Bruno Schulz, tajemniczy geniusz – scenariusz dla szkół średnich

Lekcja, która zabiera uczniów w podróż w czasie do niezwykłego świata Bruno Schulza, jednego z patronów 2022 roku.

Jak człowiek udoskonalał świat – telefon (nie tylko komórkowy)

Nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Korzystamy z niego praktycznie w każdej wolnej chwili. Czasami z konieczności, gdy musimy przekazać informacje osobom znajdującym się w innym mieście, czasami bezrefleksyjnie sprawdzamy… w zasadzie nie wiemy co. Telefon, bo o nim mowa, stał się nieodłącznym narzędziem współczesnego człowieka. Zobaczmy, jak do tego doszło, że telefon znajduje się w kieszeni lub torebce praktycznie każdego dorosłego człowieka i jak wykorzystać to podczas zajęć bibliotecznych.

Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego – scenariusz

Ignacy Łukasiewicz był barwną postacią, jednak kojarzony jest najczęściej jako wynalazca lampy naftowej. Ta lekcja biblioteczna ukazuje uczniom różne oblicza patrona roku 2022.

Patron roku 2022: Józef Wybicki – scenariusz

Inne spojrzenie na wybitnego Polaka znanego przede wszystkim jako autor Mazurka Dąbrowskiego.

Wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

Samo przygotowanie wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej musi zostać poparte wieloma dokumentami, które ułatwią organowi wydającemu zezwolenia podjęcie decyzji. Najważniejsze dokumenty związane z pozwoleniem na imprezę masową to: Opinie komendanta policji, straży pożarnej, stacji pogotowia ratunkowego, inspektora sanitarnego. Plany obiektu lub terenu imprezy z zaznaczeniem m.in. dróg ewakuacji, punktów pomocy medycznej, hydrantów, przyłączy wody, gazu, prądu. Regulaminy obiektów lub terenu, program imprezy wraz ze wskazaniem przekazania jego treści uczestnikom imprezy.

Jak przygotować wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

Na mapie bibliotecznych inicjatyw pojawiają się imprezy gromadzące wiele osób. I choć biblioteki zwolnione są ze spełniania obowiązków wynikających z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, to jednak warto zapoznać się z jej zapisami. Choćby tymi podstawowym, które zwracają uwagę na ważne sprawy. Dlatego warto dobrze przygotować wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.

Jak przeprowadzić skontrum ręcznie – praktyczne wskazówki

Pytanie: Pracuję w bibliotece szkolnej w szkole niepublicznej. Podobno istnieje obowiązek przesyłania osobiście przez bibliotekarza sprawozdania, statystyki do GUS. Mam praktykę w pracy w bibliotekach publicznych i tam dane do GUS przesyłał dyrektor lub instruktorka metodyczna na podstawie naszych comiesięcznych, kwartalnych, rocznych statystyk. Objęłam placówkę, muszę zrobić skontrum (system e-biblio). Jak rozpocząć pracę, gdy: jest wiele niezinwentaryzowanych, wpisanych książek, występują luki inwentarzowe, większość książek nie ma kodów kreskowych, ileś numerów inwentarzowych jest błędnie nadana, nie mam (jak na razie) dostępu do faktur, protokołów darów/ ubytkowania.Obecnie robię selekcje książek niewpisanych. Chcę je jak najszybciej wpisać. Następnie sprawdzę luki inwentarzowe. Nie wszystkie książki przeszły ze starego systemu MOL do nowego e-biblio (miało to miejsce kilka lat temu). Czy w tym momencie jest techniczna szansa ze strony IT, żeby zintegrować katalog? Czy jest też możliwość wyodrębnienia z księgozbioru głównego podręczników?

Inwentaryzacja zbiorów bibliotecznych w szkole – najważniejsze zasady

Szkoły mają obowiązek okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. W szkołach, gdzie funkcjonują biblioteki szkolne, należy przeprowadzić również inwentaryzację zbiorów bibliotecznych (tzw. skontrum).

Jak sprawnie przygotować harmonogram projektu – 6 zasad

Aby przygotować jakiekolwiek działanie biblioteczne, musisz opracować wiele dokumentów. Szczególnie istotne jest to w kontekście projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Tam dokumentacja musi być przygotowana bardzo dokładnie. Jedną z ważniejszych części wniosku grantowego jest harmonogram projektu. Jego właściwe przygotowanie może zaważyć o przyznaniu pieniędzy. Sprawdź, według jakich zasad przygotować harmonogram projektu.