14 stycznia Dzień Osób Nieśmiałych –  scenariusz

Prawie każdy z nas choć raz w życiu doświadczył uczucia nieśmiałości, a mimo to osoby nieśmiałe są często spychane na margines życia klasowego. Lekcja z okazji Dnia Osób Nieśmiałych to okazja do nawiązania z nimi kontaktu i uznania ich wartości. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej

4 stycznia Światowy Dzień Braille’a – scenariusz

Niepełnosprawni mają w życiu trudniej. Mało o nich wiemy, niewiele uwagi im poświęcamy. Lekcja z okazji Światowego Dnia Braille’a wprowadza uczniów w świat osób niewidomych i niedowidzących. Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.

Sprzedaż zabytku ruchomego dla biblioteki zwolniona z PIT

Od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład wprowadza kilka nowych kategorii przychodów zwolnionych z podatku. Jedna z nich ma zachęcać do sprzedaży na rzecz instytucji kultury zabytków ruchomych.

Sprawdź, czy można używać okładek książek na plakatach i w mediach społecznościowych

Biblioteki często promują organizowane wydarzenia. Nierzadko podają wtedy na plakacie lub w innych materiałach odwzorowania okładki książek czy płyt. Takie działanie co do zasady jest dozwolone, z tym że trzeba przestrzegać zasad prawa cytatu. Warto również skontaktować się wcześniej z wydawcą danego dzieła lub autorem.

Polski Ład: ulga sponsoringowa dla przedsiębiorców za wsparcie kultury

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dodatkowo odliczyć od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na rzecz instytucji kultury. Warto przedstawić ten argument, starając się o środki finansowe od prywatnego przedsiębiorcy.

Kod QR w bibliotece publicznej i szkolnej – postaw na nowoczesność i przyciągnij młodych czytelników

Biblioteka w swojej działalności może wykorzystać kody QR. W tym celu wystarczy odpowiedni generator kodów. W kodzie możemy umieścić swoją wizytówkę, logo biblioteki, cytaty związane z czytaniem i biblioteką oraz wszystkie inne informację, które mogą nam być potrzebne do przygotowania gier bibliotecznych, imprez czytelniczych czy innych pomysłów.

Czy bibliotekarka może być jednocześnie radną

Pytanie: Pracownica gminnej biblioteki zastanawia się nad startem w uzupełniających wyborach do rady gminy. Jest zatrudniona na stanowisku bibliotekarza. Nie pełni funkcji kierownika ani zastępcy. Czy w przypadku udanego startu w wyborach do Rady Gminy będzie musiała zrezygnować z pracy, aby móc objąć funkcje radnego, albo odwrotnie zrezygnować z pracy w celu objęcia mandatu?

Szaleństwo kolekcjonowania, czyli jak wykorzystać potencjał Pinterestu

Kolekcjonowanie stało się cechą społeczeństwa europejskiego mniej więcej od XV stulecia. Właśnie wtedy zaczęto gromadzić to, co uznawano za cenne: dzieła sztuki, starożytne artefakty, rękopiśmienne księgi i inkunabuły. Gromadzenie rzeczy budowało status społeczny, dawało poczucie stabilności, potwierdzało przynależność do określonej grupy społecznej. Dziś prywatne kolekcje ma prawie każdy. Część z nas eksponuje je na Pintereście.

Skontrum materiałów bibliotecznych a inwentaryzacja księgozbioru

Księgozbiory objęte ewidencją księgową, które mają cechy środków trwałych, inwentaryzuje się na ostatni dzień roku obrotowego (art. 26 ust. 1 uor). Najczęściej znajdują się one na terenie strzeżonym, dlatego można do nich stosować częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 4 lat.

Problemy organizacyjne filii bibliotecznych – jak można je rozwiązać i uniknąć frustracji

Biblioteki publiczne borykają się z wieloma problemami. Bardzo często jednak trudności głównych jednostek wysuwają się na pierwszy plan, a kłopoty małych filii zostają zepchnięte na plan dalszy. Prowadzi to do frustracji bibliotekarzy pracujących w filiach.