Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy piszą scenariusze zajęć bibliotecznych. Na naszej stronie znajdziesz gotowe szablony, poradniki oraz artykuły, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych i interesujących scenariuszy. Dowiedz się więcej o sztuce pisania scenariuszy, a także zainspiruj się naszymi propozycjami. Wejdź na stronę już dziś i stwórz swój wymarzony scenariusz!

muminki

Muminki: „Każdy ma prawo być sobą, nawet jeśli różni się od reszty” – nauczyciel bibliotekarz jako wychowawca

Słowo „wychowawca” najczęściej kojarzy się z nauczycielem odpowiedzialnym za jedną klasę w szkole oraz utrzymującym kontakt z rodzicami uczniów. Może również odnosić się do pracownika internatu, który pełni funkcję wychowawcy. W codziennej pracy w bibliotece szkolnej często zapominamy, że nauczyciel bibliotekarz także pełni rolę wychowawcy i wspólnie z innymi członkami rady pedagogicznej odpowiada za wychowanie uczniów.

Konkurs czytelniczy Nowoczesna biblioteka

Konkurs czytelniczy na podstawie książki Ania z Zielonego Wzgórza

Niezwykle zajmujące dla dzieci są te książki, z których bohaterami mogą się oni utożsamiać. Niewątpliwie jedną z takich postaci jest mała dziewczynka o imieniu Ania, która pewnego dnia pojawiła się w domu państwa Cuthbert’ów na Zielonym Wzgórzu. Oto gotowy konkurs czytelniczy do wykorzystania zarówno w bibliotece szkolnej, jak i publicznej.

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci starsze Nowoczesna biblioteka

4 stycznia Światowy Dzień Braille’a – scenariusz

Niepełnosprawni mają w życiu trudniej. Mało o nich wiemy, niewiele uwagi im poświęcamy. Lekcja z okazji Światowego Dnia Braille’a wprowadza uczniów w świat osób niewidomych i niedowidzących. Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci starsze Nowoczesna biblioteka

14 stycznia Dzień Osób Nieśmiałych –  scenariusz

Prawie każdy z nas choć raz w życiu doświadczył uczucia nieśmiałości, a mimo to osoby nieśmiałe są często spychane na margines życia klasowego. Lekcja z okazji Dnia Osób Nieśmiałych to okazja do nawiązania z nimi kontaktu i uznania ich wartości. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć, młodzież Nowoczesna biblioteka

Dzień Dziwaka 7 stycznia – scenariusz

Dziwak, ekscentryk, odmieniec. Zajęcia o tym, jak zwiększyć akceptację dla odmienności. Uczestnicy: uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci młodsze Nowoczesna biblioteka

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka (18 stycznia) – scenariusz

Wyprawa w świat ulubionych bohaterów to doskonała okazja do kontaktu z literaturą. Dowiedz się, jak łączyć zabawę z czytaniem i interpretacją tekstu. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci młodsze Nowoczesna biblioteka

Międzynarodowy Dzień Lego (28 stycznia) – scenariusz

Klocki Lego to nie tylko symbol dobrej zabawy ale także narzędzie edukacyjne. Dowiedz się, jak wykorzystać je do rozwijania różnych umiejętności. Uczestnicy: uczniowie klas I-III szkoły podstawowej

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci starsze Nowoczesna biblioteka

17 grudnia Dzień Bez Przekleństw – scenariusz

Przekleństwa na stale zagościły w naszym języku, także w mowie potocznej uczniów. Uczestnicy zajęć mają możliwość przekonać się, jak wielką moc mają przekleństwa i jak wielką szkodę wyrządzają innym. Poznają inne sposoby wyrażania myśli i emocji jednocześnie wzbogacając zasób słownictwa. Uczestnicy: uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej.

Scenariusz zajęć, młodzież Nowoczesna biblioteka

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – scenariusz

Wolontariat to okazja do poznawania środowiska lokalnego. Ta lekcja biblioteczna pomaga uczniom dostrzec liczne korzyści płynące z pomagania innym oraz motywuje ich do samorozwoju. Uczestnicy: uczniowie szkół średnich.

Scenariusz zajęć, szkoła podstawowa, dzieci starsze Nowoczesna biblioteka

Niepełnosprawność to nie wyrok – scenariusz

Osobom niepełnosprawnym trudniej jest zdobyć akceptację grupy rówieśniczej i zająć należne im miejsce w społeczności szkolnej i lokalnej. Dowiedz się, jak likwidować bariery i tworzyć rzeczywistość, w której wszyscy jesteśmy równi. Uczestnicy: uczniowie klas VI-VIII szkoły podstawowej