Biblioteka publiczna: jak zaplanować i rozliczyć pracę w sobotę

W tym roku chcemy skorzystać z dofinansowania MKiDzN na zakup nowości wydawniczych (NPRCz priorytet 1 – dla bibliotek). Jednym z warunków jest obowiązek otwarcia biblioteki również w soboty (dokładnie 1/4 sobót w 2022 r. przez minimum 4 godziny – 13 w roku). Zaznaczam, że nigdy wcześniej biblioteka nie była otwarta w soboty, a 1 pracownik pracuje od poniedziałku do piątku, 2 od poniedziałku do środy (1/2 etatu – 20 godzin). Aby spełnić kryterium NPRCz i otrzymać dofinansowanie, planuję zarządzeniem wprowadzić wykaz sobót, w których biblioteka będzie otwarta w 2022 r. przez 4 godziny. W bibliotece jest 2 pracowników, łącznie 1,5 etatu. Czy prawidłowe będzie takie rozwiązanie dla pracownika na 1 etat: pracownik po przepracowaniu 2 sobót (łącznie 8 godzin – 1 sobota w miesiącu po 4 godz.) odbierze sobie 1 dzień wolnego? Spowoduje to, że w okresie 2 miesięcy pojawią się 2 tygodnie pracy przez 6 dni (pon.–sob.)