Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!

Jak sprawnie przygotować harmonogram projektu – 6 zasad

Aby przygotować jakiekolwiek działanie biblioteczne, musisz opracować wiele dokumentów. Szczególnie istotne jest to w kontekście projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Tam dokumentacja musi być przygotowana bardzo dokładnie. Jedną z ważniejszych części wniosku grantowego jest harmonogram projektu. Jego właściwe przygotowanie może zaważyć o przyznaniu pieniędzy. Sprawdź, według jakich zasad przygotować harmonogram projektu.

Od 1 grudnia 2022 r. biblioteki mają obowiązek oszczędzania energii

Nowe zasady oszczędności będą dotyczyły m.in. bibliotek czy domów kultury, a także muzeów, i instytucji artystycznych niezależnie od tego, kto jest ich organizatorem. Jeśli biblioteka nie osiągnie celów przewidzianych w nowych przepisach, grozi jej kara do 20 tys. złotych. Kary wymierza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdź, jakie działania powinien podjąć kierownik biblioteki.

Jak sprawnie przygotować budżet projektu – instrukcja krok po kroku

Budżet to szczególnie ważna część wszystkich wniosków grantowych. Przedstawione poniżej etapy opracowania budżetu projektowego doskonale sprawdzą się także podczas opracowywania budżetu całej instytucji czy obliczenia kosztów pojedynczych działań. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez dyrektorów bibliotek, jak i szeregowych pracowników, którzy tworzą wnioski projektowe lub organizują codzienne zajęcia biblioteczne.

Umowa sponsoringu zawarta między biblioteką a sponsorem

Umowa sponsoringu, podobnie jak każda inna umowa, ma pewne elementy stałe, które powinny zostać w niej zawarte. Ich poznanie i zrozumienie pozwoli bezproblemowo przygotować dokument odpowiadający potrzebom zarówno biblioteki, jaki i oczekiwaniom sponsora. Pierwszym i podstawowym elementem umowy sponsoringowej jest określenie stron, które zawierają porozumienie. Dobrze jest posługiwać się nie tylko samymi danymi instytucji, ale także wskazać osoby decyzyjne w konkretnych podmiotach. W przypadku przedsiębiorstw przeważnie będzie to ktoś z władz lub osoba wskazana przez tę osobę. Będzie to wynikało z dokumentów firmowych i zostanie ustalone w trakcie negocjacji. Po stronie biblioteki przeważnie będzie to dyrektor. W szablonie umowy zostały wskazane konkretne punkty, które mogą zostać zapisane w umowie.

Umowa sponsoringu w bibliotece – sprawdź, jakich zapisów dopilnować

Biblioteki ze swoją szeroką działalnością ciągle poszukują nowych źródeł finansowania. W niepewnych czasach, w których przyszło nam funkcjonować, dotacje programowe często wystarczają zaledwie na pokrycie stałych kosztów funkcjonowania. Rosnące opłaty za media, wynagrodzenia sprawiają, że na działalność pozostaje coraz mniej pieniędzy. Dlatego też dyrektorzy powinni poważnie rozważyć opcję, jaką jest sponsoring działalności bibliotecznej, którego podstawą funkcjonowania powinna być umowa sponsoringu.

Sprawdź programy grantowe dla bibliotek na przełomie roku

Kalendarz programów grantowych, w których biblioteki mogą starać się o pieniądze, jest wypełniony terminami. Praktycznie w każdym miesiącu można znaleźć konkurs, w którym fundacja, instytucja lub inna organizacja chcą podzielić się swoimi środkami finansowymi, by wspierać lokalne inicjatywy. Zobacz, gdzie złożyć wniosek, by zyskać szansę na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Twoja biblioteka może otrzymywać 5.000, 10.000 lub 20.000 zł.

Biblioteka - jak rozliczać ryczałt za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

Pytanie: Dyrektor gminnego ośrodka kultury ma umowę na korzystanie z własnego samochodu do celów służbowy, tzw. ryczałt. Czy musi co miesiąc rozliczać się z umowy i czy można zrobić to zbiorowo, np. za 6 miesięcy? Czy można się umówić z pracodawcą, że do pensji zasadniczej zostaną dołożone pieniądze proporcjonalne za ryczałt, a umowa o używanie własnego samochodu zostanie rozwiązana? Na jakiej podstawie prawnej dyrektor instytucji kultury nie może otrzymywać premii, dodatków ani innych nagród, jeśli nie ma przepracowanego roku?

Czy można utworzyć odrębny rachunek bankowy na wpłaty dla Ukraińców

Pytanie: W związku z wojną w Ukrainie nasza gmina przyjmuje uchodźców. Czy jako ośrodek kultury wraz z biblioteką możemy otworzyć odrębny rachunek bankowy, gdzie mieszkańcy gminy będą przekazywać wpłaty na ten cel oraz my, jako instytucja kultury, będziemy te środki wydatkować na potrzeby uchodźców?

Sprawdź, jak wykorzystać w swojej pracy bezpłatne narzędzie do generowania statystyk Google Analytics

Strona internetowa oraz katalog biblioteczny to serce systemu informacji biblioteki. Musi być dobrze skonstruowana i zgodna ze standardem WCAG 2.1.Ważne jest stałe analizowanie wejść i ruchu zarówno na stronie internetowej, jak i w e-katalogu.Wsparciem dla tych działań jest między innymi usługa Google Analytics, które pozwala lepiej poznać użytkowników biblioteki dzięki gromadzeniu danych o nich i ich preferencjach oraz celowej interpretacji tych danych.

Odpowiedzialność materialna personelu biblioteki – przykłady z życia

Każda osoba wykonująca polecenia dyrektora biblioteki może taką instytucję narazić na straty materialne. Sprawdź, kiedy i w jakiej wysokości za takie straty mogą odpowiadać pracownicy oraz osoby zatrudnione na innej podstawie niż umowa o pracę.