10 zasad skutecznego uczenia się - zajęcia w bibliotece

Uczenie się to bardzo skomplikowany proces. Zwłaszcza, gdy chcemy go wytłumaczyć w sposób prosty i przystępny dla małych odkrywców świata. Możemy jednak zrobić coś, co sprawi, że zajęcia poświęcone uczeniu się będą ciekawe i atrakcyjne. Zamiast mówić o skomplikowanych procesach zachodzących w mózgu, wyjdźmy o zasad skutecznego uczenia się. Są one intuicyjnie i bardzo proste, a do tego mnóstwo przy nich zabawy. Są więc doskonałym przykładem na budowanie pozytywnego wizerunku biblioteki.

4 sposoby notowania – wybierz najlepszy dla siebie

Jednym z podstawowych zadań każdego ucznia, bez względu na wiek i temat, jest tworzenie notatek. Poznanie skutecznych metod notowania jest ważne nie tylko dla uczniów, ale także dla osób dorosłych. Sprawdź, kiedy notować linearnie, a kiedy stosować metodę TM, metodę Cornella, a kiedy metodę Fiche-Pionta.

Jak nauczyć się szybko czytać i skrócić czas nauki – zajęcia biblioteczne

Niewiele jest aktywności, które w tak oczywisty sposób kojarzą się z biblioteką jak czytanie. Warto ten potencjał wykorzystać do przygotowania ciekawych zajęć, które przyciągną do nas nowych odbiorców. Pomysłem są lekcje biblioteczne poświęcone szybkiemu czytaniu. To świetna propozycja zajęć szczególnie dla młodzieży.

Zajęcia biblioteczne: jak człowiek udoskonalał świat – papier

Opanowanie przez człowieka umiejętności pisania było jednym z najbardziej przełomowych wydarzeń w dziejach ludzkość. Kolejnym było wynalezienie papieru, który umożliwiałby przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie, a tym samym tworzenie kultury. Jaka jest historia papieru, dlaczego wytwarzany jest on z celulozy i dlaczego warto zbierać makulaturę? Biblioteka jest doskonałym miejscem, aby o tym porozmawiać.

Podróżuj po zakamarkach pamięci tylko z mapą myśli

Wielu naukowców poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie się uczyć. Jest ona szczególnie ważna dla uczniów. Aby wskazać prawidłową drogę, należy skutecznie lawirować pomiędzy różnymi zakamarkami mózgu. W tej drodze z pewnością pomoże nam mapa myśli, która z zadziwiającą skutecznością pokaże wszystkie zakamarki naszej pamięci. Wyruszmy więc razem w tę fascynującą podróż.

Jak czytać efektywnie(j) – pomysły na ciekawe lekcje biblioteczne

W dobie licznych źródeł czytelniczych słabnie motywacja do czytania wśród dzieci i młodzieży. Pojawiają się za to problemy ze zrozumieniem i przetwarzaniem treści. Dowiedz się, jak biblioteka może zachęcać uczniów do czytelnictwa i pomagać im w podnoszeniu efektywności czytania.