Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.
Nauczyciel bibliotekarz – odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące codziennej pracy
Sprawdź, czy nauczyciel bibliotekarz powinien robić skontrum biblioteki do przekazania szkoły nowemu dyrektorowi, skoro on sam wygrał konkurs i będzie dyrektorem szkoły. Przekonaj się, czy w szkole ponadpodstawowej można zatrudnić nauczyciela historii bez stopnia awansu zawodowego na stanowisku pomocnika bibliotecznego. Sprawdź także inne pytania z zakresu prawa pracy.
Przekazanie zniszczonych podręczników na makulaturę – praktyczna instrukcja
Zbiory biblioteczne, które nie nadają się już do użytku, w tym także podręczniki sfinansowane z dotacji celowej, można przekazać na makulaturę po dokonaniu inwentaryzacji. Potwierdzeniem przekazania zbiorów bibliotecznych na makulaturę będzie protokół przekazania. Poznaj procedurę wykreślenia podręczników z księgozbioru.
Jak przeprowadzić ciekawe ruchowe nawet w małej bibliotece – praktyczna instrukcja dla bibliotekarzy
Na pierwszy rzut oka zajęcia w ruchowe w bibliotece nie mają prawa się powieść. Jest zbyt wiele czynników ryzyka, które mogą skutecznie utrudnić ich przeprowadzenie. Pamiętaj jednak, że człowiek to istota stworzona do ruchu, a dzieci są tego doskonałym przykładem. Gry u zabawy ruchowe doskonale urozmaicą praktycznie każde zajęcia.
Bibliotekarz: wypalenie zawodowe, czyli jak właściwie połączyć pracę zawodową z życiem prywatnym
Chciałabym zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt, o którym bardzo często zapominamy, a nawet go lekceważymy. Mam na myśli życie prywatne – rodzinne i towarzyskie po jednej stronie naszego życia oraz pracę zawodową, po drugiej. Jaka jest zależność pomiędzy zachowaniem naszego dobrostanu a niebezpieczeństwem wypalenia zawodowego?
Zatrudnienie nauczyciela bibliotekarza na zastępstwo
Pytanie: Nauczyciel (szkoła feryjna) zatrudniony jest na stanowisku nauczyciela 0,5 etatu i nauczyciela bibliotekarza 0,5 etatu. Zdecydował, że od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. będzie korzystać z urlopu wychowawczego. Chcemy na jego miejsce zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na stanowisku nauczyciela bibliotekarza, ale na 1 etat, a nie na 0,5 etatu jak nieobecny nauczyciel. Czy tak można zrobić i czy w takim przypadku nadal będzie można zawrzeć umową na zastępstwo.
Selekcja w E-bibliotece (eBiblio) - praktyczna instrukcja dla bibliotekarza
Wszystkie programy komputerowe mają za zadanie usprawnić pracę biblioteki szkolnej i wesprzeć nauczyciela bibliotekarza. Poziom zadowolenia z pracy z danym programem zależy przede wszystkim od naszego z nim doświadczenia. Ja od 5 lat pracuję na e Biblio. To znaczy do marca tego roku pracowałam na tym programie ale w marcu doszło do swoistego „rozdwojenia” programu. Librus wypowiedział współpracę z Trzecią Stroną czyli twórcami eBiblio. Program współpracujący z Librusem nazywa się teraz eBiblioteka. Program eBiblio nadal istnieje. Obecnie jest obsługiwany przez swoich twórców. W tym wypadku nie wiem, czy w eBiblio nie ma istotnych zmian i różnić w pracy programu po podziale na dwa programy. Dlatego ten artykuł dotyczy wersji z Librusem w tle czyli eBiblioteki.
Jak będzie wyglądała biblioteka pedagogiczna przyszłości
Jedyna pewna rzeczą pchającą nas ku przyszłości jest rozwój. Jego podstawą jest namysł nad tym, gdzie będziemy znajdować się za kilka laT, co będziemy robić, jak będzie wyglądał otaczający nas świat? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy VII Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych.
Termin urlopu wypoczynkowego w szkole niepublicznej
Pytanie: Pracuję w szkole niepublicznej jako nauczyciel bibliotekarz. Pracodawcą jest Towarzystwo (Zarząd), bezpośrednim przełożonym Dyrektorka Szkoły. Zgodnie z umową przysługuje mi 26 dni urlopu w trakcie ferii i wakacji. Obowiązują mnie przepisy Kodeksu Prawa Pracy. Czy w związku z tym, że podlegam pod Kodeks pracy, nie powinnam mieć możliwości brania urlopu w dowolnym terminie?
Z przysłowiem polskim w nowy rok szkolny. Nowy wymiar konkursu cz. 1
Często zastanawiamy się, jaki projekt biblioteczny zrealizować w kolejnym roku szkolnym. Warto przypominać polskie przysłowia i powiedzonka w aspekcie utrwalania wiedzy już zdobytej przez uczniów oraz jako ciekawy sposób na zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej. W jednym projekcie można zrealizować wiele różnych form pracy pedagogicznej – zajęcia z przysłowiami raz w miesiącu albo projekt całoroczny w wybranych klasach, konkurs dla społeczności szkolnej lub konkurs międzyszkolny. Może to być wyszukiwanie informacji na określony temat w zależności od naszego wyboru zagadnienia, formy literackie i plastyczne oraz współpraca z nauczycielami – polonistą, historykiem, informatykiem i plastykiem.
Skontrum w e-Bibliotece – praktyczna instrukcja krok po kroku
e-Biblioteka (dawniej: eBiblio) według założeń twórców programu miało przyspieszyć zalecaną przez MEN cyfryzację szkolnych bibliotek i wprowadzić do ich oferty także e-booki i audiobooki, co z założenia jeszcze mocniej powinno przyspieszyć korzystanie z zasobów bibliotecznych, nawet bez konieczności odwiedzania bibliotek. Program jest bez przerwy udoskonalany. System współpracuje z Librusem i to miało być wartością dodaną, ale po zmianach od marca trudno mi jednoznacznie stwierdzić jak teraz będą przebiegać prace nad doskonaleniem programu i jakie różnice pojawią się w obu systemach eBiblio i eBibliotece. Przypuszczam, że jest jeszcze za wcześnie nad analizą tej sytuacji. Dlatego w dalszej części artykułu będę miała na myśli system współpracujący z Librusem eBibliotekę.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »