Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

Pokolenie Alfa w bibliotece

Pokolenie Alfa w bibliotece – jak zainteresować książkami młodych ludzi, którzy żyją w ciągłej zmianie

Pokolenie Alfa nie zna świata bez Internetu. Wiedzą, że nie trzeba wszystkiego wiedzieć, ponieważ wszystko bardzo szybko można znaleźć w sieci. W bibliotece może przejawiać się to dość skrótowymi informacjami o poszukiwanych książkach i często mylonymi tytułami np. lektur szkolnych. Sprawdź, jak zainteresować pokolenie Alfa książkami i biblioteką.

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu – scenariusz

Sama wiedza nie wystarczy, aby zdać egzamin. Trzeba umieć ją przetwarzać i wykorzystywać. Aby to osiągnąć, potrzebujemy skutecznego planowania, sprawnego umysłu i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

ALB76 okladka do druku

Literatura Young Adult – łącznik między literackim światem młodzieży a światem osób dorosłych

Sprawdź, dla kogo jest literatura Young Adult. Dowiedz się, czy warto wyszczególnić dział Young Adult w bibliotece i gdzie szukać informacji o literaturze Young Adult. Pomoże Ci w tym praktyczne zestawienie na nowoczesnabiblioteka.pl.

Książka jako narzędzie rozwoju wyobraźni

„Człowiek składa się z ciała, umysłu i wyobraźni. Jego ciało jest niedoskonałe, umysł zawodny, ale wyobraźnia czyni go znakomitym.” Tak twierdził John Mansfield. Wyobraźnia uwrażliwia na otaczający nas świat i ułatwia jego zrozumienie. Dowiedz się, jak czytanie może stymulować jej rozwój w każdym wieku.

Nauczyciel bibliotekarz – odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące codziennej pracy

Sprawdź, czy nauczyciel bibliotekarz powinien robić skontrum biblioteki do przekazania szkoły nowemu dyrektorowi, skoro on sam wygrał konkurs i będzie dyrektorem szkoły. Przekonaj się, czy w szkole ponadpodstawowej można zatrudnić nauczyciela historii bez stopnia awansu zawodowego na stanowisku pomocnika bibliotecznego. Sprawdź także inne pytania z zakresu prawa pracy.

Nie tylko do picia – 4 propozycje doświadczeń naukowych i wspólnej zabawy z wodą

W prostocie tkwi siła, którą powinniśmy wykorzystywać w działaniach bibliotecznych. Zwłaszcza w pracy z młodszymi dziećmi wykorzystanie wody może okazać się kluczem do sukcesu. Przekonaj się, że za jej pomocą można łatwo wprowadzić dzieci w świat nauki.

Przekazanie zniszczonych podręczników na makulaturę – praktyczna instrukcja

Zbiory biblioteczne, które nie nadają się już do użytku, w tym także podręczniki sfinansowane z dotacji celowej, można przekazać na makulaturę po dokonaniu inwentaryzacji. Potwierdzeniem przekazania zbiorów bibliotecznych na makulaturę będzie protokół przekazania. Poznaj procedurę wykreślenia podręczników z księgozbioru.

Jak przeprowadzić ciekawe ruchowe nawet w małej bibliotece – praktyczna instrukcja dla bibliotekarzy

Na pierwszy rzut oka zajęcia w ruchowe w bibliotece nie mają prawa się powieść. Jest zbyt wiele czynników ryzyka, które mogą skutecznie utrudnić ich przeprowadzenie. Pamiętaj jednak, że człowiek to istota stworzona do ruchu, a dzieci są tego doskonałym przykładem. Gry u zabawy ruchowe doskonale urozmaicą praktycznie każde zajęcia.

Bibliotekarz: wypalenie zawodowe, czyli jak właściwie połączyć pracę zawodową z życiem prywatnym

Chciałabym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt, o którym bardzo często zapominamy, a nawet go lekceważymy. Mam na myśli życie prywatne – rodzinne i towarzyskie po jednej stronie naszego życia oraz pracę zawodową, po drugiej. Jaka jest zależność pomiędzy zachowaniem naszego dobrostanu a niebezpieczeństwem wypalenia zawodowego?

Zatrudnienie nauczyciela bibliotekarza na zastępstwo

Pytanie: Nauczyciel (szkoła feryjna) zatrudniony jest na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Zdecydował, że od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy tak można zrobić i czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo.