Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

Jak udowodnić, że kandydat na dyrektora spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym

Pytanie: Nauczyciel bibliotekarz, któremu kończy się powołanie na stanowisko kierownika działu/filii, wyraził chęć sprawowania tej funkcji nadal. Posiada ważne badania lekarskie na stanowisku kierowniczym. Czy ma obowiązek w dniu posiedzenia rady pedagogicznej przedstawić aktualne badania? Czy jeśli tak, to czy wykonuje na własny koszt, czy pracodawcy? Wprawdzie rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze itp., wskazuje, jakie warunki powinna spełnić osoba, która chce objąć stanowisko kierownicze, ale czy wymagania te dotyczą także pracowników, którzy są aktualnie zatrudnieni w placówce i mają ważne badania, czy też odnosi się to raczej do kandydatów z zewnątrz? Zaznaczam, że placówka nie ogłosiła konkursu na takie stanowiska, ponieważ nie stanowi to wymogów formalnych.

Wizytówka – wizualna prezentacja nauczyciela bibliotekarza

Wizytówki w XX wieku umocniły swoją pozycję szczególnie na Zachodzie Europy i w USA, a obecnie pomimo komunikacji cyfrowej nadal doskonale pełnią swoją rolę. Wizytówki sprawdzą się także w kampanii reklamowej biblioteki szkolnej. Prawidłowo zaprojektowana wizytówka jest dowodem na profesjonalizm osoby, która się nią posługuje, ponieważ odzwierciedla jej mocne strony i buduje wizerunek.

Jak zorganizować skuteczną reklamę biblioteki szkolnej – 10 wskazówek

Z artykułu dowiesz się, czym jest kampania marketingowa i po co nauczycielom bibliotekarzom jest niezbędna strategia marketingowa w promocji biblioteki szkolnej. Informacje zawarte w tym artykule są skierowane przede wszystkim do nauczycieli bibliotekarzy rozpoczynających pracę w bibliotece szkolnej oraz dla tych, którzy mają doświadczenie w realizowaniu wielu działań edukacyjnych w bibliotece, ale potrzebują nowej porcji motywacji do kontynuowania swojej pracy i osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Jak przygotować bibliotekę szkolną do nowego roku szkolnego 2022/2023

Jednym z podstawowych zadań nauczycieli bibliotekarzy jest dbałość o właściwe funkcjonowanie biblioteki szkolnej podczas całego roku szkolnego. W tym celu przed 1 września trzeba wykonać wiele czynności, aby dobrze przygotować bibliotekę do pracy w kolejnym roku szkolnym.

Jak dokonywać selekcji księgozbioru – sprawdzone porady

Zamiłowanie do książek i praca w szkolnej bibliotece to nie tylko zakup nowych pozycji, ale także selekcja księgozbioru. Inaczej mówiąc, przeprowadzamy przegląd księgozbioru, żeby usunąć książki stare, zniszczone lub nieaktualne. Niestety, taka selekcja, przeprowadzona od czasu do czasu jest niezbędna i konieczna, żeby na półkach zrobić więcej miejsca na nowe książki i aktualne materiały, którymi na bieżąco interesują się uczniowie i nauczyciele.

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – zegar

Czas od zawsze interesował ludzi. Jego odmierzanie było niezbędne do wykonywania różnych prac. Chęć precyzyjnego odmierzania czasu przyczyniła się do powstania zegarów. Zobacz, jak wygląda krótka historia zegara i jak możesz wykorzystać go w zajęciach bibliotecznych.

Skandynawski zawrót głowy – czyli jak wykorzystać modę na literaturę skandynawską

Hans Chrisitan Andersen, Jo Nesbø, Camilla Lackberg – tych autorów nikomu nie trzeba przedstawiać. Są to czołowi przedstawiciele literatury skandynawskiej, która obok bajek dla dzieci słynie także z kryminałów. Warto jednak odejść na chwilę od beletrystyki, by sprawdzić, co napisane zostało o krajach skandynawskich w literaturze popularnonaukowej i reportażach.

Jak stworzyć logo biblioteki szkolnej lub ekslibris – instrukcja krok po kroku

Logo można porównać do odcisku linii papilarnych Twojej szkolnej biblioteki (ale także publicznej). Oznacza to, że powinno być oryginalne i charakterystyczne tylko dla Twojej placówki. Ekslibris zaś może świadczyć o wysokim poziomie intelektualnym i artystycznym nauczyciela bibliotekarza i środowiska szkoły. Sprawdź, jakie narzędzia możesz wykorzystać przy ich tworzeniu.

Dlaczego warto nadać imię bibliotece (na przykładzie biblioteki szkolnej)

Aby stworzyć lepsze relacje uczniów i czytelników z biblioteką czy to szkolną, czy publiczną, można nadać jej „imię i nazwisko”. Sprawdza się to szczególnie w szkołach podstawowych.

Nauczyciel bibliotekarz na zastępstwie

Nauczyciel bibliotekarz może zostać zobligowany do prowadzenia zajęć w zastępstwie. Zasady przydziału i rozliczania zastępstw zależą przede wszystkim od tego, czy są one planowe, czy też doraźne. Dowiedz się, na jakich zasadach bibliotekarz w szkole może realizować zastępstwa.