Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!

Rozliczanie czasu pracy w bibliotece

Pytanie: Biblioteka pracuje w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Niedawno otwarto biblioteką w sobotę na 4 godz. (w tygodniu jest otwarta po 8 godz.). Czy właściwy będzie grafik pracownicy na pełny etat 4 dni po 8 godz. i sobota 4 godz. Wtedy będzie 36 godz. zamiast godz. (oczywiście z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia). Jedna z pracownic na 1/2 etatu pracuje 4 dni w tygodniu po 5 godz., a jeśli pracuje w sobotę, to 4 godz. i tak samo jak wyżej będzie tydzień, że nie wypracuje czasem normy godzinowej do 1/2 etatu (z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia wynagrodzenia). Czy w przypadku pracy 4 dni w tygodniu po 5 godz. (i z uwagi na staż wymiarze 26 dni urlopu) pracownicy przysługuje 104 godz., czyli 21 dni udzielony w dniach a rozliczony w godzinach?

Regulamin kontroli trzeźwości w bibliotece

Pytanie: Czy na podstawie nowych przepisów biblioteka musi mieć regulamin  kontroli trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu.

Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzy

Wakacje to okres odpoczynku. W pracy bibliotekarza to jednak ważny czas, który można wykorzystać do wielu działań, na które na co dzień nie ma czasu. Jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny? Sprawdź obszary, na które należy zwrócić uwagę, przygotowując się do okresu wakacyjnego. Pobierz instrukcję dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzy.

Dyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza

Sprawne zarządzanie instytucją wymaga od dyrektora skutecznego koordynowania pracy całego zespołu. Kierowanie sowich oczekiwań do pracowników stanowi jedno z najważniejszych zadać kierownika. Sami pracownicy muszą dążyć do tego, aby zaspokajać oczekiwania przełożonego. Poniżej przeczytasz, jak skutecznie można spełniać oczekiwania dyrektora i zrealizować każde zadanie w bibliotece.

Biblioteki w Holandii – poczuj się jak w domu

Biblioteki publiczne w Holandii to fascynujące zjawisko. Każdy, kto przekracza ich próg, czuje się jak w domu. Każdy znajduje w nich coś dla siebie niezależnie od pochodzenia, wieku, wykształcenia i zainteresowań. Sprawdźmy, na czym polega ten fenomen i jakie rozwiązania warto przenieść do polskich bibliotek.

Secretclient – świetna metoda badania poziomu obsługi użytkownika biblioteki

Poziom obsługi czytelnika jest jednym z najważniejszych obszarów pracy w bibliotece. To on bowiem decyduje o pierwszym wrażeniu. To dzięki niemu budowane są podstawy pod długotrwałe relacje. Jedną z metod, którą można zastosować do poznania poziomu obsługi czytelnika jest secretclient. Wykorzystaj ją, a uzyskasz precyzyjny obraz poziomu obsługi czytelnika.

Partnerstwa w bibliotece – sprawdź, jak wielki potencjał kryje się w lokalnej społeczności

Nawiązywanie partnerstw w najbliższych latach będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności bibliotek. Związane jest to z większymi wydatkami na organizację różnych wydarzeń oraz niewystarczającymi dotacjami. Bibliotekarze muszą więc poszukiwać sojuszników dla bibliotecznych inicjatyw w lokalnej przestrzeni miejskiej.

Od pomysłu do realizacji – 6 kroków pracy kreatywnej w bibliotece z każdym pomysłem

Realizacja jakiegokolwiek pomysłu przebiega według pewnego schematu. Zawierają się w nim kluczowe etapy, które sprawiają, że praca przybiera pewną strukturę. Etapy te nachodzą na siebie i tworzą spójną całość. W każdym z nich możemy znaleźć kilka elementów charakterystycznych, które usprawniają proces. Sprawdź 6 kroków pracy kreatywnej w bibliotece z każdym pomysłem.

Jak przygotować skuteczną ankietę biblioteczną

Nie ma skuteczniejszego sposobu na poznanie opinii innych osób od zwykłego zapytania ich o zdanie. Dlatego tak popularne są ankiety internetowe czy tradycyjne, w których udzielamy wielu informacji. Są one następnie podstawą do tworzenia produktów i usług, które w najlepszy sposób mają odzwierciedlać nasze preferencje. Dlatego myśląc strategicznie o działalności biblioteki warto skorzystać z ankiet. Należy to robić świadomie, a w tym celu niezbędne będzie poznanie zasad przygotowywania skutecznej ankiety.

Co możesz zrobić, aby biblioteka była widoczna w Internecie

Zbiory gromadzone przez biblioteki, zarówno te tradycyjne, jak i licencjonowane, powinny przede wszystkim zaspakajać potrzeby czytelnicze. Z tego też powodu dostęp do pozycji w zasobach biblioteki powinien być łatwy i przyjazny. Biblioteki realizują to przede wszystkim za pomocą swoich katalogów, które są podstawowym narzędziem wyszukiwania i uzyskiwania dostępu do zbiorów różnego typu, w tym materiałów drukowanych, elektronicznych i cyfrowych. Katalogi biblioteczne nieustannie się zmieniają, aby być coraz bardziej funkcjonalne. W większości przypadków oferują kompleksowe usługi wyszukiwania, zamawiania lub pobierania materiałów bibliotecznych.