Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!
Dyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem
Sprawne zarządzanie instytucją wymaga od dyrektora skutecznego koordynowania pracy całego zespołu. Kierowanie sowich oczekiwań do pracowników stanowi jedno z najważniejszych zadać kierownika. Sami pracownicy muszą dążyć do tego, aby zaspokajać oczekiwania przełożonego. Poniżej przeczytasz, jak skutecznie można spełniać oczekiwania dyrektora i zrealizować każde zadanie w bibliotece.
Biblioteki w Holandii – poczuj się jak w domu
Biblioteki publiczne w Holandii to fascynujące zjawisko. Każdy, kto przekracza ich próg, czuje się jak w domu. Każdy znajduje w nich coś dla siebie niezależnie od pochodzenia, wieku, wykształcenia i zainteresowań. Sprawdźmy, na czym polega ten fenomen i jakie rozwiązania warto przenieść do polskich bibliotek.
Secretclient – świetna metoda badania poziomu obsługi użytkownika biblioteki
Poziom obsługi czytelnika jest jednym z najważniejszych obszarów pracy w bibliotece. To on bowiem decyduje o pierwszym wrażeniu. To dzięki niemu budowane są podstawy pod długotrwałe relacje. Jedną z metod, którą można zastosować do poznania poziomu obsługi czytelnika jest secretclient. Wykorzystaj ją, a uzyskasz precyzyjny obraz poziomu obsługi czytelnika.
Jak przygotować skuteczną ankietę biblioteczną
Nie ma skuteczniejszego sposobu na poznanie opinii innych osób od zwykłego zapytania ich o zdanie. Dlatego tak popularne są ankiety internetowe czy tradycyjne, w których udzielamy wielu informacji. Są one następnie podstawą do tworzenia produktów i usług, które w najlepszy sposób mają odzwierciedlać nasze preferencje. Dlatego myśląc strategicznie o działalności biblioteki warto skorzystać z ankiet. Należy to robić świadomie, a w tym celu niezbędne będzie poznanie zasad przygotowywania skutecznej ankiety.

Co możesz zrobić, aby biblioteka była widoczna w Internecie
Zbiory gromadzone przez biblioteki, zarówno te tradycyjne, jak i licencjonowane, powinny przede wszystkim zaspakajać potrzeby czytelnicze. Z tego też powodu dostęp do pozycji w zasobach biblioteki powinien być łatwy i przyjazny. Biblioteki realizują to przede wszystkim za pomocą swoich katalogów, które są podstawowym narzędziem wyszukiwania i uzyskiwania dostępu do zbiorów różnego typu, w tym materiałów drukowanych, elektronicznych i cyfrowych. Katalogi biblioteczne nieustannie się zmieniają, aby być coraz bardziej funkcjonalne. W większości przypadków oferują kompleksowe usługi wyszukiwania, zamawiania lub pobierania materiałów bibliotecznych.
Regulamin wynagradzania w bibliotece
Pytanie: Jak uaktualnić regulamin wynagradzania w bibliotece publicznej? Na jakie przepisy należy się obecnie powołać? Czy regulamin powinien zawierać tabele stawek wynagrodzenia, tabele zaszeregowania stanowisk pracy, wymagań kwalifikacyjnych do zajmowania określonych stanowisk?
Dodatkowe wynagrodzenie dla bibliotekarza za prace przy projekcie
Pytanie: Jesteśmy samorządową instytucją kultury, jesteśmy w trakcie pisania wniosków ministerialnych na pozyskanie środków pozabudżetowych, chcemy aby nasi pracownicy otrzymali dodatkowe pieniądze za pracę przy projekcie, za nadzór nad nim. W kosztorysie zostanie wpisane/zaplanowane wynagrodzenie dla koordynatora, kierownika, specjalisty itd. (będą to osoby, które są zatrudnione na umowie o prace, zadania które są w zakresie czynności będą pokrywały się z zadaniami zleconymi w projekcie), na jakiej podstawie będziemy mogli pracownikowi wypłacić dodatkowe środki finansowe, czy zawrzeć z nimi umowę zlecenia, czy można podpisać z pracownikiem porozumie, że na czas wykonywania prac z projektu, będzie pomniejszane wynagrodzenie z umowy o prace, a w to miejsce otrzyma środki z projektu ( będzie to korzystniejsze, pracownik nie straci), w takim wypadku robione by były dwie listy płac dla takich osób
Audyt w instytucji kultury
Pytanie: Organizator poinformował mnie, że w tym roku ma w planie audyt biblioteki. Słyszałam, że organizator nie ma prawa zlecać wykonania audytu w instytucji kultury. Czy to prawda?

Roczne rozliczenie PIT-11 za 2022 rok – jak złożyć wniosek o zapłacenie należnego podatku w ratach
Jeżeli ze złożonego zeznania wynika kwota do zapłaty, podatnik ma możliwość zwrócenia się do organu podatkowego o zastosowanie ulgi w zapłacie podatku. Jedną z nich jest rozłożenie na raty. Postępowanie w sprawie udzielenia ulg w zapłacie podatku jest postępowaniem wnioskowym. Sprawdź, jak złożyć wniosek.
Programy grantowe dla bibliotek od kwietnia do września 2023 roku
Oszczędności, oszczędności i jeszcze raz oszczędności. Tymczasem warunkiem rozwoju są inwestycje. Nakłady finansowe, rzeczowe, kadrowe. Na szczęście, są projekty, w których biblioteki mogą pozyskiwać granty. Oto kilka z nich, w których wnioski należy składać od kwietnia do września 2023 roku.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »