Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 60

Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego – scenariusz

Ignacy Łukasiewicz był barwną postacią, jednak kojarzony jest najczęściej jako wynalazca lampy naftowej. Ta lekcja biblioteczna ukazuje uczniom różne oblicza patrona roku 2022.

Patron roku 2022: Józef Wybicki – scenariusz

Inne spojrzenie na wybitnego Polaka znanego przede wszystkim jako autor Mazurka Dąbrowskiego.

Wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

Samo przygotowanie wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej musi zostać poparte wieloma dokumentami, które ułatwią organowi wydającemu zezwolenia podjęcie decyzji. Najważniejsze dokumenty związane z pozwoleniem na imprezę masową to: Opinie komendanta policji, straży pożarnej, stacji pogotowia ratunkowego, inspektora sanitarnego. Plany obiektu lub terenu imprezy z zaznaczeniem m.in. dróg ewakuacji, punktów pomocy medycznej, hydrantów, przyłączy wody, gazu, prądu. Regulaminy obiektów lub terenu, program imprezy wraz ze wskazaniem przekazania jego treści uczestnikom imprezy.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 59

Światowy Dzień Cukrzycy scenariusz

Światowy Dzień Cukrzycy (14 listopada) – scenariusz

Zajęcia o epidemii XXI wieku, jej przyczynach i skutkach, a także o miejscu osób chorych w społeczeństwie. Doskonała lekcja profilaktyki dla uczniów. Uczestnicy: uczniowie starszych klas szkoły podstawowej

Międzynarodowy Dzień Młodzieży scenariusz

Międzynarodowy Dzień Młodzieży (10 listopada) – scenariusz

Pomysł na zajęcia uruchamiające potencjał uczniów i aktywizujące ich w grupie rówieśniczej i w społeczności lokalnej. Uczestnicy: uczniowie starszych klas liceum/technikum.

Grywalizacja w bibliotece dla różnych grup odbiorców – instrukcja dla bibliotekarza

Jak zachęcić społeczność lokalną do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki? Z tym pytaniem codziennie mierzą się bibliotekarze. Sposobów jest wiele, a jednym z nich jest grywalizacja, czyli przenoszenie elementów występujących w grach na grunt, który nie zawsze jest kojarzony z grami, czyli np. do prowadzenie stałej działalności biblioteki. Sprawdź, jak w atrakcyjny sposób zaangażować różne grupy odbiorców do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki.Pobierz także inne instrukcje:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 16

4 sposoby notowania – wybierz najlepszy dla siebie

Jednym z podstawowych zadań każdego ucznia, bez względu na wiek i temat, jest tworzenie notatek. Poznanie skutecznych metod notowania jest ważne nie tylko dla uczniów, ale także dla osób dorosłych. Sprawdź, kiedy notować linearnie, a kiedy stosować metodę TM, metodę Cornella, a kiedy metodę Fiche-Pionta.

Jak nauczyć się szybko czytać i skrócić czas nauki – zajęcia biblioteczne

Niewiele jest aktywności, które w tak oczywisty sposób kojarzą się z biblioteką jak czytanie. Warto ten potencjał wykorzystać do przygotowania ciekawych zajęć, które przyciągną do nas nowych odbiorców. Pomysłem są lekcje biblioteczne poświęcone szybkiemu czytaniu. To świetna propozycja zajęć szczególnie dla młodzieży.

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – papier

Opanowanie przez człowieka umiejętności pisania było jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziejach ludzkość. Kolejnym było wynalezienie papieru, który umożliwiałby przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie, a tym samym tworzenie kultury. Jaka jest historia papieru, dlaczego wytwarzany jest on z celulozy i dlaczego warto zbierać makulaturę? Biblioteka jest doskonałym miejscem, aby o tym porozmawiać.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 58

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10 października) – scenariusz

Zaburzenia emocjonalne i psychiczne są powszechne, ale nie wszyscy uczniowie wiedzą, jak zachowywać się wobec dotkniętych nimi osób. Te zajęcia pomogą im inaczej spojrzeć na chorych. Pobierz scenariusz lekcji w wordzie i pdf.

Międzynarodowy Dzień bez Przemocy (2 października) – scenariusz

Lekcja dla uczniów szkoły podstawowej uwrażliwiająca na przejawy przemocy w życiu codziennym promująca zdrowe relacje, szacunek i tolerancję. Pobierz scenariusz lekcji w wordzie i pdf.

Umowa sponsoringu zawarta między biblioteką a sponsorem

Umowa sponsoringu, podobnie jak każda inna umowa, ma pewne elementy stałe, które powinny zostać w niej zawarte. Ich poznanie i zrozumienie pozwoli bezproblemowo przygotować dokument odpowiadający potrzebom zarówno biblioteki, jaki i oczekiwaniom sponsora. Pierwszym i podstawowym elementem umowy sponsoringowej jest określenie stron, które zawierają porozumienie. Dobrze jest posługiwać się nie tylko samymi danymi instytucji, ale także wskazać osoby decyzyjne w konkretnych podmiotach. W przypadku przedsiębiorstw przeważnie będzie to ktoś z władz lub osoba wskazana przez tę osobę. Będzie to wynikało z dokumentów firmowych i zostanie ustalone w trakcie negocjacji. Po stronie biblioteki przeważnie będzie to dyrektor. W szablonie umowy zostały wskazane konkretne punkty, które mogą zostać zapisane w umowie.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 57

Kartoteka autodydaktyczna – pomóż uczniom i studentom zapamiętać kluczowe treści

Uczenie się jest ciekawą podróżą, w której chodzi o jeden główny cel. Chcemy zapamiętać to, co w danym materiale jest najważniejsze. Problem pojawia się w momencie identyfikacji kluczowych treści. Sam proces nauki nie jest aż tak bardzo skomplikowany. Bardzo pomocnym narzędziem w tej podróży jest kartoteka autodydaktyczna. Warto przybliżyć ją młodym ludziom.

Pierwsze spotkanie z biblioteką – scenariusz

Jak przygotować się na pierwszą wizytę najmłodszych czytelników? Jak wprowadzić ich w świat książek i zachęcić do systematycznego czytania? Zapoznaj się ze scenariuszem zajęć, które sprawią, że dzieci zakochają się w bibliotece.

29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – sposób na promocję czytelnictwa

Głośne czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Mimo to tylko około 1/3 rodziców czyta swoim pociechom. Dowiedz się, jak biblioteka szkolna może poprawić statystyki.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 56

Public relations, czyli jak świadomie zaplanować działalność biblioteki szkolnej

Celem strategii działu PR w wielu organizacjach jest wzmocnienie ich wizerunku oraz związków z otoczeniem i skuteczne radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. Wydawać by się mogło, że marketing nie ma nic wspólnego z biblioteką szkolną, ponieważ biblioteka nie jest organizacją przynoszącą dochody. Jednak pomysł na wykorzystanie do swojej pracy narzędzia stosowanego w korporacjach może przynieść bardzo pozytywne efekty. Sprawdź, jak go wykorzystać z korzyścią tak dla siebie, jak i samej biblioteki.

Czy za wyjazd na konferencję dla bibliotekarzy w sobotę należy się dzień wolny

Pytanie: Ogólny czas pobytu poza domem wyniesie około 12 godz. lub więcej. Uzależnione jest to od czasu podróży. Ile dni wolnych przysługuje pracownikowi? Czy taki pracownik ma mieć wypłaconą dietę lub ekwiwalent? Chodzi o pracownika zatrudnionego w miejskiej bibliotece. Raz w miesiącu bibliotekarze mają pracującą sobotę, w wymiarze 5 godz. i za taką przepracowaną sobotę otrzymują dzień wolnego. Wyjazd na konferencję wypada w dniu, w którym bibliotekarz miał mieć sobotę pracującą. Pracownikowi nie należy się dzień wolny.

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – samochód

Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Używamy go praktycznie codziennie do przemieszczania się. I nie ma znaczenia dystans, który musimy pokonać. Liczy się przede wszystkim wygoda. Samochód, bo o nim mowa, wrósł w nasze życie i pozostanie z nami na długo. To wszystko zaledwie w 150 lat historii tego pojazdu.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 15

Jakie dokumenty przygotować dla nauczyciela w związku z otrzymaniem dodatkowych godzin z biblioteki

Pytanie: Dyplomowany nauczyciel języków obcych w szkole podstawowej zatrudniony na podstawie aktu mianowania posiada także kwalifikacje z bibliotekoznawstwa. Na początku roku szkolnego nauczycielowi przydzielono 21 godzin dydaktycznych po uśrednieniu 19,63, co da nam 1,63 godzin ponadwymiarowych po uśrednieniu, ale są to tylko godziny języków. Nauczyciel ten ma pensum 18 godzin tygodniowo. Od stycznia odchodzi na emeryturę nauczyciel biblioteki. Wspominany nauczyciel języków otrzyma dodatkowo 15 godzin biblioteki (0,5 etatu = 15/30). Aby nie przekroczyć łącznie 1,5 etatu, zostaną zabrane mu 2 godziny języków i przydzielone innemu nauczycielowi. Zmieni się pensum na pensum łączone, ponieważ będzie mieć godziny jako nauczyciel i jako nauczyciel bibliotekarz. Od stycznia nauczyciel będzie pracować jako nauczyciel (1 etat = 18/18) i dodatkowo jako nauczyciel bibliotekarz (0,5 etatu = 15/30). Obecne stanowisko się nie zmieni, jedynie zostanie rozszerzone o nauczyciela bibliotekarza. Jakie dokumenty przygotować dla nauczyciela w związku z otrzymaniem dodatkowych godzin z biblioteki?

Jak zaksięgować duplikat faktury za ubiegły rok za energię

Pytanie: Biblioteka Miejska otrzymała duplikat faktury za ubiegły rok za energię. Co należy zrobić w takiej sytuacji, kiedy rozdysponowaliśmy środki z ubiegłego roku? Księgowania możemy dokonać w ubiegłym roku? Wiązałoby się to ze zmianą planu finansowego, rozliczonymi sprawozdaniami z Urzędem Miasta, ewidencją na kontach, stanem zobowiązania i zwiększeniem kosztów. Chyba że można całej ewidencji dokonać w bieżącym roku.

Jak zaklasyfikować zakup książek

Pytanie: Jaki powinien być zastosowany paragraf klasyfikacji budżetowej dla zakupu książek jako księgozbioru dla Miejskiej Biblioteki Publicznej?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 55

Jak wypłacać świadczenie urlopowe dla nauczycieli bibliotekarzy w 2022 roku

Już pod koniec sierpnia 2022 r. mija termin wypłaty świadczeń urlopowych dla nauczycieli bibliotekarzy. Sprawdź, w jakiej wysokości powinny zostać wypłacone świadczenia urlopowe nauczycieli w 2022 r. i jak obliczać wysokość w zależności od poszczególnych sytuacji. Zwróć uwagę, że w 2022 roku zmieniła się jego wysokość.

Wizytówka – wizualna prezentacja nauczyciela bibliotekarza

Wizytówki w XX wieku umocniły swoją pozycję szczególnie na Zachodzie Europy i w USA, a obecnie pomimo komunikacji cyfrowej nadal doskonale pełnią swoją rolę. Wizytówki sprawdzą się także w kampanii reklamowej biblioteki szkolnej. Prawidłowo zaprojektowana wizytówka jest dowodem na profesjonalizm osoby, która się nią posługuje, ponieważ odzwierciedla jej mocne strony i buduje wizerunek.

Jak zorganizować skuteczną reklamę biblioteki szkolnej – 10 wskazówek

Z artykułu dowiesz się, czym jest kampania marketingowa i po co nauczycielom bibliotekarzom jest niezbędna strategia marketingowa w promocji biblioteki szkolnej. Informacje zawarte w tym artykule są skierowane przede wszystkim do nauczycieli bibliotekarzy rozpoczynających pracę w bibliotece szkolnej oraz dla tych, którzy mają doświadczenie w realizowaniu wielu działań edukacyjnych w bibliotece, ale potrzebują nowej porcji motywacji do kontynuowania swojej pracy i osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 54

Światowy Dzień Uchodźcy (20 czerwca) – scenariusz

Święto Światowy Dzień Uchodźcy zwracające uwagę na trudne losy uchodźców nabiera w tym roku głębszego sensu. To nie tylko lekcja empatii lecz także nauka wspólnego życia różnych nacji w jednym kraju.

Dzień Savoir-vivre (3 czerwca) – scenariusz

Jak zachowywać się w różnych sytuacjach? Czy dobre maniery przydają sie w życiu codziennym? Uczestnicy zajęć poszukują odpowiedzi na te i inne pytania w kontekście kultury społecznej.

Jak wygląda w praktyce samodzielność biblioteki jako gminnej instytucji kultury

Pytanie: Gminna biblioteka publiczna jest instytucją kultury wpisaną do Rejestru IK. Posiada osobowość prawną, ma konto bankowe itp. Czy skarbnik urzędu gminy może mieć dostęp do rachunku bankowego biblioteki na zasadzie podglądu?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 53

Europejski Dzień Sąsiada (27 maja) –  scenariusz

Dlaczego warto znać sąsiadów i utrzymywać z nimi kontakt? Zajęcia o budowaniu społeczności w skali mikro.

Światowy Dzień Pszczół (20 maja) – scenariusz

Zajęcia o nienachalnej, lecz ważnej obecności pszczół w naszym życiu i wpływie działalności człowieka na ekosystemy.

Wanda Rutkiewicz – życie pod górę –  scenariusz

Wanda Rutkiewicz to trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka, która stanęła na szczycie Mount Everest. Zajęcia przybliżają sylwetkę słynnej himalaistki i skłaniają do refleksji nad pytaniem: Jaką cenę trzeba zapłacić za realizację własnych marzeń?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 14

Czy wicedyrektor może mieć godziny ponadwymiarowe w bibliotece

Pytanie: Wicedyrektor ma 7 godzin dydaktycznych w etacie (kwalifikacje: nauczyciel biblioteki, historia). Czy można przydzielić takiemu nauczycielowi godziny ponadwymiarowe w bibliotece (7 godzin)? Czy bibliotekę można traktować jako oddział?

Czy w świadectwie pracy można zapisać, że dyrektor został odwołany na własną prośbę

Pytanie: Dyrektor biblioteki miejskiej złożył pismo, że prosi o odwołanie go ze stanowiska. Burmistrz wyraził zgodę. Jaką podstawę rozwiązania wpisać na świadectwie pracy dyrektora? Czy nowego dyrektora możemy powołać bez konkursu po zasięgnięciu opinii związków i stowarzyszeń ? Jeżeli tak, to jeżeli powołamy go na 3 lata, to po tym czasie możemy ponownie powołać go na 3 lata bez konkursu?

Czy instytucja kultury może działać bez dyrektora

Pytanie: Odwołany dyrektor samorządowej instytucji kultury złożył do WSA zażalenie, aby nie zatrudniać nowej osoby na to stanowisko, do czasu rozstrzygnięcia sporu. Sąd Administracyjny przychylił się do tego wniosku i w związku z powyższym organizator nie ma możliwości powołania nowego dyrektora. Czy instytucja kultury w tym przypadku może funkcjonować bez osoby zarządzającej? Czy główny księgowy może zlecić wypłatę wynagrodzeń i innych stałych zobowiązań wynikających z umów zawartych przez byłego dyrektora (telefon, energia, obsługa monitoringu itp.)? Jeżeli nie, to jakie kroki powinien poczynić organizator?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 52

Światowy Dzień Sportu (6 kwietnia) – scenariusz

Jak podczas lekcji bibliotecznej przekonać uczniów, że sport to zdrowie? Zapoznaj się ze scenariuszem zajęć promujących aktywność fizyczną w ciekawej dla uczniów formie.

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci (2 kwietnia) - scenariusz

Pomysł na popularyzację książek i promocję czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów w dniu urodzin słynnego baśni pisarza Hansa Christiana Andersena.

Nie tylko do picia – 4 propozycje doświadczeń naukowych i wspólnej zabawy z wodą

W prostocie tkwi siła, którą powinniśmy wykorzystywać w działaniach bibliotecznych. Zwłaszcza w pracy z młodszymi dziećmi wykorzystanie wody może okazać się kluczem do sukcesu. Przekonaj się, że za jej pomocą można łatwo wprowadzić dzieci w świat nauki.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 51

Światowy Dzień Recyklingu

Światowy Dzień Recyklingu (18 marca) – scenariusz

Ekologia to temat na czasie. Uczymy się segregować odpady, ale czy wiemy, co się z nimi później dzieje? Uczniowie odkrywają drugie życie odpadów i uczą się aktywnie dbać o środowisko. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VI szkoły podstawowej

Światowy Dzień Praw Konsumenta (15 marca) – scenariusz

Wszyscy jesteśmy konsumentami – w sklepie, w urzędzie, w kinie. To zajęcia nie tylko o prawach konsumenta, ale także o szacunku, odpowiedzialności i komunikacji bez przemocy. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

Sprawdź, jak wykorzystać w swojej pracy bezpłatne narzędzie do generowania statystyk Google Analytics

Strona internetowa oraz katalog biblioteczny to serce systemu informacji biblioteki. Musi być dobrze skonstruowana i zgodna ze standardem WCAG 2.1.Ważne jest stałe analizowanie wejść i ruchu zarówno na stronie internetowej, jak i w e-katalogu.Wsparciem dla tych działań jest między innymi usługa Google Analytics, które pozwala lepiej poznać użytkowników biblioteki dzięki gromadzeniu danych o nich i ich preferencjach oraz celowej interpretacji tych danych.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 50

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu

Ósmoklasisto – jak przygotować się do egzaminu – scenariusz

Sama wiedza nie wystarczy, aby zdać egzamin. Trzeba umieć ją przetwarzać i wykorzystywać. Aby to osiągnąć, potrzebujemy skutecznego planowania, sprawnego umysłu i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego) – scenariusz

Język to więcej niż tylko słowa, których używamy. To także nasza tożsamość, kultura i historia. Ciekawa lekcja dla młodzieży na trudny temat podana w przystępnej formie. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej

Współpraca z darczyńcami – poznaj zasady pisania prośby o wsparcie

Biblioteki publiczne prowadzą wieloaspektowe przedsięwzięcia kulturalnoedukacyjno-upowszechnieniowe. Wymaga ona nakładów finansowych i często jest ograniczana wysokością dotacji. Współpraca z darczyńcami może być rozwiązaniem części problemów finansowych. Sprawdź, jak napisać skuteczną prośbę o wsparcie.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 49

Swiatowy Dzień Radia

Światowy Dzień Radia (13 lutego) – scenariusz

Internet zdominował wszystkie dziedziny życia tak bardzo, że zapominamy o innych środkach komunikacji. Jednym z nich jest radio. Ta lekcja przenosi nas w jego niezwykły świat. Przybliża jego historię i rolę, jaką pełni w naszym życiu. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (11 lutego) - scenariusz

Dlaczego wśród laureatów Nagrody Nobla jest niewiele kobiet? Czy kobiety i mężczyźni mają równe szanse na osiąganie sukcesów zawodowych i naukowych? W trakcie lekcji bibliotecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce uczniowie poszukują odpowiedzi na te i inne pytania. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

Rekrutacja w bibliotece – praktyczne wskazówki dla dyrektora

Przy rekrutacji przeprowadzanej w instytucjach kultury powinniśmy korzystać zarówno z przejrzystych i zgodnych z przepisami procedur, jak i podejmować czynności, które nie przeciągną niepotrzebnie takiego procesu. Sprawdź, jak możliwie najsprawniej przejść przez rekrutację.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 13

Zakup eksponatów i materiałów archiwalnych

Pytanie: Gminny ośrodek kultury zakupił eksponaty i materiały archiwalne stanowiące archiwum kronikarza i kolekcjonera historii miasta (zakup na podstawie umowy od osoby prywatnej). Zbiory te zawierają m.in. kroniki, zdjęcia, księgi protokołów posiedzeń, tygodniki ilustrowane, maszynopisy oraz rożne inne dokumenty dotyczące historii miejscowości. Zbiór ten zawiera też pozycję około 30 książek. Wartość całego zbioru to kwota X + 2-proc. podatek PCC. Nie jest wyceniany poszczególny eksponat/dokument. Ośrodek kultury otrzymał od organizatora (gminy) dotację celową na zakup i opłacenie podatku PCC. Czy ośrodek kultury, który nie jest muzeum, może potraktować ten zakup jako eksponaty muzealne? Czy te eksponaty powinny zostać zaewidencjonowane na koncie 16 Dzieła sztuki i eksponaty muzealne? Eksponaty muzealne nie podlegają amortyzacji, ich wartość zatem zwiększa fundusz instytucji kultury. Czy książki – jako że podlegają amortyzacji – powinny zostać z tego zbioru wyłączone i wycenione oraz zaksięgowane na koncie 014 Zbiory biblioteczne? Prosimy o informację, jak powinniśmy prawidłowo podejść do tego zakupu.

Z jakiej dotacji zakup zbiorów bibliotecznych

Pytanie:  Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e-booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?

Połączenie bibliotek – ile sprawozdań finansowych i sprawozdań budżetowych

Pytanie: Od stycznia 2020 r. biblioteka publiczna połączyła się z biblioteką powiatową, tworząc jedną instytucję. Otrzymujemy 2 dotacje podmiotowe: z gminy i powiatu. Jak wobec powyższego wygląda sprawozdawczość finansowa połączonej instytucji? Czy robimy dwa sprawozdania (bilans, rachunek wyników i informację dodatkową) oddzielnie do gminy i oddzielnie do powiatu, rozgraniczając otrzymane dotacje, czy jedno sprawozdanie do gminy, wysyłając do wiadomości do powiatu?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 48

14 stycznia Dzień Osób Nieśmiałych –  scenariusz

Prawie każdy z nas choć raz w życiu doświadczył uczucia nieśmiałości, a mimo to osoby nieśmiałe są często spychane na margines życia klasowego. Lekcja z okazji Dnia Osób Nieśmiałych to okazja do nawiązania z nimi kontaktu i uznania ich wartości. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej

4 stycznia Światowy Dzień Braille’a – scenariusz

Niepełnosprawni mają w życiu trudniej. Mało o nich wiemy, niewiele uwagi im poświęcamy. Lekcja z okazji Światowego Dnia Braille’a wprowadza uczniów w świat osób niewidomych i niedowidzących. Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.

Sprzedaż zabytku ruchomego dla biblioteki zwolniona z PIT

Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadza kilka nowych kategorii przychodów zwolnionych z podatku. Jedna z nich ma zachęcać do sprzedaży na rzecz instytucji kultury zabytków ruchomych.