Sprawdź, jak stworzyć ciekawą filię biblioteczną, do której czytelnicy będą chętnie przychodzić.
Jak sprawnie przygotować akcję biblioteczną Narodowe Czytanie
Narodowe Czytanie to jedna z najważniejszych imprez bibliotecznych w roku. Jej ideą jest promocja czytelnictwa, a zwłaszcza wybitnych dzieł polskich autorów. Przygotowując to wydarzenie wystarczy sięgnąć po książkę i po prostu czytać. Można też wyjść poza schemat i zaskoczyć użytkowników biblioteki. Oto gotowe pomysły.
Jak wykorzystać zakładki do książek - zajęcia w bibliotece
Niewiele jest takich przedmiotów, które kojarzą się z książką tak silnie jak zakładka. Wielu czytelników używa jej na co dzień. Zakładka jest także doskonałym tematem na zajęcia biblioteczne. Mnogość jej kształtów i form przyprawia o zawrót głowy. Zakładki mogą być także doskonałym nośnikiem informacji i tym samym spełniać funkcję promocyjną. Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać zakładkę w działalności bibliotecznej.
Jak powinna wyglądać wzajemna współpraca, gdy prywatne przedsiębiorstwo chce wspierać bibliotekę
Prowadząc szeroką działalność biblioteczną, często zastanawiamy się nad źródłami jej finansowania. Dotacja samorządowa nie zawsze wystarcza na pokrycie kosztów związanych z nowymi pomysłami. Czasami potrzebna jest większa inwestycja, by zrealizować najbardziej kreatywne pomysły. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia prywatnych przedsiębiorstw.
Jak przystosować bibliotekę dla osób autystycznych
Nie ma kultury bez otwartości, dialogu bez wzajemności, a świadomości społecznej bez poszanowania potrzeb innych. Tymczasem dostęp osób w spektrum autyzmu do przestrzeni publicznej, w tym do kultury, pozostaje często ograniczony. I choć rośnie świadomość Polaków na temat osób z niepełnosprawnościami, wciąż wiele pozostaje w tym temacie do zrobienia. Warto sprawić, aby nasza instytucja kultury stała się prawdziwie dostępna dla wszystkich, niezależnie od ich potrzeb.
Partnerstwa w bibliotece – sprawdź, jak wielki potencjał kryje się w lokalnej społeczności
Nawiązywanie partnerstw w najbliższych latach będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności bibliotek. Związane jest to z większymi wydatkami na organizację różnych wydarzeń oraz niewystarczającymi dotacjami. Bibliotekarze muszą więc poszukiwać sojuszników dla bibliotecznych inicjatyw w lokalnej przestrzeni miejskiej.
Biblioteka zabawek – ciekawa inspiracja dla dyrektorów bibliotek
Czy spotkaliście się kiedyś z takim określeniem jak „biblioteka zabawek”? Całkiem możliwe, że nigdy wcześniej nie mieliście okazji zetknąć się z tą nazwą. Biblioteka zabawek to inaczej wypożyczalnia gier i zabawek. Warto wykorzystać jej elementy w bibliotece.
W jaki sposób stworzyć bibliotecznego bloga
„Nadchodzą ciężkie czasy”. Takimi słowami jesteśmy bombardowani każdego dnia. Dyrektorzy bibliotek już to widzą w postaci rosnących rachunków praktycznie za wszystko. Poszukiwane są więc działania, które niewielkim nakładem środków finansowych pozwolą przynieść bibliotece realne korzyści. Jednym z takich rozwiązań jest stworzenie bibliotecznego bloga.
Jak rozwiązywać finansowe problemy filii bibliotecznych – sprawdzone praktyki
Finanse rozpatrywane w odniesieniu do bibliotek publicznych są tematem żywych dyskusji. Zwłaszcza w końcowym okresie roku, kiedy to ustalane są budżety i rezerwowane środki na ich funkcjonowanie. Nie inaczej jest w przypadku filii bibliotecznych, które bardzo często borykają się z jeszcze większymi problemami niż biblioteki główne.
Nauczyciel bibliotekarz - Praca pedagogiczna, techniczna, praca od kuchni, - wysłuchaj 4 podcastów i skorzystaj z doświadczeń innych
Zachęcam Cię do wysłuchania 4 podcastów dla nauczycieli bibliotekarzy. Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami i podpowiada, na czym warto się skupić, a czym nie opłaca się przejmować. Każdy z podcastów trwa około pół godzinny i zawiera sprawdzone porady, które wynikają z wieloletniego doświadczenia w pracy w bibliotece szkolnej.
Problemy organizacyjne filii bibliotecznych – jak można je rozwiązać i uniknąć frustracji
Biblioteki publiczne borykają się z wieloma problemami. Bardzo często jednak trudności głównych jednostek wysuwają się na pierwszy plan, a kłopoty małych filii zostają zepchnięte na plan dalszy. Prowadzi to do frustracji bibliotekarzy pracujących w filiach.