Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

W jaki sposób AI (sztuczna inteligencja) może pomóc w pracy nauczyciela bibliotekarza – przykłady
Sztuczna inteligencja (AI) ma potencjał, aby znacząco ułatwić codzienną pracę bibliotekarzy, wspierając zarówno techniczne, jak i organizacyjne aspekty zarządzania biblioteką. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w danej placówce zależy od kompetencji i umiejętności bibliotekarza. Sprawdź, do czego bibliotekarz może wykorzystać sztuczną inteligencję.
Od pomysłu do realizacji – 6 kroków pracy kreatywnej w bibliotece z każdym pomysłem
Realizacja jakiegokolwiek pomysłu przebiega według pewnego schematu. Zawierają się w nim kluczowe etapy, które sprawiają, że praca przybiera pewną strukturę. Etapy te nachodzą na siebie i tworzą spójną całość. W każdym z nich możemy znaleźć kilka elementów charakterystycznych, które usprawniają proces. Sprawdź 6 kroków pracy kreatywnej w bibliotece z każdym pomysłem.

Mikołajki w bibliotece warto rozłożyć w czasie
Okres świąt Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej charakterystycznych okresów w roku kalendarzowym. Każdemu kojarzy się z choinką, prezentami i świętymi Mikołajem. To okres, do którego przygotowują się nie tylko dzieci, ale także biblioteki, które na ten czas przygotowują wiele atrakcji dla swoich użytkowników.
Zajęcia filatelistyczne – ciekawa innowacja pedagogiczna w bibliotece
Do założenia koła filatelistycznego zachęcam przede wszystkim nauczycieli pracujących w bibliotece szkolnej od kilku lat, zwłaszcza nauczycieli bibliotekarzy, którzy posiadają wykształcenie w dziedzinie geografii, historii lub języka obcego. Jako argument, który powinien przekonać Cię do tej innowacji, jest fakt, że filatelistyka doskonale pomaga rozwijać kluczowe kompetencje.
Jak otwierać dysk Google i udostępniać pliki – praktyczna instrukcja dla bibliotekarza
Otwieranie dysku Google po założeniu konta Google nie powinno stanowić problemu. Wystarczy w pasek adresu wpisać www.google.pl. Z prawej strony okna powinna się znaleźć się informacja, iż jesteśmy zalogowani na konkretne konto. Będzie to jednokolorowe koło z literą (litera zależy od nazwy naszego konta). W momencie, gdy klikniemy w nie lewym przyciskiem myszy rozwinie się okno z większą liczbą wiadomości. Gdy wgramy swoje zdjęcie, to ono będzie się pojawiało się w tym miejscu. Sprawdź, co dalej.
Wrzesień z podręcznikami w bibliotece szkolnej – miniporadnik
Od końca sierpnia do szkół są dostarczane podręczniki szkolne. W 2024 roku będą to książki do klas II i VIII. Dla osób, które nie mają doświadczenia w przyjmowaniu, opracowywaniu i wydawaniu podręczników, przygotowałam miniporadnik w pigułce. Skorzystaj z nich i wprowadź większą organizację i efektywność w pracy w bibliotece szkolnej, co z pewnością ułatwi start nowego roku szkolnego.
Przykładowy plan praktyk w bibliotece szkolnej
Poniżej przedstawiam przykładowy plan praktyk w bibliotece szkolnej, który można dostosować do konkretnych wymagań danej placówki oraz okresu trwania praktyk.
Praktykant w bibliotece szkolnej – poznaj sekrety skutecznego opiekuna praktyk
Pierwsze pytanie, które zadaje się praktykantowi, dotyczy motywacji do pracy w bibliotece szkolnej. Kiedy słyszę odpowiedź: „bardzo lubię czytać, a bibliotekarze mogą czytać przez cały dzień”, podejmuję konkretne działania – obalam mity i przypominam studentom, że w bibliotece szkolnej pracuje nauczyciel bibliotekarz. Motywacja to tylko jedne problemów. Przygotuj się do przyjęcia praktykanta w bibliotece szkolnej. Aby jednak otrzymać jak najbardziej pozytywne oceny, warto poznać sekrety skutecznego opiekuna praktyk.
Biblioteka szkolna: podręcznikowy zawrót głowy – warsztaty obsługi
Co roku, gdy biblioteki przygotowują nowe podręczniki, pojawia się pytanie, czy uczniowie potrafią właściwie z nich korzystać. Sami uczniowie przyznają, że nie wykorzystują podręczników ani w domu, ani na lekcjach. Czy dzieje się tak, ponieważ nie zabierają ich ze sobą do szkoły, a może także dlatego, że nie wiedzą jak z nich efektywnie korzystać?
Skuteczna współpraca biblioteki publicznej ze szkołą – porady z praktyki
Biblioteka publiczna w bardzo wielu sytuacjach korzysta ze wsparcia szkół. Dotyczy to przede wszystkim realizacji bardzo wielu zadań, które związane są z szeroko pojętymi lekcjami bibliotecznymi. Jak przebiega ta współpraca? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Sprawdź, co można zrobić, aby ta współpraca wyglądała dobrze, aby wszyscy zainteresowani mogli czerpać z niej to, co najlepsze.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »