Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!

Czy bibliotekarz może przewozić książki do czytelników własnym samochodem

Pytanie: Dyrektor biblioteki chce wydać bibliotekarzowi polecenie służbowe transportu książek do czytelnika. Bibliotekarz nie ma w zakresie obowiązków dowozu książek własnym środkiem. Czy pracownik musi mieć badania psychotechniczne? Czy powinien otrzymać delegację na transport książki własnym samochodem lub otrzymać ryczałt za korzystanie z samochodu prywatnego w celach służbowych?

Biblioteka publiczna: jak zaplanować i rozliczyć pracę w sobotę

Pytanie: W tym roku chcemy skorzystać z dofinansowania MKiDzN na zakup nowości wydawniczych (NPRCz priorytet 1 – dla bibliotek). Jednym z warunków jest obowiązek otwarcia biblioteki również w soboty (dokładnie 1/4 sobót w 2022 r. przez minimum 4 godziny – 13 w roku). Zaznaczam, że nigdy wcześniej biblioteka nie była otwarta w soboty, a 1 pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, 2 od poniedziałku do środy (1/2 etatu – 20 godzin). Aby spełnić kryterium NPRCz i otrzymać dofinansowanie, planuję zarządzeniem wprowadzić wykaz sobót, w których biblioteka będzie otwarta w 2022 r. przez 4 godziny. W bibliotece jest 2 pracowników, łącznie 1,5 etatu. Czy prawidłowe będzie takie rozwiązanie dla pracownika na 1 etat: pracownik po przepracowaniu 2 sobót (łącznie 8 godzin – 1 sobota w miesiącu po 4 godz.) odbierze sobie 1 dzień wolnego? Spowoduje to, że w okresie 2 miesięcy pojawią się 2 tygodnie pracy przez 6 dni (pon.–sob.)

Warto namówić sponsora do skorzystania z ulgi sponsoringowej

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zyskali możliwość dodatkowego odliczenia od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na rzecz instytucji kultury. Warto wykorzystać ten argument, proponując sponsorom współpracę.

Z jakiej dotacji zakup zbiorów bibliotecznych

Pytanie:  Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e-booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Czy można zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program płacowy

Pytanie: Jestem księgową zatrudnioną na część etatu w gminnej bibliotece publicznej oraz część etatu w gminnym ośrodku kultury, gdzie prowadzę płace dla obu instytucji kultury. Od lipca chcemy zmienić program płacowy, który będzie opłacany w formie rocznego abonamentu. Program będzie obsługiwał obie instytucje, ale faktury wystawiane będą w całości na gminny ośrodek kultury. Czy w takiej sytuacji należy zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program? W jaki sposób napisać porozumienie? I w jaki sposób księgować faktury? Dodam, że obie instytucje są zwolnione z VAT.

W sprawnym zarządzaniu pomogą statystyki, badania biblioteczne oraz Google Analytics

Statystyki mają ogromne znaczenie w ocenie funkcjonowania biblioteki, realizowanych działań i oferowanych usług. Sprawdź, jaką rolę powinna odgrywać statystyka w bibliotekach. Przekonaj się w jaki sposób możesz gromadzić i wykorzystać dane statystyczne do sprawnego zarządzania biblioteką, jak badać opinie użytkowników i ich relacje z naszą biblioteką.

Jak rozwiązywać finansowe problemy filii bibliotecznych – sprawdzone praktyki

Finanse rozpatrywane w odniesieniu do bibliotek publicznych są tematem żywych dyskusji. Zwłaszcza w końcowym okresie roku, kiedy to ustalane są budżety i rezerwowane środki na ich funkcjonowanie. Nie inaczej jest w przypadku filii bibliotecznych, które bardzo często borykają się z jeszcze większymi problemami niż biblioteki główne.

Polski Ład okiem bibliotekarzy

W zależności od tego, z której strony sceny politycznej staniemy dowiemy się, że Polski Ład to rozwiązanie rewolucyjne, które pomoże wielu milionom Polaków lub też okrzyknięty zostanie on zwykłym bublem, propagandową grą, która nie ma nic wspólnego z korzyściami dla przeciętnego mieszkańca naszego państwa. Warto poznać także opinię różnych grup zawodowych. W tym krótkim tekście przedstawione zostanie zdanie bibliotekarzy. Pojawiające się w treści artykułu stwierdzenia są odpowiedzią na pytanie zadane 4 stycznia 2022 r. na Forum Bibliotekarzy – grupie na portalu społecznościowym facebook, w której zrzeszone jest środowisko bibliotekarz z całej Polski.

Środki pieniężne wypracowane przez bibliotekę

Pytanie: Biblioteka otrzymuje dotację od JST oraz sprzedaje usługi. Czy środki ze sprzedaży usług mogą zostać na rachunku bankowym na koniec roku?

Odpłatne zajęcia organizowane przez bibliotekę gminną

Pytanie: Czytelniczki gminnej biblioteki publicznej założyły nieformalny Klub Zdrowego Odżywiania, który preferuje zdrowy styl życia i korzysta z bibliotecznego księgozbioru o tej tematyce. Spotkania odbywają się kilka razy w miesiącu. Czytelniczki chcą organizować jeszcze odpłatne zajęcia sportowe, takie jak np. joga, oraz spotkania z dietetykami. Stroną formalną tych działań ma zając się biblioteka. Czy biblioteka może w ramach swojej działalności statutowej organizować takie zajęcia ruchowe, w ramach których zatrudni na umowę zlecenie instruktórów oraz czy może pobierać od uczestniczek z tego tytułu opłaty, które będą przeznaczane na działalność statutową biblioteki? Czy organizacja takich zajęć i pobieranie opłat przez bibliotekę za udział w nich rodzi konsekwencje podatkowe?