Zakup eksponatów i materiałów archiwalnych

Pytanie: Gminny ośrodek kultury zakupił eksponaty i materiały archiwalne stanowiące archiwum kronikarza i kolekcjonera historii miasta (zakup na podstawie umowy od osoby prywatnej). Zbiory te zawierają m.in. kroniki, zdjęcia, księgi protokołów posiedzeń, tygodniki ilustrowane, maszynopisy oraz rożne inne dokumenty dotyczące historii miejscowości. Zbiór ten zawiera też pozycję około 30 książek. Wartość całego zbioru to kwota X + 2-proc. podatek PCC. Nie jest wyceniany poszczególny eksponat/dokument. Ośrodek kultury otrzymał od organizatora (gminy) dotację celową na zakup i opłacenie podatku PCC. Czy ośrodek kultury, który nie jest muzeum, może potraktować ten zakup jako eksponaty muzealne? Czy te eksponaty powinny zostać zaewidencjonowane na koncie 16 Dzieła sztuki i eksponaty muzealne? Eksponaty muzealne nie podlegają amortyzacji, ich wartość zatem zwiększa fundusz instytucji kultury. Czy książki – jako że podlegają amortyzacji – powinny zostać z tego zbioru wyłączone i wycenione oraz zaksięgowane na koncie 014 Zbiory biblioteczne? Prosimy o informację, jak powinniśmy prawidłowo podejść do tego zakupu.

Z jakiej dotacji zakup zbiorów bibliotecznych

Pytanie:  Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e-booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Połączenie bibliotek – ile sprawozdań finansowych i sprawozdań budżetowych

Pytanie: Od stycznia 2020 r. biblioteka publiczna połączyła się z biblioteką powiatową, tworząc jedną instytucję. Otrzymujemy 2 dotacje podmiotowe: z gminy i powiatu. Jak wobec powyższego wygląda sprawozdawczość finansowa połączonej instytucji? Czy robimy dwa sprawozdania (bilans, rachunek wyników i informację dodatkową) oddzielnie do gminy i oddzielnie do powiatu, rozgraniczając otrzymane dotacje, czy jedno sprawozdanie do gminy, wysyłając do wiadomości do powiatu?

Czy można zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program płacowy

Pytanie: Jestem księgową zatrudnioną na część etatu w gminnej bibliotece publicznej oraz część etatu w gminnym ośrodku kultury, gdzie prowadzę płace dla obu instytucji kultury. Od lipca chcemy zmienić program płacowy, który będzie opłacany w formie rocznego abonamentu. Program będzie obsługiwał obie instytucje, ale faktury wystawiane będą w całości na gminny ośrodek kultury. Czy w takiej sytuacji należy zawrzeć porozumienie między instytucjami dotyczące podziału płatności za program? W jaki sposób napisać porozumienie? I w jaki sposób księgować faktury? Dodam, że obie instytucje są zwolnione z VAT.

Nauczyciel bibliotekarz - Praca pedagogiczna, techniczna, praca od kuchni, - wysłuchaj 4 podcastów i skorzystaj z doświadczeń innych

Zachęcam Cię do wysłuchania 4 podcastów dla nauczycieli bibliotekarzy. Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami i podpowiada, na czym warto się skupić, a czym nie opłaca się przejmować. Każdy z podcastów trwa około pół godzinny i zawiera sprawdzone porady, które wynikają z wieloletniego doświadczenia w pracy w bibliotece szkolnej.

Polski Ład okiem bibliotekarzy

W zależności od tego, z której strony sceny politycznej staniemy dowiemy się, że Polski Ład to rozwiązanie rewolucyjne, które pomoże wielu milionom Polaków lub też okrzyknięty zostanie on zwykłym bublem, propagandową grą, która nie ma nic wspólnego z korzyściami dla przeciętnego mieszkańca naszego państwa. Warto poznać także opinię różnych grup zawodowych. W tym krótkim tekście przedstawione zostanie zdanie bibliotekarzy. Pojawiające się w treści artykułu stwierdzenia są odpowiedzią na pytanie zadane 4 stycznia 2022 r. na Forum Bibliotekarzy – grupie na portalu społecznościowym facebook, w której zrzeszone jest środowisko bibliotekarz z całej Polski.

Łączenie instytucji kultury a kwestie związane z księgami rachunkowymi

Pytanie: Rada gminy może podjąć uchwałę o połączeniu dwóch instytucji kultury w jedną (domu kultury i biblioteki w centrum kultury). Czy trzeba zamknąć księgi rachunkowe tych dwóch instytucji i jak powinien wyglądać bilans otwarcia nowo powstałej instytucji?

Zrzut wody deszczowej – zwolnienia z opłat i podatków

Pytanie: Biblioteka wystąpiła do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na zrzut wody deszczowej z dachu budynku biblioteki do sąsiadującej rzeki. Cała dokumentacja została przygotowana, a w rezultacie biblioteka otrzymała takie pozwolenie. Teraz biblioteka musi podpisać umowę z PGWWP na użytkowanie gruntów pokrytych wodami płynącymi na grunt zajęty pod wylot wody deszczowej. I wszystko jest jasne tylko we wniosku, który muszę złożyć z prośbą o przygotowanie umowy, jest oświadczenie z art. 261 ust 6 ustawy Prawo Wodne. <a >Należy oświadczyć czy bibliotece jako instytucji kultury przysługuje zwolnienie z opłat rocznych. W pkt 2 art. 261 ust 6 pisze że jest zapis: grunty pokryte wodami oddawane w użytkowanie jednostkom samorządu terytorialnego. Czy biblioteka jest taką jednostką (interpretacje są różne ze względu na to że samorządowa instytucja kultury posiada osobowość prawną). Podobnie jest z podatkiem akcyzowym od dostarczonego paliwa gazowego przeznaczonego do celów opałowych. Nie ma jasnej interpretacji, czy takie zwolnienie przysługuje czy też nie.

Zakup licencji na kilka miesięcy

Pytanie: Czy udzielenie licencji na program MAC (program ewidencyjny zbiorów bibliotecznych) w kwocie 300,00 zł brutto za kwartał ewidencjonuje się za każdym razem na koncie 020? W przypadku ewidencjonowania tej licencji co kwartał na 020 program będzie miał coraz większą wartość. Czy tak powinno być?

Umowa o praktykę absolwencką – z kim można zawrzeć, co ze składkami ZUS i PIT

Pytanie: Czy umowę o praktykę absolwencką można zawrzeć tylko z osobą do 30. roku życia? Czy umowa o praktykę absolwencką może zostać zawarta ze studentem – zarówno poniżej, jak i powyżej 26 roku życia? Co ze składkami ZUS? Czy do umowy absolwenckiej stosujemy minimalną stawkę godzinową? Jaka umowa zamiast umowy o praktykę absolwencka może zostać zawarta ze studentem, który ma np. 33 lata (mam na myśli odpłatne praktyki), tak aby można było nie naliczać składek ZUS? Czy będzie to tylko umowa zlecenia?