wszystkiego wiedzieć, ponieważ wszystko bardzo szybko można znaleźć w sieci. W bibliotece może przejawiać się to dość skrótowymi informacjami o poszukiwanych książkach i często mylonymi tytułami np. lektur szkolnych. Sprawdź, jak zainteresować pokolenie Alfa książkami i biblioteką.

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu – scenariusz

Sama wiedza nie wystarczy, aby zdać egzamin. Trzeba umieć ją przetwarzać i wykorzystywać. Aby to osiągnąć, potrzebujemy skutecznego planowania, sprawnego umysłu i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

ALB76 okladka do druku

Literatura Young Adult – łącznik między literackim światem młodzieży a światem osób dorosłych

Sprawdź, dla kogo jest literatura Young Adult. Dowiedz się, czy warto wyszczególnić dział Young Adult w bibliotece i gdzie szukać informacji o literaturze Young Adult. Pomoże Ci w tym praktyczne zestawienie na nowoczesnabiblioteka.pl.

Europejski Dzień Sąsiada (27 maja) –  scenariusz

Dlaczego warto znać sąsiadów i utrzymywać z nimi kontakt? Zajęcia o budowaniu społeczności w skali mikro.

19 maja Dzień Dobrych Uczynków – scenariusz

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych uczniów. O tym, że dobrym trzeba być zawsze. A także o empatii, bezinteresowności i drobnych gestach, które zmieniają świat.

Jak wykorzystać zakładki do książek

Niewiele jest takich przedmiotów, które kojarzą się z książką tak silnie jak zakładka. Wielu czytelników używa jej na co dzień. Zakładka jest także doskonałym tematem na zajęcia biblioteczne. Mnogość jej kształtów i form przyprawia o zawrót głowy. Zakładki mogą być także doskonałym nośnikiem informacji i tym samym spełniać funkcję promocyjną. Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać zakładkę w działalności bibliotecznej.

Książka jako narzędzie rozwoju wyobraźni

„Człowiek składa się z ciała, umysłu i wyobraźni. Jego ciało jest niedoskonałe, umysł zawodny, ale wyobraźnia czyni go znakomitym.” Tak twierdził John Mansfield. Wyobraźnia uwrażliwia na otaczający nas świat i ułatwia jego zrozumienie. Dowiedz się, jak czytanie może stymulować jej rozwój w każdym wieku.

Światowy Dzień Pszczół (20 maja) – scenariusz

Zajęcia o nienachalnej, lecz ważnej obecności pszczół w naszym życiu i wpływie działalności człowieka na ekosystemy.

29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Tańca – scenariusz

Dzieci przeżywają wiele stresujących sytuacji, ale nie zawsze potrafią rozładować nagromadzone emocje. Zajęcia o tańcu i z elementami tańca nauczą je rozluźniać ciało, uwalniać napięcia i zwiększać poziom energii. Lekcja łączy naukę z dobrą zabawą. Uczniowie poznają dawne tańce i obyczaje polskie, bawią się przy muzyce współczesnej i wymyślają własne układy taneczne.

18 maja Międzynarodowy Dzień Muzeów – scenariusz

Dla wielu uczniów wycieczka do muzeum jest nudna. Ta lekcja biblioteczna pokazuje muzeum od innej, bardziej atrakcyjnej dla młodych ludzi strony. Przybliża kulisy pracy zatrudnionych w niej osób i zachęca uczniów do poszukiwania ciekawych muzeów w najbliższej okolicy.