Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!

Odpłatne zajęcia organizowane przez bibliotekę gminną

Pytanie: Czytelniczki gminnej biblioteki publicznej założyły nieformalny Klub Zdrowego Odżywiania, który preferuje zdrowy styl życia i korzysta z bibliotecznego księgozbioru o tej tematyce. Spotkania odbywają się kilka razy w miesiącu. Czytelniczki chcą organizować jeszcze odpłatne zajęcia sportowe, takie jak np. joga, oraz spotkania z dietetykami. Stroną formalną tych działań ma zając się biblioteka. Czy biblioteka może w ramach swojej działalności statutowej organizować takie zajęcia ruchowe, w ramach których zatrudni na umowę zlecenie instruktórów oraz czy może pobierać od uczestniczek z tego tytułu opłaty, które będą przeznaczane na działalność statutową biblioteki? Czy organizacja takich zajęć i pobieranie opłat przez bibliotekę za udział w nich rodzi konsekwencje podatkowe?

Nagroda roczna dla dyrektora instytucji kultury

Pytanie: Proszę o odpowiedź na pytanie czy dyrektorowi instytucji kultury powołanego przez burmistrza nagrodę roczną może przyznać pracownik instytucji kultury (jeśli tak to czy może to być ktoś inny niż główny księgowy) czy jednak burmistrz.

Jak zaksięgować darowizny na rzecz biblioteki

Pytanie: Chciałam zapytać o zaksięgowanie przekazywanych książek do biblioteki w formie darowizny. Są to dary od czytelników. Powinny być wycenione i przyjęte na podstawie protokołu, po czym zaksięgowane następująco: 014/760 oraz 400/072. Proszę o potwierdzenie prawidłowości powyższego dekretu.

Czy organizator ma prawo ingerować w plan finansowy

Pytanie: Jesteśmy jedną instytucją kultury, na którą składa się ośrodek kultury i biblioteka wraz z jej filiami. Zatrudniamy pracowników, którzy w swoich zakresach obowiązków mają obsługę zarówno ośrodka kultury, jak i biblioteki. Organizator przekazuje dotację podmiotową w dwóch klasyfikacjach budżetowych – biblioteki i ośrodka kultury. Czy organizator ma prawo ingerować w to, jak powinien wyglądać plan finansowy naszej instytucji kultury? Czy otrzymaną dotację możemy traktować jako jeden budżet w planie finansowym, czy mamy obowiązek rozdzielenia go? Czy traktowanie i wykorzystywanie tej dotacji jako jeden budżet bez jasnego podziału w kosztach na biblioteki i ośrodek kultury jest naruszeniem dyscypliny o finansach publicznych? Czy jako instytucja kultury obowiązuje nas art. 257 I 258 ustawy o finansach publicznych?

Sprzedaż zabytku ruchomego dla biblioteki zwolniona z PIT

Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadza kilka nowych kategorii przychodów zwolnionych z podatku. Jedna z nich ma zachęcać do sprzedaży na rzecz instytucji kultury zabytków ruchomych.

Polski Ład: ulga sponsoringowa dla przedsiębiorców za wsparcie kultury

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dodatkowo odliczyć od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na rzecz instytucji kultury. Warto przedstawić ten argument, starając się o środki finansowe od prywatnego przedsiębiorcy.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – porady, jak otrzymać pieniądze

Środowisko nauczycieli bibliotekarzy szkolnych z radością przyjęło informację, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 będzie kontynuowany. Dla wielu bibliotek to jedyna możliwość na zakupienie nowości wydawniczych. Warto skorzystać z doświadczeń innych bibliotekarzy, którzy otrzymali już pieniądze z programu.

Jakie dodatki do wynagrodzenia może otrzymać nauczyciel bibliotekarz

Wynagrodzenie nauczyciela bibliotekarza składa się m.in. z dodatków do pensji. Niektóre z nich związane są ze stażem pracy. Inne – z jakością wykonywanych czynności służbowych lub ich rodzajem. W artykule analizujemy poszczególne dodatki do pensji i wskazujemy, czy może na nie liczyć bibliotekarz.

Jakie wynagrodzenie powinien otrzymać nauczyciel – bibliotekarz w razie zastępstwa innego nauczyciela

Częstą praktyką w szkołach i placówkach oświatowych jest przydzielanie zastępstw nauczycielom – bibliotekarzom i wychowawcom świetlic. Dyrektorzy przyjmują bowiem, że ich charakter pracy cechuje się elastycznością, co pozwala na przydział zastępstw bez uszczerbku dla organizacji szkoły. Czy to słuszne podejście? Nie do końca. Niemniej jednak nie tego będzie dotyczył artykuł. Wyjaśnijmy zamiast tego, jakie są zasady przydziału zastępstw i co za nie przysługuje.

Jakie kary grożą za kradzież książki

Podobno wyrazem największego szacunku dla autora jest… ukraść jego dzieło. Nie zmienia to jednak faktu, że taki czyn podlega karze, łącznie z pozbawieniem wolności. W maju 2021 r. Policja zatrzymała 52-letnią kobietę i 50-letniego mężczyznę, którym zarzucono kradzieże rzadkich książek historycznych i monografii z biblioteki w Gdyni. Sprawców wykryto, ponieważ książki wystawiali na portalach aukcyjnych. Nie jest to jednak przypadek odosobniony.