Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 23

Dzień Dziwaka 7 stycznia – scenariusz lekcji bibliotecznej

Dziwak, ekscentryk, odmieniec. Zajęcia o tym, jak zwiększyć akceptację dla odmienności. Uczestnicy: uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.

Mam moc. Mogę zmienić świat. Rozwijamy kompetencje społeczne – scenariusz

Zajęcia przybliżające znaczenie i praktyczne wykorzystanie kompetencji społecznych w życiu. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Wynagrodzenia z projektu unijnego

Pytanie: Biblioteka jest głównym partnerem gminy w realizacji projektu unijnego (Europejski Fundusz Społeczny). W związku z tym projektem musi zatrudnić animatora oraz wyznaczyć dwóch pracowników do pomocy w prowadzeniu projektu, za co mają otrzymać dodatek specjalny. W projekcie na dodatek specjalny dla tych 2 pracowników założono znacznie więcej pieniędzy, niż pozwala na to uodk i regulamin wynagradzania. Czy jeżeli instytucja posiada środki, może zmienić zapis w regulaminie na np. 50%. W regulaminie nie ma też stanowiska animator, więc wydaje mi się, że muszę wprowadzić aneks, w którym takie stanowisko się pojawi. Animator będzie tylko zatrudniony na okres trwania projektu, tzn. na 1 rok. Dla głównej księgowej w tym projekcie nie przewidziano wynagrodzenia, a to ona odpowiada za właściwe prowadzenie księgowości wyodrębnionej dla tego projektu. Księgowej i dyrektorowi nie przysługuje dodatek specjalny – jak można zatem wynagrodzić księgowej tę pracę? Czy mogę ją zatrudnić np. na umowę zlecenia do prowadzenia księgowości tego projektu?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny04

Pomysły na ciekawe lekcje w bibliotece

Uczniowie chętniej przychodzą do biblioteki, w której zajęcia odbywają się w nowoczesnej formie: są różnorodne, dynamiczne i aktywizujące. Jak to osiągnąć?

Lekcja biblioteczna dla uczniów szkoły podstawowej: wychowanie patriotyczne. Bajka o Wiśle

„Bajka o Wiśle” jest przykładem na połączenie tekstu literackiego i wydobywania z dzieci przeżyć estetycznych z dostarczeniem konkretnej wiedzy poznawczej. Wraz z opowiadaczem kamishibai, który w drewnianej skrzynce przewraca kolejne karty narracyjne, słuchacze przenoszą się od źródła Wisły, aż po jej ujście, mijają miasta i regiony, poznają dopływy, bogaty świat fauny i flory, poszerzają słownictwo o nazwy geograficzne związane m.in. z budową rzeki.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 22

Dzień Tolerancji 16 listopada – scenariusz

Dzień Tolerancji 16 listopada – scenariusz

Tolerancja i poszanowanie różnorodności w twórczej odsłonie. Oto propozycja ciekawych zajęć dla nastolatków. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych. 

Lekcja biblioteczna Historia bibliotek

Lekcja biblioteczna: Historia bibliotek

Jest to propozycja ciekawej lekcji dla różnych grup wiekowych.

W jaki sposób odpowiednio dobrana książka może czasem zastąpić terapeutę

W 2009 roku neuropsycholog doktor David Lewis z uniwersytetu w Sassex przeprowadził cykl badań, podczas których wybrane osoby poddawano „stresującym” testom oraz aktywnościom, cały czas mierząc napięcie mięśni i pracę serca, a następnie stosowano różne techniki relaksacji i znów sprawdzano reakcje organizmu. Okazało się, że nie słuchanie muzyki, picie herbaty czy spacer, lecz właśnie czytanie książki najszybciej wyciszyło organizm. Już 6 minut czytania wystarczyło, aby obniżyć poziom stresu o dwie trzecie.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 21

Scenariusz lekcji bibliotecznej: 2 października – Dzień bez Przemocy

Zajęcia łączące refleksję nad problemem przemocy w szkole z twórczą pracą. Uczestnicy: uczniowie klas 5–8 szkół podstawowych. 

Scenariusz: jak przygotować pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników

Przeprowadzenie pasowania w szkole, w której uczy się kilka klas pierwszych, może być wyzwaniem. Skorzystaj z gotowego scenariusza. O czym pamiętać podczas przygotowań do pasowania? Na co zwrócić uwagę w czasie ich pierwszej wizyty w bibliotece? Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 19

Zorganizuj spotkanie samorządu w bibliotece

Biblioteka publiczna powołana i prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego jest od niej zależna i zobligowana do współpracy. Sprawdź, jak współpracować z organizatorem, aby to współdziałanie przynosiło jak najlepsze efekty dla lokalnej społeczności.

Wolontariat nie tylko dla trzech punktów

Rekrutacja do szkół średnich w tym roku szkolnym pokazała, że liczy się każdy punkt. Jak wyprzedzić innych w wyścigu do liceum? Świetnym rozwiązaniem jest wolontariat. Jeśli nawet na początku chęć działania na rzecz innych wynika z potrzeby zdobycia dodatkowych punktów, bardzo szybko przeradza się w rzeczywiste i prawdziwe zaangażowanie. Warto wykorzystać tę predyspozycję młodych aktywistów.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny03

Jak właściwie rozliczać czas pracy pracowników bibliotek – instytucji kultury 

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 kp). Należy przy tym pamiętać, że nie liczy się tu czas faktycznego pozostawania w zakładzie pracy, ale pozostawanie w dyspozycji pracodawcy – czyli rzeczywista gotowość psychofizyczna do świadczenia pracy. Tym samym pobyt w zakładzie pracy nie zawsze jest równoznaczny z wykonywaniem pracy. Sprawdź,jak go rozliczać i wynagradzać.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 18

„Lekcja: enter” – wkrótce rusza projekt

Będzie to największy dotychczas projekt edukacji cyfrowej w Polsce, skierowany do szkół. Przez najbliższe 4 lata partnerzy przeszkolą ponad 75 tysięcy nauczycieli, tak by potrafili lepiej wykorzystywać istniejące zasoby online w swojej codziennej pracy, a także tworzyć własne zasoby i z ich pomocą stosować aktywne metody nauczania.

W jaki sposób biblioteka zależy od gminy 

Pytanie: Czy pracownicy gminnej biblioteki publicznej są pracownikami samorządowymi? 

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 17

Sprawdź, jak powinny wyglądać arkusze obserwacji zajęć nauczyciela bibliotekarza

Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej powinno być odpowiedzią na plan pracy biblioteki. Jeśli porównamy to, co planowano, z tym, co wykonano, będziemy wiedzieć, jaka jest efektywność pracy biblioteki, i wyciągniemy wnioski do dalszej pracy. Sprawdź, co powinno zawierać sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej. Pokażemy krok po kroku, jak je tworzyć.

Projekt wakacje – scenariusz lekcji bibliotecznej

Oto propozycja zajęć bibliotecznych na ostatnie tygodnie przed wakacjami. Łączy aktywne korzystanie z zasobów biblioteki z zainteresowaniami uczniów.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 02

Wszystkie drogi prowadzą do... biblioteki – raport Biblioteki Narodowej z 8 kwietnia 2019 r.

Jak co roku z początkiem wiosny Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Porównując z latami ubiegłymi, główne wskaźniki pozostają bez zmian – zainteresowanie czytaniem książek nie rośnie. Może zatem czas wykorzystać potencjał 9 474 placówek bibliotecznych, w tym 7 953 bibliotek publicznych, i zaczynając od społeczności lokalnych, rozpocząć budowanie marki biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 16

Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej

Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej powinno być odpowiedzią na plan pracy biblioteki. Porównanie tego co planowano z tym co wykonano najlepiej pokaże efektywność pracy biblioteki i pozwoli na wyciągnięcie wniosków do dalszej pracy. Sprawdź, co powinno zawierać sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej. Pokażemy krok po kroku jak je tworzyć.

Powiatowy Klub Książki

Z inicjatywy Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy współpracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach, 17 grudnia 2014 r. o godz. 15.00 odbyło się pierwsze spotkanie grupy zainteresowanych osób, które chciały wspólnie rozmawiać o literaturze. Spotkanie stało się niejako inauguracją Powiatowego Klubu Książki. Spotkania odbywają się co miesiąc we wtorki o godzinie 12.00 (bez wakacji czyli lipiec i sierpień).

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 15

„Stać nas na to!” – Ożarów Mazowiecki będzie miał nowoczesne centrum kultury z biblioteką

W dniu 21 listopada 2018 r. miałam okazję uczestniczyć w konferencji „Nowe życie biblioteki w naszym mieście”, która odbyła się w Ożarowie Mazowieckim, w Hotelu Mazurkas. Było to zwieńczenie hucznych obchodów 70-lecia Biblioteki Publicznej, a zarazem świetna promocja pomysłu budowy nowoczesnego gmachu, które spełniałby potrzeby kulturalne lokalnej społeczności.

Regulamin szkolnego centrum multimedialnego

W wielu bibliotekach szkolnych istnieją wydzielone pomieszczenia lub ich części, w których są zgromadzone komputery, a całość pełni funkcję szkolnego centrum multimedialnego. Jeśli w szkole istnieje takie centrum, to zasady korzystania z niego powinny być dokładnie określone i ujęte w formie regulaminu.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 14

Łączenie instytucji kultury a kwestie związane z księgami rachunkowymi

Pytanie: Rada gminy ma zamiar podjąć uchwałę o połączeniu dwóch instytucji kultury w jedną (np. domu kultury i biblioteki w centrum kultury). Czy trzeba zamknąć księgi rachunkowe tych dwóch instytucji i jak powinien wyglądać bilans otwarcia nowo powstałej instytucji? Czy obowiązkowa jest inwentaryzacja?

W jakim kierunku rozwijają się obecnie systemy biblioteczne

Pod koniec 2018 roku w Bibliotece Narodowej został wdrożony system tzw. nowej generacji Alma. Przyjrzymy się zatem, na czym polega nowoczesność tego typu oprogramowania i jak przedstawiały się kolejne odsłony systemów bibliotecznych.

Sprawdź, jak przyciągnąć seniorów

Warto się zastanowić, jak układać pracę biblioteki, by stała się ona atrakcyjna dla seniorów, jak sprawić, by zwiększał się ich udział w grupie odbiorców usług bibliotecznych. Aby grupa czytelników seniorów systematycznie się powiększała, biblioteka musi mieć dobry plan działania. Zacznij od rozpoznania sytuacji.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny01

Jak pisać angażujące wiadomości do newslettera biblioteki, które umocnią relację z czytelnikami

Newsletter od wielu lat jest niezmiennie uważany przez marketerów za najskuteczniejszy kanał internetowej kominikacji. Wiele bibliotek nie wykorzystuje jego możliwości. Jak to zmienić? Jak stworzyć funkcjonalny, przejrzysty mailing, który zachęci subskrybentów do odwiedzenia biblioteki?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 13

Zmiana regulaminu płacowego i nagrody

Pytanie: W jaki sposób zmienić regulamin płacowy? Czy do wprowadzenia nowego potrzeba zarządzenia dyrektora biblioteki? Co do funduszu nagród – czy mogą z tego funduszu być wypłacane nagrody kilka razy w roku?

Umorzona kara w bibliotece nie jest przychodem czytelnika

Pytanie: Miejska biblioteka publiczna, zgodnie z obowiązującym wewnętrznym regulaminem udostępniania zbiorów, pobiera od czytelników kary za przekroczenie terminu zwrotu książek oraz innych materiałów bibliotecznych. Zdarzają się sytuacje, w których czytelnik występuje z prośbą o częściowe lub całościowe umorzenie tej kary. Decyzja o umorzeniu podejmowana jest na indywidualny wniosek czytelnika. Wniosek ten podlega zaopiniowaniu przez kolegium biblioteczne, powołane jako organ doradczy dyrektora. Po zaopiniowaniu wniosku umorzenie kary z tytułu przetrzymywania materiałów bibliotecznych dokonywane jest, tylko w uzasadnionych przypadkach, na podstawie ostatecznej decyzji dyrektora. Czy biblioteka z tytułu całościowego lub częściowego umorzenia kary za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych ma rozpoznać przychód u czytelnika i wystawić mu PIT-8C?

Trzynastka przy umowie na zastępstwo

Pytanie: Nasza publiczna szkoła zatrudniła nauczyciela emeryta na zastępstwo. Data zawarcia umowy i rozpoczęcia pracy to 3 września 2018 r. na czas określony do powrotu nauczyciela nie dłużej niż do 31 sierpnia 2019 r. Czy powinniśmy wypłacić temu nauczycielowi dodatkowe roczne wynagrodzenie za te 4 miesiące? Czy możemy 3 września potraktować jako zatrudnienie w trakcie roku kalendarzowego nauczyciela zgodnie z organizacją roku szkolnego?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 12

Jak założyć Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do osób, które nie tylko lubią czytać, ale chcą też rozmawiać o książkach, dzielić się wrażeniami z lektury czy zaznajamiać się z nowościami. Klubowiczem może zostać każdy bez względu na wiek, zawód, poglądy. Inicjatywie tej przyświeca idea, że nie trzeba być krytykiem literackim, żeby dyskutować o literaturze. DKK powstają zarówno z inicjatywy bibliotekarzy, jak też samych czytelników. Sprawdź, jak ciekawie prowadzić DKK.

Zatrudnienie nauczyciela bez kwalifikacji do prowadzenia zajęć

Na czas określony, w tym na zastępstwo, można zawrzeć umowę z osobą będącą nauczycielem, która nie posiada kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska. W takiej sytuacji zatrudnienie nauczyciela jest możliwe za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Do nauczycieli zatrudnionych za zgodą kuratora nie stosuje się przepisów o awansie zawodowym, do celów płacowych zaś traktowani są jak nauczyciele stażyści.

RODO: zdjęcia klasowe w bibliotece

Pytanie: Czy w bibliotece mogą być umieszczone zdjęcia klas (także wcześniejszych roczników) podpisane imieniem i nazwiskiem?