Kartoteka autodydaktyczna – pomóż uczniom i studentom zapamiętać kluczowe treści

Uczenie się jest ciekawą podróżą, w której chodzi o jeden główny cel. Chcemy zapamiętać to, co w danym materiale jest najważniejsze. Problem pojawia się w momencie identyfikacji kluczowych treści. Sam proces nauki nie jest aż tak bardzo skomplikowany. Bardzo pomocnym narzędziem w tej podróży jest kartoteka autodydaktyczna. Warto przybliżyć ją młodym ludziom.

Pierwsze spotkanie z biblioteką – scenariusz

Jak przygotować się na pierwszą wizytę najmłodszych czytelników? Jak wprowadzić ich w świat książek i zachęcić do systematycznego czytania? Zapoznaj się ze scenariuszem zajęć, które sprawią, że dzieci zakochają się w bibliotece.

29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – sposób na promocję czytelnictwa

Głośne czytanie pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Mimo to tylko około 1/3 rodziców czyta swoim pociechom. Dowiedz się, jak biblioteka szkolna może poprawić statystyki.

Międzynarodowy Dzień Demokracji (15 września) – scenariusz

Ta lekcja to okazja do lepszego zrozumienia mechanizmów działania demokracji w naszym kraju i na świecie, a także zaproszenie do refleksji na temat przestrzegania praw człowieka.

Umowa na czas określony a skierowanie pracownika na kurs biblioteczny

Pytanie: Zatrudniłam w bibliotece osobę po maturze, bez kwalifikacji zawodowych. Jest to umowa na czas określony (od 1 kwietnia do 30 września 2022 r.) – 6 miesięcy. Jestem z pracy tej osoby bardzo zadowolona i będę chciała zawrzeć z nią umowę na stałe od 1 października 2022 r. Czy mogę już od września wysłać tę osobę na kurs biblioteczny, pomimo zatrudnienia na czas określony?

Rada biblioteczna – zasady pracy i status prawny

„Przy bibliotece może działać rada biblioteczna lub inny organ o charakterze doradczym i opiniodawczym, na zasadach określonych w statucie” – ten krótki art. 15 ustawy o bibliotekach powoduje w praktyce duże problemy. W artykule przeczytasz na przykładowych postanowieniach statutowych, w jaki sposób należy rozumieć tę regulację.

Jak skutecznie wykorzystywać infografikę w przestrzeni biblioteki szkolnej

Infografika jest wizualnym przedstawieniem informacji i danych statystycznych. Łączy w sobie piktogram, tekst, wykres, diagram, a nawet film. Dzięki infografice łatwiej jest przedstawić wiedzę z każdej dziedziny, a także w ciekawy i prosty sposób skoncentrować się nad najważniejszym przekazem. Przede wszystkim jednak lepiej zapamiętać i zrozumieć nowe informacje. Oto praktyczne informacje od nauczyciela bibliotekarza, który od wielu lat wykorzystuje infografikę w swojej pracy.

Jak rozliczać czas pracy nauczyciela bibliotekarza z niepełnosprawnością

Pytanie: Nauczyciel z umiarkowanym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności ma być zatrudniony w dodatkowym miejscu pracy, tj. w szkole podstawowej na stanowisku bibliotekarz w wymiarze 5/30 etatu. Czy w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze obniżamy wymiar godzin, czy zatrudniamy normalnie w wymiarze 5/30?

Praca biblioteki szkolnej – przykładowe regulacje w statucie szkoły

Pracę biblioteki szkolnej regulują odrębne przepisy Prawa oświatowego. Zgodnie z nimi w statucie szkoły muszą być zawarte zasady organizacji biblioteki szkolnej oraz warunki i zakres współpracy biblioteki szkolnej z uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz innymi bibliotekami. Sprawdź przykładowy rozdział statutu szkoły, który określa reguły organizacji i funkcjonowania szkolnej biblioteki i nauczycieli bibliotekarzy.