Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

Jak przydzielić dyrektorowi godziny biblioteczne

Pytanie: Dyrektor szkoły (nauczyciel dyplomowany z uprawnieniami bibliotekarza) ma 5 godzin dydaktycznych w etacie. Zostanie mu przydzielone 6,5 godzin bibliotecznych (co daje po przeliczeniu 4 godziny dydaktyczne) + 2 godziny audycji muzycznych. Czy dobrze liczę, że dyrektor będzie miał razem 6 godzin? Czy muszę napisać prośbę o przydzielenie 1 godziny nadliczbowej? Czy to nie jest tak, że godziny w bibliotece nie muszą stanowić mniejszą część etatu? Dodam, że p. dyr. nie jest zatrudniona już przez mianowanie lecz na czas kadencji dyrektora (ma już przyznaną emeryturę).

Ile umów o pracę dla nauczyciela bibliotekarza, który będzie łączył dwie funkcje

Pytanie: Od września mamy dwa wolne wakaty: jeden pół etatu dla nauczyciela bibliotekarza i jeden pół etatu dla referenta ds. administracyjnych. Chcielibyśmy oba etaty przydzielić jednej osobie. Czy w przypadku jeśli zatrudniamy nauczyciela bibliotekarza powinniśmy go zatrudnić na dwie odrębne umowy? Jedną z Karty Nauczyciela, a drugą z Kodeksu pracy?

Czy nauczyciel bibliotekarz zatrudniony na podstawie mianowania powinien mieć zapewniony pełny wymiar etatu

Pytanie: W arkuszu organizacyjnym szkoły mamy 1,5 etatu dla nauczyciela bibliotekarza. Nauczyciel A (awans dyplomowany) zatrudniony w 2006 r. na jako nauczyciel bibliotekarz na etat 30/30, od roku 2014 porozumieniem zmieniającym (wystawianym na każdy rok szkolny) nauczyciel ma pensum łączone 15/30 i 9/18. Nauczyciel B (awans dyplomowany), od roku 2020 przeniesiony (art. 18 KN) ze stanowiska nauczyciel 18/18 etatu na nauczyciel bibliotekarz 30/30. W roku szkolnym 2022/2023 nauczyciel B będzie na urlopie dla poratowania zdrowia, a nauczyciel A, ma wrócić na etat nauczyciela bibliotekarza 30/30. Czy poniższe rozwiązanie jest dopuszczalne. Nauczyciel A zgodnie ze swoją umową jest nauczycielem bibliotekarzem, więc wróci na etat zgodnie z umową (bez przenoszenia). Za nauczyciela B chcielibyśmy zatrudnić osobę na 1/2 etatu. Należy nadmienić że w roku szkolnym 2023/2024 nauczyciel B wróci na etat bibliotekarza, a nauczyciel A ponownie będzie łączył etat.

Czy nauczyciel bibliotekarz w szkole może pełnić funkcję inspektora ochrony danych osobowych

Pytanie: Kiedy nauczyciel bibliotekarz nie będzie mógł pełnić funkcji IOD? Jak uregulować współpracę w przypadku połączenia tych obowiązków?

Jak udowodnić, że kandydat na dyrektora spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym

Pytanie: Nauczyciel bibliotekarz, któremu kończy się powołanie na stanowisko kierownika działu/filii, wyraził chęć sprawowania tej funkcji nadal. Posiada ważne badania lekarskie na stanowisku kierowniczym. Czy ma obowiązek w dniu posiedzenia rady pedagogicznej przedstawić aktualne badania? Czy jeśli tak, to czy wykonuje na własny koszt, czy pracodawcy? Wprawdzie rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze itp., wskazuje, jakie warunki powinna spełnić osoba, która chce objąć stanowisko kierownicze, ale czy wymagania te dotyczą także pracowników, którzy są aktualnie zatrudnieni w placówce i mają ważne badania, czy też odnosi się to raczej do kandydatów z zewnątrz? Zaznaczam, że placówka nie ogłosiła konkursu na takie stanowiska, ponieważ nie stanowi to wymogów formalnych.

Wizytówka – wizualna prezentacja nauczyciela bibliotekarza

Wizytówki w XX wieku umocniły swoją pozycję szczególnie na Zachodzie Europy i w USA, a obecnie pomimo komunikacji cyfrowej nadal doskonale pełnią swoją rolę. Wizytówki sprawdzą się także w kampanii reklamowej biblioteki szkolnej. Prawidłowo zaprojektowana wizytówka jest dowodem na profesjonalizm osoby, która się nią posługuje, ponieważ odzwierciedla jej mocne strony i buduje wizerunek.

Jak zorganizować skuteczną reklamę biblioteki szkolnej – 10 wskazówek

Z artykułu dowiesz się, czym jest kampania marketingowa i po co nauczycielom bibliotekarzom jest niezbędna strategia marketingowa w promocji biblioteki szkolnej. Informacje zawarte w tym artykule są skierowane przede wszystkim do nauczycieli bibliotekarzy rozpoczynających pracę w bibliotece szkolnej oraz dla tych, którzy mają doświadczenie w realizowaniu wielu działań edukacyjnych w bibliotece, ale potrzebują nowej porcji motywacji do kontynuowania swojej pracy i osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Jak przygotować bibliotekę szkolną do nowego roku szkolnego 2022/2023

Jednym z podstawowych zadań nauczycieli bibliotekarzy jest dbałość o właściwe funkcjonowanie biblioteki szkolnej podczas całego roku szkolnego. W tym celu przed 1 września trzeba wykonać wiele czynności, aby dobrze przygotować bibliotekę do pracy w kolejnym roku szkolnym.

Jak dokonywać selekcji księgozbioru – sprawdzone porady

Zamiłowanie do książek i praca w szkolnej bibliotece to nie tylko zakup nowych pozycji, ale także selekcja księgozbioru. Inaczej mówiąc, przeprowadzamy przegląd księgozbioru, żeby usunąć książki stare, zniszczone lub nieaktualne. Niestety, taka selekcja, przeprowadzona od czasu do czasu jest niezbędna i konieczna, żeby na półkach zrobić więcej miejsca na nowe książki i aktualne materiały, którymi na bieżąco interesują się uczniowie i nauczyciele.

Zajęcia biblioteczne jak człowiek udoskonalał świat – zegar

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – zegar

Czas od zawsze interesował ludzi. Jego odmierzanie było niezbędne do wykonywania różnych prac. Chęć precyzyjnego odmierzania czasu przyczyniła się do powstania zegarów. Zobacz, jak wygląda krótka historia zegara i jak możesz wykorzystać go w zajęciach bibliotecznych.