Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!
Projekty w bibliotece na przełomie roku kalendarzowego
Przełom roku trudny okres dla bibliotek patrząc pod kątem pozyskiwania nowych środków. Kończą się rozpoczęte projekty i przychodzi czas rozliczeń. Nowe konkursy nie są jeszcze ogłoszone. Dlatego trzeba dobrze przeszukać Internet, aby znaleźć programy, z których można uzyskać wsparcie.

Jak wypłacać bibliotekarzom nagrodę roczną
Pytanie: Dnia 1 listopada 2024 r. CUW przejął obsługę księgową miejskiej biblioteki publicznej. W regulaminie wynagradzania biblioteki jest zapis, że w ramach środków na wynagrodzenie tworzy się tzw. nagrodę roczną. Nie ma innego zapisu dotyczącej tej nagrody. Czy mamy traktować to jako nagrodę uznaniową wypłacaną na wniosek dyrektora biblioteki? Z dokumentów źródłowych wiemy, że przed przejęciem obsługi księgowej przez CUW wcześniejsza księgowa traktowała to jako trzynastkę. Czy mamy naliczać kwoty nagrody na podstawie przedłożonej listy przez dyrektora jako nagrody uznaniowej czy należy wpisać do regulaminu dotychczasowe zasady przyznawania nagrody rocznej analogicznie jak dla pracowników budżetówki?

Autorskie prawa majątkowe pracownika – co może zlecić dyrektor biblioteki
Pytanie: Proszę o informacje, czy po zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, mam prawo ubiegać się o podpisanie umowy z dyrektorem, który zlecił mi pisanie książki, do której zrobiłam badania naukowe w IPN i innych archiwach? Książkę wydała biblioteka, teraz piszę kolejny tom. Dotychczas moje książki wydawane były bez jakikolwiek umów. Dyrektorka jedynie premię przyznawała mi, co nie odpowiada trudowi, ani pracy włożonej w twórczą, badawczą pracę. Teraz zastanawiam się, czy, powinna być zawarta umowa o nabycie praw autorskich przez pracodawcę od pracownika. Mój zakres obowiązków dotyczy pracy w Czytelni. Pisanie książek zleconych przez dyrektora jest ponad zakres czynności i jest w pewnym stopniu korzystaniem z mojego wykształcenia, stopnia doktora, który osiągnęłam we własnym zakresie bez wsparcia pracodawcy i teraz też z tego tytułu nie mam żadnej finansowej gratyfikacji.

Jaką odprawę może otrzymać bibliotekarz przy przejściu na emeryturę
Pytanie: Moje pytanie dotyczy wysokości jednorazowej odprawy pieniężnej dla pracownika biblioteki publicznej w związku z odejściem na emeryturę. W art. 31c uodk zostały wymienione stawki. Ta maksymalna jest równa trzymiesięcznemu wynagrodzeniu. Wiem, że w niektórych bibliotekach obowiązują właśnie te stawki korzystniejsze dla pracowników. Czy jest to zgodne z prawem?
Partnerstwa w bibliotece – sprawdź, jak wielki potencjał kryje się w lokalnej społeczności
Nawiązywanie partnerstw w najbliższych latach będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności bibliotek. Związane jest to z większymi wydatkami na organizację różnych wydarzeń oraz niewystarczającymi dotacjami. Bibliotekarze muszą więc poszukiwać sojuszników dla bibliotecznych inicjatyw w lokalnej przestrzeni miejskiej.
Od pomysłu do realizacji – 6 kroków pracy kreatywnej w bibliotece z każdym pomysłem
Realizacja jakiegokolwiek pomysłu przebiega według pewnego schematu. Zawierają się w nim kluczowe etapy, które sprawiają, że praca przybiera pewną strukturę. Etapy te nachodzą na siebie i tworzą spójną całość. W każdym z nich możemy znaleźć kilka elementów charakterystycznych, które usprawniają proces. Sprawdź 6 kroków pracy kreatywnej w bibliotece z każdym pomysłem.

Dysk Google w pracy bibliotekarza – praktyczne informacje dla początkujących
Jednym z narzędzi umożliwiających wspólną pracę jest konto Google, a w jego ramach wiele narzędzi ułatwiających działanie zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Takie właśnie połączenie samodzielnego działania i możliwości udostępniania swojej pracy innym jest największą zaletą. Sprawdź, jak założyć konto Google. Poznaj wybrane narzędzia, które ułatwią pracę każdej biblioteki.
Regulamin wynagradzania w bibliotece – prawo dla dyrektora
Regulamin wynagradzania, ze względu na liczbę zatrudnionych osób, nie będzie konieczny w wielu bibliotekach to i tak warto rozważyć jego wprowadzenie. Przede wszystkim dlatego, że zapewni on klarowność zasad wynagradzania pracowników. Dla dyrektora będzie formą zabezpieczenia w przypadku oskarżeń np. o dyskryminację płacową, a dla pracowników narzędziem do uzyskania niezbędnych informacji.

Kto podpisuje zgodę na delegacje dla kierownika biblioteki
Pytanie: Czy wójt gminy, który podpisuje angaże kierowniczce gminnej biblioteki publicznej, powinien podpisać także jej delegacje na wyjazd służbowy?
Kto podpisuje dokumenty po przejściu dyrektora gminnej biblioteki publicznej na emeryturę
Pytanie: Dyrektor gminnej biblioteki publicznej prowadzonej przez urząd gminy odchodzi na emeryturę. Na jego miejsce nie ma chętnego pracownika do pracy, a poza nim w bibliotece zatrudniona jest tylko pani do sprzątania. Kto w takim przypadku jest z mocy prawa upoważniony do podpisywania dokumentacji po odejściu dyrektora na emeryturę do czasu zatrudnienia nowego dyrektora?