Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego za I półrocze – przykładowy wzór

Na koniec półrocza na dyrektorze szkoły spoczywa obowiązek analizy pełnionego nadzoru pedagogicznego. Trzeba podsumować efekty półrocznej pracy szkoły, jej osiągnięcia, sukcesy, a także porażki. Skorzystaj z przykładowego wzoru sprawozdania z nadzoru pedagogicznego w I półroczu.

Jak przeprowadzić skontrum ręcznie – praktyczne wskazówki

Pytanie: Pracuję w bibliotece szkolnej w szkole niepublicznej. Podobno istnieje obowiązek przesyłania osobiście przez bibliotekarza sprawozdania, statystyki do GUS. Mam praktykę w pracy w bibliotekach publicznych i tam dane do GUS przesyłał dyrektor lub instruktorka metodyczna na podstawie naszych comiesięcznych, kwartalnych, rocznych statystyk. Objęłam placówkę, muszę zrobić skontrum (system e-biblio). Jak rozpocząć pracę, gdy: jest wiele niezinwentaryzowanych, wpisanych książek, występują luki inwentarzowe, większość książek nie ma kodów kreskowych, ileś numerów inwentarzowych jest błędnie nadana, nie mam (jak na razie) dostępu do faktur, protokołów darów/ ubytkowania.Obecnie robię selekcje książek niewpisanych. Chcę je jak najszybciej wpisać. Następnie sprawdzę luki inwentarzowe. Nie wszystkie książki przeszły ze starego systemu MOL do nowego e-biblio (miało to miejsce kilka lat temu). Czy w tym momencie jest techniczna szansa ze strony IT, żeby zintegrować katalog? Czy jest też możliwość wyodrębnienia z księgozbioru głównego podręczników?

Inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych w szkole – najważniejsze zasady

Szkoły mają obowiązek okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. W szkołach, gdzie funkcjonują biblioteki szkolne, należy przeprowadzić również inwentaryzację zbiorów bibliotecznych (tzw. skontrum).

Jak sprawnie przygotować harmonogram projektu – 6 zasad

Aby przygotować jakiekolwiek działanie biblioteczne, musisz opracować wiele dokumentów. Szczególnie istotne jest to w kontekście projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Tam dokumentacja musi być przygotowana bardzo dokładnie. Jedną z ważniejszych części wniosku grantowego jest harmonogram projektu. Jego właściwe przygotowanie może zaważyć o przyznaniu pieniędzy. Sprawdź, według jakich zasad przygotować harmonogram projektu.

Kultura czytania – przykładowe zadania do realizacji w kolejnym roku szkolnym

Najważniejszym celem istnienia biblioteki szkolnej jest rozwijanie kultury czytelniczej dzieci w wieku szkolnym, wspieranie nawyków czytelniczych oraz uczenia się, a także świadomość potrzeby korzystania z biblioteki przez całe życie. Nie wolno nam jednak zapominać, że przygoda dziecka z książką zaczyna się w domu rodzinnym. Pierwsza domowa biblioteczka dziecka jest jego biletem do pociągu wiedzy i umiejętności życia. Bez tej biblioteczki dziecko jest zawsze skazane na podróżowanie do świata nauki na piechotę, chyba że szkolna biblioteka stanie się przysłowiowym kołem ratunkowym.

Jak sprawnie przygotować budżet projektu – instrukcja krok po kroku

Budżet to szczególnie ważna część wszystkich wniosków grantowych. Przedstawione poniżej etapy opracowania budżetu projektowego doskonale sprawdzą się także podczas opracowywania budżetu całej instytucji czy obliczenia kosztów pojedynczych działań. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez dyrektorów bibliotek, jak i szeregowych pracowników, którzy tworzą wnioski projektowe lub organizują codzienne zajęcia biblioteczne.

Biblioteka w szkole niepublicznej – jak wdrożyć się do pracy

Pytanie: Od września pracuję w bibliotece szkolnej (szkoła niepubliczna). Pomimo doświadczenia zawodowego i umiejętności szkoła jest dla mnie nowością. Wcześniej biblioteka była prowadzona nieprofesjonalnie. Nie została mi ona przekazana protokołem zdawczo-odbiorczym. Mam nadzieję, że za kilka tygodni uda mi się przeprowadzić skontrum. Czy powinnam sporządzić plan pracy biblioteki? Czy w bibliotece szkolnej trzeba pisać comiesięczne sprawozdania, statystyki – w systemie lub drukowane? Czy wpisując dary, powinno się ustalić ich wartość? W księdze inwentarzowej widzę książki za 0 zł.

Jakie są wymagania kwalifikacyjne wobec stanowiska nauczyciela bibliotekarza

Pytanie: Jestem po pedagogice społecznej i studiach podyplomowych z bibliotekoznawstwa. Na jakim stanowisku powinnam być zatrudniona: nauczyciel bibliotekarz czy hybrydowo – nauczyciel i bibliotekarz jako pracownik administracyjny?

Jak skutecznie wykorzystywać infografikę w przestrzeni biblioteki szkolnej

Infografika jest wizualnym przedstawieniem informacji i danych statystycznych. Łączy w sobie piktogram, tekst, wykres, diagram, a nawet film. Dzięki infografice łatwiej jest przedstawić wiedzę z każdej dziedziny, a także w ciekawy i prosty sposób skoncentrować się nad najważniejszym przekazem. Przede wszystkim jednak lepiej zapamiętać i zrozumieć nowe informacje. Oto praktyczne informacje od nauczyciela bibliotekarza, który od wielu lat wykorzystuje infografikę w swojej pracy.