Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce bibliotekarzy! Na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych podcastów na temat bibliotek. Posłuchaj rozmów z bibliotekarzami. Dołącz do naszej społeczności i poszerz swoją wiedzę z zakresu bibliotek już dziś!

Szkolenie online: Pieniądze w bibliotece publicznej 2025 – skąd pozyskać środki?
Biblioteki publiczne pełnią kluczową rolę w społecznościach lokalnych, jednak ich finansowanie bywa wyzwaniem. W 2025 roku dostępnych będzie kilka źródeł wsparcia, które mogą pomóc w rozwoju i modernizacji bibliotek. Warto znać dostępne opcje i skutecznie aplikować o fundusze. Szczegóły znajdziesz w najnowszym szkoleniu, które dla Nowoczesnej biblioteki 3.0 przygotowała Beata Radtke, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie.

Szkolenie online: Książka dla sąsiadki Zosi, czyli magia małych filii bibliotecznych
Małe filie biblioteczne to niezwykłe miejsca, które niosą kulturę, wiedzę i integrację do serca lokalnych społeczności. Choć często funkcjonują w cieniu dużych bibliotek miejskich, to właśnie one odgrywają kluczową rolę w popularyzacji czytelnictwa oraz w budowaniu więzi między mieszkańcami. Dlaczego warto je wspierać i co sprawia, że są tak wyjątkowe? Sprawdź w najnowszym szkoleniu, które dla Nowoczesnej biblioteki 3.0 przygotowała Beata Radtke, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie.

Szkolenie online: Nauczyciel bibliotekarz – jak skutecznie rozmawiać z dyrektorem o swojej roli i wynagrodzeniu
Biblioteka szkolna powinna być finansowana z budżetu szkoły. Oprócz pieniędzy na książki w budżecie powinny być też pieniądze na wyposażenie. Praktyczną zasadą jest odnowienie co roku około 5% zbiorów, zaś budżet na następny rok kalendarzowy planowany jest w maju. W czerwcu dyrektor otrzymuje zarys planu finansowego. W grudniu projekt planu jest opiniowany przez Radę Pedagogiczną. Sprawdź, co te terminy oznaczają w praktyce dla nauczyciela bibliotekarza.

Szkolenie online: Zajęcia ruchowe w bibliotece – kreatywne pomysły dla małych przestrzeni
Dlaczego warto wprowadzać gry i zabawy ruchowe w przestrzeń biblioteczną? Na co należy zwrócić uwagę przygotowując gry i zabawy ruchowe w bibliotece? Jakie są różnice i podobieństwa między zabawą a grą ruchową? Jak wykorzystać niewielką przestrzeń do gier i zabaw ruchowych? Obejrzyj wideoszkolenie na Nowoczesna biblioteka i otrzymaj odpowiedzi na te pytania.

Szkolenie online: Standardy Ochrony Małoletnich – nowy obowiązek dla bibliotek
Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich ma każdy organ zarządzający jednostką systemu oświaty oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni. Musi go także wprowadzić organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich. Sprawdź, co musi znaleźć się w Standardach Ochrony Małoletnich.

Szkolenie online: Jak poznać użytkownika biblioteki i stworzyć ofertę dopasowaną do jego potrzeb
Czy wiesz, jak zdobywać informacje o użytkownikach? Sprawdź, jak w praktyce może wyglądać zdobywanie danych. Dowiedz się, po co bibliotekarzowi informacje o użytkownikach. Poznaj źródła uzyskiwania informacji.

Szkolenie online: Nauczyciel bibliotekarz: jak reagować, gdy uczeń sygnalizuje potrzebę pomocy
Dobra relacja między uczniem a nauczycielem to niezastąpiony element szkolnej rzeczywistości. Czasami jednak możemy podejrzewać, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Pamiętaj, rozmowa, która dla Ciebie jest jedną z wielu, dla ucznia może być czymś bardzo znaczącym.

Szkolenie online: Praca zespołowa w bibliotece – jak skutecznie wykorzystać siłę współpracy
Zespół to grupa ludzi, która działając wspólnie odpowiedzialnie dąży do realizacji postawionych celów. Poznaj podstawowe procesy grupowe. Dowiedz się na Nowoczesna biblioteka, jakie zespoły tworzą bibliotekarze. Poznaj zalety i wady pracy zespołowej w bibliotece.

Szkolenie online: Wolontariusz w bibliotece – praktyczny przewodnik dla dyrektora instytucji kultury
Niektóre biblioteki są świetnie przygotowane na przyjęcie wolontariusza. Większość jednak nie. Sprawdź, jak przygotować bibliotekę na przyjęcie wolontariusza. Sprawdź, co obejmuje okres przygotowania biblioteki. Wysłuchaj, jak przygotować się pod względem formalno-prawnym i organizacyjnym. Dowiedz się, jak wyznaczyć koordynatora. Poznaj przykładowe zadania dla wolontariusza, które sprawdziły się w innych bibliotekach. Pamiętaj o stworzeniu odpowiedniego systemu motywacyjnego.

Szkolenie online: Książka w promocji działań biblioteki – sprawdź, jak wykorzystać potencjał książek
Książka to doskonałe narzędzie do promocji literatury i wydarzeń bibliotecznych. W bibliotece można rozmawiać o książkach, organizować na ich podstawie konkursy czy nagrywać filmy. Książka może być inspiracją do zajęć dla różnych grup wiekowych. Może także być inspiracją do takich wydarzeń, jak: Narodowe Czytanie, konkursy czytelnicze czy bookcrossing. Ale to nie wszystko. Zainspiruj się sprawdzonymi działaniami.