Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

Z przysłowiem polskim w nowy rok szkolny. Nowy wymiar konkursu cz. 1
Często zastanawiamy się, jaki projekt biblioteczny zrealizować w kolejnym roku szkolnym. Warto przypominać polskie przysłowia i powiedzonka w aspekcie utrwalania wiedzy już zdobytej przez uczniów oraz jako ciekawy sposób na zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej. W jednym projekcie można zrealizować wiele różnych form pracy pedagogicznej – zajęcia z przysłowiami raz w miesiącu albo projekt całoroczny w wybranych klasach, konkurs dla społeczności szkolnej lub konkurs międzyszkolny. Może to być wyszukiwanie informacji na określony temat w zależności od naszego wyboru zagadnienia, formy literackie i plastyczne oraz współpraca z nauczycielami – polonistą, historykiem, informatykiem i plastykiem.
Skontrum w e-Bibliotece – praktyczna instrukcja krok po kroku
e-Biblioteka (dawniej: eBiblio) według założeń twórców programu miało przyspieszyć zalecaną przez MEN cyfryzację szkolnych bibliotek i wprowadzić do ich oferty także e-booki i audiobooki, co z założenia jeszcze mocniej powinno przyspieszyć korzystanie z zasobów bibliotecznych, nawet bez konieczności odwiedzania bibliotek. Program jest bez przerwy udoskonalany. System współpracuje z Librusem i to miało być wartością dodaną, ale po zmianach od marca trudno mi jednoznacznie stwierdzić jak teraz będą przebiegać prace nad doskonaleniem programu i jakie różnice pojawią się w obu systemach eBiblio i eBibliotece. Przypuszczam, że jest jeszcze za wcześnie nad analizą tej sytuacji. Dlatego w dalszej części artykułu będę miała na myśli system współpracujący z Librusem eBibliotekę.
Jak przeprowadzić selekcję księgozbioru – działaj etapami
Gdy bibliotekarz, poprzez ocenę i celowe usuwanie, odkryje, że okres użytkowania materiału dobiegł końca, pozycja ta powinna być wycofana z użytku poprzez usunięcie z kolekcji. Zawsze jednak przy każdej selekcji wracają jak bumerang takie pytania:Czy mam prawo do bycia cenzorem, wyrzucającym książki, które ktoś może chcieć przeczytać? Co jeśli popełniam błąd w ocenie wartość tej książki i jej aktualności?
Bibliotekarz a praca zdalna – instrukcja dla bibliotekarza
Początek kwietnia 2023 r. to czas zmiany przepisów regulujących pracę zdalną. To spowodowało liczne pytania czy praca w bibliotece pozwala realnie myśleć w kategoriach działań prowadzonych zdalnie. Wbrew pozorom jest wiele zadań, które bibliotekarze mogą wykonywać pracując poza murami biblioteki.
Bibliotekarz a dyrektor. Jak rozmawiać z dyrektorem, by dobrze czuć się w bibliotece – instrukcja dla bibliotekarza
Wśród wielu obszarów pracy, z jakimi mierzy się bibliotekarz każdego dnia jest także komunikacja. Do najtrudniejszych jej meandrów należy komunikacja na linii bibliotekarz-dyrektor. Kluczowym aspektem tej relacji jest otwartość, szczerość i wzajemny szacunek. To pozwala zachować dobre relacje i działać skutecznie w każdej sytuacji. Sprawdź, jak otwarcie rozmawiać z dyrektorem, by dobrze czuć się w bibliotece.
Doświadczenia naukowe w bibliotece. Jak w atrakcyjny sposób wprowadzić naukę do biblioteki – instrukcja
Biblioteki publiczne muszą poszukiwać coraz to nowszych form prowadzenia działalności, aby przyciągnąć nowych użytkowników. Jedną z nich są doświadczenia naukowe, które są atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale także dla innych grup odbiorców. Sprawdź, jak w atrakcyjny sposób wprowadzić naukę do biblioteki.Pobierz także inne instrukcje:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza
Trudny czytelnik w bibliotece. Jak ze spokojem rozwiązać każdą trudną sytuację – instrukcja dla bibliotekarza
W pracy bibliotekarza nie spodziewamy się wielu utrudnień. Zwłaszcza tych związanych z kontaktem z drugim człowiekiem. Zdarza się jednak, że w bibliotece pojawia się trudny czytelnik. W takich okolicznościach bibliotekarz również musi umieć sobie poradzić i ze spokojem rozwiązać każdą, nawet tę nieprzyjemną sytuację. Sprawdź, jak bibliotekarz może ze spokojem poradzić sobie z trudnym czytelnikiem.
Przygotowanie do pracy kreatywnej - instrukcja dla bibliotekarza
Praca kreatywna jest nieodłącznym elementem towarzyszącym każdemu bibliotekarzowi. Przygotowywanie zajęć, lekcji bibliotecznych, wykorzystywanie literatury, rozpisywanie projektów, zarządzanie sobą w czasie to wszystko obszary pracy, w których kreatywność jest niezbędna. Kluczowe jest więc nie tylko zrozumienie tego, czym jest sama kreatywność, ale także jak przygotować się do pracy kreatywnej, by była ona efektywna. Sprawdź, o czym każdy bibliotekarz powinien pamiętać przygotowując się do pracy kreatywnej.
Biblioteka w szkole niepublicznej
Pytanie: Pracuję w bibliotece prywatnej szkoły. Nie mam dokumentu dotyczącego spisu inwentaryzacyjnego sprzętu, środków trwałych. Nie wiem, czy kiedykolwiek było to robione. Jakie są podstawy prawne inwentaryzacji w bibliotece szkolnej.
Lokalna sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy – praca z dzieckiem młodszym
Grupa docelowa: Nauczyciele bibliotekarze wszystkich typów szkół zainteresowani współpracą.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »