Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

Jak przygotować bibliotekę szkolną na zakończenie roku szkolnego

Pierwszym bardzo ważnym zadaniem, jakie powinno być wykonane przed zakończeniem roku szkolnego, to oczywiście zebranie wszystkich wypożyczonych podręczników szkolnych. Jeśli robisz to po raz pierwszy to powinieneś zacząć od przygotowania terminów zwrotu podręczników dla poszczególnych klas, aby uniknąć tłoku i chaosu w bibliotece. Sprawdź, jak się do tego zabrać i co zrobić w dalszej kolejności.

„Katechizm biblioteki” Paula Ladewiga jako przewodnik ku bibliotece przyszłości

Lektura „Katechizmu biblioteki” dostarczyła mi dużo informacji na temat organizacji bibliotek na przełomie XIX/XX w. i przekonała mnie, że wykonuję pracę, która ma za sobą wiele lat budowania wizerunku biblioteki i bibliotekarza. Zapraszam do lektury artykułu, w którym dzielę się z Czytelnikami Nowoczesnej biblioteki swoimi spostrzeżeniami po przeczytaniu katechizmu.

Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza – wymiar etatu

Pytanie: Nauczyciel w szkole feryjnej jest zatrudniony na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Nauczyciel zdecydował się, że od 1 września 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego do 31 sierpnia 2025 r. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy możemy tak postąpić? Czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo?

W skutecznym uczeniu się pomoże biblioteczny pałac pamięci

„Biblioteczny pałac pamięci” – pod tym dość enigmatycznym tytułem kryje się jedna z metod skutecznego uczenia się polegająca na przypisywaniu konkretnych rzeczy, które mamy zapamiętać do określonych miejsc w danym pomieszczeniu. Tak najprościej można scharakteryzować jedną z mnemotechnik, która będzie doskonałym przyczynkiem do tego, aby rozpocząć zajęcia o uczeniu się w bibliotece. Zobacz, jak możecie wykorzystać ten potencjał i przygotować interesujące zajęcia dla młodzieży.

Marka osobista nauczyciela bibliotekarza i marka biblioteki - relacja z seminarium w Bydgoszczy

Budowanie marki osobistej bibliotekarza zyskuje coraz większą popularność w środowisku. Dotyczy to zarówno bibliotek publicznych jak i placówek pedagogicznych czy szkolnych. Dowodem na to pojawianie się tego tematu w prasie specjalistycznej oraz podczas branżowych spotkań.

Konkretne pomysły, jakie może zrealizować lider w bibliotece szkolnej

Warto spojrzeć na swoją pracę z innej perspektywy i zdefiniować swoje zadania oraz rolę w budowaniu sukcesu całej społeczności szkolnej. Jeżeli sam docenisz swoją pracę i rozwijając w sobie nowe poczucie wartości będziesz zwycięzcą. Najważniejsze jest bowiem stworzenie sobie dobrych warunków do osobistego rozwoju oraz sprawienie, by praca nie tylko przynosiła satysfakcję materialną, ale także stała się pasją.

Pokolenie Alfa w bibliotece

Pokolenie Alfa w bibliotece – jak zainteresować książkami młodych ludzi, którzy żyją w ciągłej zmianie

Pokolenie Alfa nie zna świata bez Internetu. Wiedzą, że nie trzeba wszystkiego wiedzieć, ponieważ wszystko bardzo szybko można znaleźć w sieci. W bibliotece może przejawiać się to dość skrótowymi informacjami o poszukiwanych książkach i często mylonymi tytułami np. lektur szkolnych. Sprawdź, jak zainteresować pokolenie Alfa książkami i biblioteką.

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu – scenariusz

Sama wiedza nie wystarczy, aby zdać egzamin. Trzeba umieć ją przetwarzać i wykorzystywać. Aby to osiągnąć, potrzebujemy skutecznego planowania, sprawnego umysłu i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

ALB76 okladka do druku

Literatura Young Adult – łącznik między literackim światem młodzieży a światem osób dorosłych

Sprawdź, dla kogo jest literatura Young Adult. Dowiedz się, czy warto wyszczególnić dział Young Adult w bibliotece i gdzie szukać informacji o literaturze Young Adult. Pomoże Ci w tym praktyczne zestawienie na nowoczesnabiblioteka.pl.

Książka jako narzędzie rozwoju wyobraźni

„Człowiek składa się z ciała, umysłu i wyobraźni. Jego ciało jest niedoskonałe, umysł zawodny, ale wyobraźnia czyni go znakomitym.” Tak twierdził John Mansfield. Wyobraźnia uwrażliwia na otaczający nas świat i ułatwia jego zrozumienie. Dowiedz się, jak czytanie może stymulować jej rozwój w każdym wieku.