Zakup eksponatów i materiałów archiwalnych

Gminny ośrodek kultury zakupił eksponaty i materiały archiwalne stanowiące archiwum kronikarza i kolekcjonera historii miasta (zakup na podstawie umowy od osoby prywatnej). Zbiory te zawierają m.in. kroniki, zdjęcia, księgi protokołów posiedzeń, tygodniki ilustrowane, maszynopisy oraz rożne inne dokumenty dotyczące historii miejscowości. Zbiór ten zawiera też pozycję około 30 książek. Wartość całego zbioru to kwota X + 2-proc. podatek PCC. Nie jest wyceniany poszczególny eksponat/dokument. Ośrodek kultury otrzymał od organizatora (gminy) dotację celową na zakup i opłacenie podatku PCC. Czy ośrodek kultury, który nie jest muzeum, może potraktować ten zakup jako eksponaty muzealne? Czy te eksponaty powinny zostać zaewidencjonowane na koncie 16 Dzieła sztuki i eksponaty muzealne? Eksponaty muzealne nie podlegają amortyzacji, ich wartość zatem zwiększa fundusz instytucji kultury. Czy książki – jako że podlegają amortyzacji – powinny zostać z tego zbioru wyłączone i wycenione oraz zaksięgowane na koncie 014 Zbiory biblioteczne? Prosimy o informację, jak powinniśmy prawidłowo podejść do tego zakupu.