Nowoczesna Biblioteka to miejsce, gdzie znajdziesz porady i wskazówki z zakresu zarządzania finansami. Na naszej stronie znajdziesz najlepsze porady o inwestowaniu, oszczędzaniu oraz prowadzeniu spraw finansowych biblioteki. Oferujemy poradniki, artykuły oraz ciekawostki. Niezależnie od Twojego doświadczenia w dziedzinie finansów, na naszej stronie znajdziesz wiele wartościowych informacji. Wejdź na stronę już dziś i zacznij działać na rzecz swojej biblioteki!

Jak powinna wyglądać wzajemna współpraca, gdy prywatne przedsiębiorstwo chce wspierać bibliotekę

Prowadząc szeroką działalność biblioteczną, często zastanawiamy się nad źródłami jej finansowania. Dotacja samorządowa nie zawsze wystarcza na pokrycie kosztów związanych z nowymi pomysłami. Czasami potrzebna jest większa inwestycja, by zrealizować najbardziej kreatywne pomysły. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia prywatnych przedsiębiorstw.

Bibliotekarz a dyrektor. Jak rozmawiać z dyrektorem, by dobrze czuć się w bibliotece – instrukcja dla bibliotekarza

Wśród wielu obszarów pracy, z jakimi mierzy się bibliotekarz każdego dnia jest także komunikacja. Do najtrudniejszych jej meandrów należy komunikacja na linii bibliotekarz-dyrektor. Kluczowym aspektem tej relacji jest otwartość, szczerość i wzajemny szacunek. To pozwala zachować dobre relacje i działać skutecznie w każdej sytuacji. Sprawdź, jak otwarcie rozmawiać z dyrektorem, by dobrze czuć się w bibliotece.

Grywalizacja w bibliotece dla różnych grup odbiorców – instrukcja dla bibliotekarza

Jak zachęcić społeczność lokalną do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki? Z tym pytaniem codziennie mierzą się bibliotekarze. Sposobów jest wiele, a jednym z nich jest grywalizacja, czyli przenoszenie elementów występujących w grach na grunt, który nie zawsze jest kojarzony z grami, czyli np. do prowadzenie stałej działalności biblioteki. Sprawdź, jak w atrakcyjny sposób zaangażować różne grupy odbiorców do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki.Pobierz także inne instrukcje:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza

Doświadczenia naukowe w bibliotece. Jak w atrakcyjny sposób wprowadzić naukę do biblioteki – instrukcja

Biblioteki publiczne muszą poszukiwać coraz to nowszych form prowadzenia działalności, aby przyciągnąć nowych użytkowników. Jedną z nich są doświadczenia naukowe, które są atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale także dla innych grup odbiorców. Sprawdź, jak w atrakcyjny sposób wprowadzić naukę do biblioteki.Pobierz także inne instrukcje:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza

Nauka w bibliotece. Jak zrobić z biblioteki centrum naukowe

Nauka w bibliotece. Jak zrobić z biblioteki centrum naukowe

Zajęcia naukowe to bez wątpienia atrakcyjne dla dzieci i młodzieży aktywności. Przede wszystkim dlatego, że niewiele jest możliwości, aby w szkole aktywnie poznawać różnorodne zakamarki nauki. Biblioteka z powodzeniem może wypełnić tę lukę i stać się lokalnym centrum naukowym.

Konkursy grantowe w bibliotece. Skąd możesz pozyskać środki na projekty biblioteczne w 2023 r.

Pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych jest w obecnych czasach nie tyle przywilejem, ile koniecznością. Dla wielu bibliotek jest to jedyna szansa na przeprowadzenia atrakcyjnych i innowacyjnych zajęć. Kluczowe jest więc uzyskanie informacji na temat projektów i konkursów grantowych, w których można uzyskać wsparcie.

Silna biblioteka – zadania dla dyrektora związane z employer brandingiem

Zmiany społeczno-gospodarcze, które zachodzą obecnie nie nastrajają optymistycznie do pracy w bibliotece. Do tradycyjnych obszarów związanych z walką o podwyżki dla pracowników, których pensje nieustannie znajdują się na granicy minimalnego wynagrodzenia, walką o materiały do prowadzenia szerokiej działalności instytucji dołączyła ostatnio walka o obniżenie rachunków. Dyrektor musi podejmować inne działania, aby zachęcić do podjęcia pracy w bibliotece. Jednym z takich działań jest employer branding, który świadomie podjęty pozwoli zbudować silną pozycję biblioteki jako miejsca pracy.Przeczytaj także:Dyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarzaSecretclient – świetna metoda badania poziomu obsługi użytkownika bibliotekiPartnerstwa w bibliotece – sprawdź, jak wielki potencjał kryje się w lokalnej społecznościJak przygotować skuteczną ankietę bibliotecznąCo możesz zrobić, aby biblioteka była widoczna w Internecie

Rozliczanie czasu pracy w bibliotece

Pytanie: Biblioteka pracuje w 4-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Niedawno otwarto biblioteką w sobotę na 4 godz. (w tygodniu jest otwarta po 8 godz.). Czy właściwy będzie grafik pracownicy na pełny etat 4 dni po 8 godz. i sobota 4 godz. Wtedy będzie 36 godz. zamiast godz. (oczywiście z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia). Jedna z pracownic na 1/2 etatu pracuje 4 dni w tygodniu po 5 godz., a jeśli pracuje w sobotę, to 4 godz. i tak samo jak wyżej będzie tydzień, że nie wypracuje czasem normy godzinowej do 1/2 etatu (z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia wynagrodzenia). Czy w przypadku pracy 4 dni w tygodniu po 5 godz. (i z uwagi na staż wymiarze 26 dni urlopu) pracownicy przysługuje 104 godz., czyli 21 dni udzielony w dniach a rozliczony w godzinach?

Regulamin kontroli trzeźwości w bibliotece

Pytanie: Czy na podstawie nowych przepisów biblioteka musi mieć regulamin  kontroli trzeźwości pracownika lub kontrolą na obecność w jego organizmie środków działających podobnie do alkoholu.

Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny

Wakacje to okres odpoczynku. W pracy bibliotekarza to jednak ważny czas, który można wykorzystać do wielu działań, na które na co dzień nie ma czasu. Jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny? Sprawdź obszary, na które należy zwrócić uwagę, przygotowując się do okresu wakacyjnego. Pobierz instrukcję dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzy.