Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce bibliotekarzy! Na naszej stronie znajdziesz wiele ciekawych podcastów na temat bibliotek. Posłuchaj rozmów z bibliotekarzami. Dołącz do naszej społeczności i poszerz swoją wiedzę z zakresu bibliotek już dziś!

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Pierwszaki w bibliotece – jak zaszczepić miłość do książek od pierwszej wizyty

Czytanie powinno być przygodą, fascynacją, radością i zabawą. Zaproś pierwszaki do czytania, wybierz odpowiednią książkę, zaproponuj odpowiedni rytuał czytania. Sprawdź, jakie działania podjąć, aby klasy pierwsze były zainteresowane czytaniem i biblioteką szkolną.

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenia online: Zajęcia biblioteczne w szkole – praktyczne sposoby na skuteczną pracę z czytelnikiem

Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną. Sprawdź, co to oznacza w praktyce. Pamiętaj, biblioteka szkolna powinna być przede wszystkim miejscem przyjaznym dzieciom. Przekonaj się, jak prowadzić pracę pedagogiczną w wypożyczalni, a jak w czytelni. Wysłuchaj, jak prowadzić działania planowe, a jak spontaniczne. Wyjdź na zewnątrz – tam, gdzie bywają dzieci. Dlaczego? Wysłuchaj szkolenia.  

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Zajęcia biblioteczne na każdą kieszeń – sprawdzone pomysły i gotowe kosztorysy

„Do przeprowadzenia zajęć potrzebujemy ryzy papieru. Dzięki takiej ryzie papieru przeprowadziliśmy zajęcia dla 200 osób”. Taki argument przekonuje, prawda? Pokazuj dane finansowe w sposób obrazowy. To się po prostu opłaca. Budżety wielu bibliotek niestety nie są zwiększane z roku na rok. Jeżeli nawet uda się wywalczyć podwyżki to są one „zjadane” przez wyższe opłaty za media czy galopującą inflację. Dlatego coraz częściej trzeba myśleć o działalności biblioteki używając określenia „niskobudżetowa”. Poznaj przykłady niskobudżetowych działań, które się sprawdzają.

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Biblioteka poza biblioteką – skuteczne sposoby promocji czytelnictwa w przestrzeni publicznej

Czy wiesz, gdzie poza biblioteką mogą być realizowane zajęcia? Wykorzystaj przestrzeń miejską: parki, skwery, place zabaw, rynki. Wykorzystaj potencjał istniejących imprez: imprezy szkolne, festyny, pikniki, dożynki, akcje charytatywne, festyny firmowe. Przekonaj się, że zajęcia poza biblioteką mogą być atrakcyjne dla grantodawców. Pamiętaj, że nie tylko biblioteka nadaje się do promocji czytelnictwa.

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Zapracowany bibliotekarz – zaplanuj swoją pracę i spełnij oczekiwania dyrektora biblioteki

Czy wiesz, że planowanie zwraca uwagę na zadania, które należy wykonać – także te rutynowe i ich elementy składowe? Czy wiesz, że planowanie pozwala przewidzieć czas niezbędny na realizację zadania? Czy zdajesz sobie sprawę, że pozwala ono wyznaczyć wspólne cele i priorytety? Poznaj, jak stosować w praktyce 3 ważne zasady, które mówią: wyznaczaj priorytety, pamiętaj o rezerwowaniu czasu, pamiętaj o buforze czasowym. Uniknij częstych błędów w zarządzaniu sobą w czasie.Z wideoszkolenia, które prowadzi Paweł Marchel, bibliotekarz pasjonat, autor ponad 200 artykułów z zakresu pracy w bibliotece, dowiesz się: Jakie są 3 etapy zarządzania sobą w czasie. Czym są oczekiwania Jak skutecznie realizować oczekiwania dyrektora Dlaczego warto przeprowadzić ewaluację Jak przeprowadzić planowanie w perspektywie indywidualnej i zespołowej Obejrzyj najnowsze wideoszkolenia:Zapraszamy na eksperymenty do biblioteki – pokaz prostych i bezpiecznych doświadczeń z ogniem, wodą i balonamiPraca zdalna nauczyciela bibliotekarza – praca z katalogiem, dodawanie recenzji, selekcja zdalna księgozbioru Kreatywny bibliotekarz to TyBibliotekarz a dyrektor – jak otwarcie rozmawiać z dyrektorem, aby dobrze czuć się w biblioteceBibliotekarz w bibliotece publicznej a praca zdalna – pokaż dokładny plan zadań, które wykonasz

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Wakacje w bibliotece – jak stworzyć angażujący plan zajęć dla różnych grup wiekowych

Sprawdź, jak postrzegana jest praca bibliotekarza w czasie wakacji przez samych bibliotekarzy, a jak przez czytelników. Ciekawostką jest również to, jak postrzegana jest praca bibliotekarza przez dyrektora biblioteki. Poznaj 8 tematów idealnych na zajęcia wakacyjne. Sprawdź, jak prowadzić ciekawe zajęcia na świeżym powietrzu.Z wideoszkolenia, które prowadzi Paweł Marchel, bibliotekarz pasjonat, autor ponad 200 artykułów z zakresu pracy w bibliotece, dowiesz się: Jak postrzegana jest praca w wakacje Czy zawsze należy zawieszać zajęcia dla grup zorganizowanych Jak odpowiednio zbadać, które zajęcia kontynuować, a które zawiesić Co może zaproponować biblioteka na wakacje Obejrzyj najnowsze wideoszkolenia:Zapraszamy na eksperymenty do biblioteki – pokaz prostych i bezpiecznych doświadczeń z ogniem, wodą i balonamiPraca zdalna nauczyciela bibliotekarza – praca z katalogiem, dodawanie recenzji, selekcja zdalna księgozbioru Kreatywny bibliotekarz to TyBibliotekarz a dyrektor – jak otwarcie rozmawiać z dyrektorem, aby dobrze czuć się w biblioteceBibliotekarz w bibliotece publicznej a praca zdalna – pokaż dokładny plan zadań, które wykonasz

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Biblioteka pełna tajemnic – jak tworzyć angażujące i zaskakujące zajęcia dla młodzieży

Przygotowanie ciekawych zajęć dla młodzieży jest zadaniem wymagającym i trudnym. Trzeba nie tylko zwrócić uwagę na to, aby grupa była mała, ale także na takie dodatki, jak chociażby poczęstunek. Użyte rekwizyty nie mogą być zbyt tanie, a specjalistyczna wiedza musi być przekazywana w sposób jasny i powinna przynosić konkretne umiejętności.Z wideoszkolenia, które prowadzi Paweł Marchel, bibliotekarz pasjonat, autor ponad 200 artykułów z zakresu pracy w bibliotece, dowiesz się: Kto jest dzieckiem, a kto jest młodzieżą Jak przygotować zajęcia otwarte dla wszystkich Co przyciąga dzieci do biblioteki Jak zdobyć zaufanie młodzieży, aby chętnie przychodziła do biblioteki Które działania dla młodzieży zawsze się sprawdzają Obejrzyj najnowsze wideoszkolenia:Bibliotekarz a dyrektor – jak otwarcie rozmawiać z dyrektorem, aby dobrze czuć się w biblioteceBibliotekarz w bibliotece publicznej a praca zdalna – pokaż dokładny plan zadań, które wykonasz Sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy – sprawdź, co możesz zyskaćTrudny czytelnik w bibliotece – jak ze spokojem rozwiązać każdą nieprzyjemną sytuacjęZapraszamy na eksperymenty do biblioteki – pokaz prostych i bezpiecznych doświadczeń z ogniem, wodą i balonamiPraca zdalna nauczyciela bibliotekarza – praca z katalogiem, dodawanie recenzji, selekcja zdalna księgozbioru Kreatywny bibliotekarz to TyKonkursy grantowe. Skąd możesz pozyskać środki na projekty biblioteczne w 2023 rokuSelekcja i skontrum w bibliotece – porady z praktyki

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Bibliotekarz a dyrektor – jak budować dobrą komunikację i komfort pracy w bibliotece

Pracownik przychodzi do dyrektora z koncepcją projektu. Zapowiedz swoje przyjście. Przedstaw najważniejsze informacje – kto, co, kiedy, gdzie, dlaczego. Przygotuj krótkie i treściwe informacje. Pokaż wersję tekstową. Z kolei zadania dla dyrektora to: zarezerwuj czas, wysłuchaj pracownika, nie przerywaj mu, ale nakreśl ramy czasowe. Notuj pytania. Po prezentacji pomysłu rozpocznij dyskusję. Wysłuchaj wideoszkolenia i poznaj praktyczne porady, jak przygotować się do konkretnych rozmów z dyrektorem biblioteki. Pamiętaj: rozwijanie umiejętności komunikacyjnych może przynieść tylko korzyści.

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Bibliotekarz w bibliotece publicznej a praca zdalna – pokaż dokładny plan zadań, które wykonasz

Czy możliwa jest praca zdalna bibliotekarza? Dowiedz się, jak skutecznie argumentować dyrekcji pracę zdalną. Pamiętaj, jeśli zależy Ci na pracy zdalnej pokaż, że wiesz, co należy do Twoich obowiązków. Wykonuj zadania dokładnie i sumiennie w pracy stacjonarnej. Pokaż, ile czasu zajmuje Twoja praca.

Szkolenie online Nowoczesna biblioteka

Szkolenie online: Nauka w bibliotece – jak zrobić z biblioteki centrum naukowe

Dzieci, młodzież oraz dorośli (w tym osoby starsze) to 3 różne grupy docelowe, którym naukę musimy przybliżać w inny sposób. Dowiedz się, jak myśleć o nauce w bibliotece. Sprawdź, w jaki sposób finansować przedsięwzięcia naukowe. Skorzystaj z gotowych projektów, takich jak: „Rozgrzewamy polskie serca”, „Na dobry początek” czy „Dzieci kapitana Nemo”.