Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!

Biblioteka - jak rozliczać ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

Pytanie: Dyrektor gminnego ośrodka kultury ma umowę na korzystanie z własnego samochodu do celów służbowy, tzw. ryczałt. Czy musi co miesiąc rozliczać się z umowy i czy można zrobić to zbiorowo, np. za 6 miesięcy? Czy można się umówić z pracodawcą, że do pensji zasadniczej zostaną dołożone pieniądze proporcjonalne za ryczałt, a umowa o używanie własnego samochodu zostanie rozwiązana? Na jakiej podstawie prawnej dyrektor instytucji kultury nie może otrzymywać premii, dodatków ani innych nagród, jeśli nie ma przepracowanego roku?

Czy można utworzyć odrębny rachunek bankowy na wpłaty dla Ukraińców

Pytanie: W związku z wojną w Ukrainie nasza gmina przyjmuje uchodźców. Czy jako ośrodek kultury wraz z biblioteką możemy otworzyć odrębny rachunek bankowy, gdzie mieszkańcy gminy będą przekazywać wpłaty na ten cel oraz my, jako instytucja kultury, będziemy te środki wydatkować na potrzeby uchodźców?

Sprawdź, jak wykorzystać w swojej pracy bezpłatne narzędzie do generowania statystyk Google Analytics

Strona internetowa oraz katalog biblioteczny to serce systemu informacji biblioteki. Musi być dobrze skonstruowana i zgodna ze standardem WCAG 2.1.Ważne jest stałe analizowanie wejść i ruchu zarówno na stronie internetowej, jak i w e-katalogu.Wsparciem dla tych działań jest między innymi usługa Google Analytics, które pozwala lepiej poznać użytkowników biblioteki dzięki gromadzeniu danych o nich i ich preferencjach oraz celowej interpretacji tych danych.

Odpowiedzialność materialna personelu biblioteki – przykłady z życia

Każda osoba wykonująca polecenia dyrektora biblioteki może taką instytucję narazić na straty materialne. Sprawdź, kiedy i w jakiej wysokości za takie straty mogą odpowiadać pracownicy oraz osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę.

Jaka odprawa emerytalna przysługuje dyrektorowi biblioteki publicznej po 41 latach pracy

Pytanie: Ustawa przewiduje odprawę 3-miesięcznego wynagrodzenia. Biblioteka ma regulamin wynagrodzeń, który przewiduje 6-miesięczne wynagrodzenie. Na jakiej podstawie dyrektor będzie miał wypłaconą emeryturę: ustawy czy regulaminu pracowników?

Czy bibliotekarz może przewozić książki do czytelników własnym samochodem

Pytanie: Dyrektor biblioteki chce wydać bibliotekarzowi polecenie służbowe transportu książek do czytelnika. Bibliotekarz nie ma w zakresie obowiązków dowozu książek własnym środkiem. Czy pracownik musi mieć badania psychotechniczne? Czy powinien otrzymać delegację na transport książki własnym samochodem lub otrzymać ryczałt za korzystanie z samochodu prywatnego w celach służbowych?

Biblioteka publiczna: jak zaplanować i rozliczyć pracę w sobotę

Pytanie: W tym roku chcemy skorzystać z dofinansowania MKiDzN na zakup nowości wydawniczych (NPRCz priorytet 1 – dla bibliotek). Jednym z warunków jest obowiązek otwarcia biblioteki również w soboty (dokładnie 1/4 sobót w 2022 r. przez minimum 4 godziny – 13 w roku). Zaznaczam, że nigdy wcześniej biblioteka nie była otwarta w soboty, a 1 pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, 2 od poniedziałku do środy (1/2 etatu – 20 godzin). Aby spełnić kryterium NPRCz i otrzymać dofinansowanie, planuję zarządzeniem wprowadzić wykaz sobót, w których biblioteka będzie otwarta w 2022 r. przez 4 godziny. W bibliotece jest 2 pracowników, łącznie 1,5 etatu. Czy prawidłowe będzie takie rozwiązanie dla pracownika na 1 etat: pracownik po przepracowaniu 2 sobót (łącznie 8 godzin – 1 sobota w miesiącu po 4 godz.) odbierze sobie 1 dzień wolnego? Spowoduje to, że w okresie 2 miesięcy pojawią się 2 tygodnie pracy przez 6 dni (pon.–sob.)

Warto namówić sponsora do skorzystania z ulgi sponsoringowej

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zyskali możliwość dodatkowego odliczenia od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na rzecz instytucji kultury. Warto wykorzystać ten argument, proponując sponsorom współpracę.

Z jakiej dotacji zakup zbiorów bibliotecznych

Pytanie:  Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e-booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Czy można zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program płacowy

Pytanie: Jestem księgową zatrudnioną na część etatu w gminnej bibliotece publicznej oraz część etatu w gminnym ośrodku kultury, gdzie prowadzę płace dla obu instytucji kultury. Od lipca chcemy zmienić program płacowy, który będzie opłacany w formie rocznego abonamentu. Program będzie obsługiwał obie instytucje, ale faktury wystawiane będą w całości na gminny ośrodek kultury. Czy w takiej sytuacji należy zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program? W jaki sposób napisać porozumienie? I w jaki sposób księgować faktury? Dodam, że obie instytucje są zwolnione z VAT.