Praca nauczyciela bibliotekarza to wymagająca, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonująca profesja. Jeśli jesteś zainteresowany/a taką pracą, na naszej stronie znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących wymagań, kwalifikacji oraz perspektyw związanych z tą profesją. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie kroki należy podjąć, aby zostać nauczycielem bibliotekarzem oraz jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w tej pracy. Ponadto, omawiamy także aktualne wyzwania, z jakimi muszą się zmierzyć nauczyciele bibliotekarze, takie jak dostosowywanie się do szybko zmieniającej się technologii oraz rozwijanie programów nauczania zgodnie z nowymi wytycznymi. Wejdź na stronę Nowoczesnej Biblioteki i dowiedz się więcej o pracy nauczyciela bibliotekarza.

Skandynawski zawrót głowy – czyli jak wykorzystać modę na literaturę skandynawską

Hans Chrisitan Andersen, Jo Nesbø, Camilla Lackberg – tych autorów nikomu nie trzeba przedstawiać. Są to czołowi przedstawiciele literatury skandynawskiej, która obok bajek dla dzieci słynie także z kryminałów. Warto jednak odejść na chwilę od beletrystyki, by sprawdzić, co napisane zostało o krajach skandynawskich w literaturze popularnonaukowej i reportażach.

Jak stworzyć logo biblioteki szkolnej lub ekslibris – instrukcja krok po kroku

Logo można porównać do odcisku linii papilarnych Twojej szkolnej biblioteki (ale także publicznej). Oznacza to, że powinno być oryginalne i charakterystyczne tylko dla Twojej placówki. Ekslibris zaś może świadczyć o wysokim poziomie intelektualnym i artystycznym nauczyciela bibliotekarza i środowiska szkoły. Sprawdź, jakie narzędzia możesz wykorzystać przy ich tworzeniu.

Dlaczego warto nadać imię bibliotece (na przykładzie biblioteki szkolnej)

Aby stworzyć lepsze relacje uczniów i czytelników z biblioteką czy to szkolną, czy publiczną, można nadać jej „imię i nazwisko”. Sprawdza się to szczególnie w szkołach podstawowych.

Nauczyciel bibliotekarz na zastępstwie

Nauczyciel bibliotekarz może zostać zobligowany do prowadzenia zajęć w zastępstwie. Zasady przydziału i rozliczania zastępstw zależą przede wszystkim od tego, czy są one planowe, czy też doraźne. Dowiedz się, na jakich zasadach bibliotekarz w szkole może realizować zastępstwa.

Awans nauczyciela bibliotekarza od A do Z

Nauczyciel bibliotekarz, tak jak każdy inny nauczyciel, może ubiegać się o awans zawodowy. Obowiązują go więc takie same reguły jak pozostałych nauczycieli. Specyfika pracy bibliotekarza nie pozostanie jednak bez znaczenia np. dla planu rozwoju zawodowego.

Sprawdź, co to znaczy w codziennej pracy, że bez czytelnika nie ma biblioteki szkolnej

Dotrzeć do wszystkich uczniów w szkole, zarówno tych aktywnych czytelniczo, jak i wycofanych – jest to podstawowe zadanie nauczyciela bibliotekarza. Dotrzeć do uczniów po to, aby kierować procesem czytania i oddziaływać poprzez literaturę na ich rozwój emocjonalny, kulturalny i estetyczny. Dotrzeć zarówno do każdego ucznia, jak i do nauczyciela, aby dostarczyć odpowiednich materiałów źródłowych i podjąć dialog literacki poprzez wspólne organizowanie zajęć czytelniczych.

Jak krok po kroku utworzyć bibliotekę w szkole

Zanim utworzymy bibliotekę szkolną, musimy sprawdzić, czy w statucie szkoły znajdują się odpowiednie uregulowania. Sprawdź, czy można zatrudnić wcześniej nauczyciela bibliotekarza, aby uczestniczył w tworzeniu tej struktury.

Resort edukacji wydał rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów szkolnych w związku z sytuacją w Ukrainie

W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie MEiN przygotowało rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów. Nauczyciele powinni m.in. wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, a także wprowadzić skuteczny sposobu porozumiewania się mimo bariery językowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestaw wskazówek i rekomendacji, które mają pomóc nauczycielom i pedagogom szkolnym w rozmowie o emocjach uczniów oraz informowaniu o aktualnej sytuacji w Ukrainie. Materiał został podzielony na kilka części - pomoc uczniom z Polski, uczniom z Ukrainy, którzy na co dzień przebywają w Polsce i wskazówki dotyczące wsparcia dzieci z Ukrainy, które trafiły do Polski w związku z eskalacją działań zbrojnych.

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony będzie wymagać uzasadnienia

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony będzie wymagać uzasadnienia

Od 1 sierpnia 2022 r. zaostrzone zostaną przepisy dotyczące rozwiązywania umów o pracę na czas określony. Wypowiedzenie umowy na czas określony m.in. nauczyciela ma bowiem wymagać konsultacji związkowych oraz uzasadnienia. Sprawdź, do kiedy będzie można wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony na dotychczasowych zasadach.

Udzielenie urlopu bezpłatnego nauczycielowi – czy wymaga decyzji dyrektora szkoły

Udzielenie urlopu bezpłatnego nauczycielowi – czy wymaga decyzji dyrektora szkoły

Wniosek o urlop bezpłatny nauczyciela, gdy urlop ten ma być udzielony z ważnych przyczyn, musi być umotywowany. Sprawdź, czy dyrektor szkoły musi wydać decyzję w sprawie udzielenia urlopu bezpłatnego nauczycielowi oraz gdzie zamieścić informację o udzieleniu urlopu bezpłatnego w aktach osobowych nauczyciela.