Ebook: Skuteczna współpraca biblioteki publicznej ze szkołą – porady z praktyki

Biblioteka publiczna i szkoła to instytucje, których działalność pokrywa się w wielu miejscach. Dlatego też planując współpracę ze szkołami, powinniśmy patrzeć przez pryzmat wzajemnego uzupełniania swoich ról, a nie tworzenia całkowicie odrębnej oferty. Sprawdź, co można zrobić, aby ta współpraca wyglądała dobrze, by wszyscy zainteresowani mogli czerpać z niej to, co najlepsze.

Współpraca biblioteki publicznej i szkoły to codzienność w wielu polskich miastach. Uczniowie biorą udział w lekcjach bibliotecznych i poszerzają swoją wiedzę o  literaturze. Właśnie, czy w ramach lekcji bibliotecznych należy przedstawiać wyłącznie tematy związane z literaturą? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, jeżeli mówimy o przedszkolakach. W tej grupie wiekowej literatura jest dodatkiem do różnorodnych działań. Pojawia się co prawda jako motyw przewodni w postaci czytanych książek, prezentowanych wystąpień teatralnych. Jednym słowem jest kanwą do całych zajęć. W zajęciach pojawiają się jednak aktywności plastyczne, ruchowe, artystyczne dla dzieci. Im starsze dzieci, tym trudniej przekonać je do udziału w lekcjach bibliotecznych. Trudniejsze jest także przekonanie edukatorów, że warto przyjść do biblioteki. Poświęcić (choć bardzo nie lubię tego słowa, które używane jest w kontekście lekcji bibliotecznych) czas i wziąć udział z klasą w zajęciach.

A przecież biblioteka publiczna to nie tylko literatura. To szeroki zakres działań i możliwości do aktywnego spędzania czasu dla różnych grup odbiorców. To właśnie w tym miejscu powinniśmy szczególnie podkreślać, że biblioteka jest miejscem komplementarnym dla szkoły. W murach biblioteki mogą się przecież odbywać różnorodne zajęcia, które niekoniecznie muszą być realizowane przez bibliotekarzy. Dlaczego szkolne koło teatralne nie miałoby mieć próby w przestrzeni bibliotecznej?Koło dziennikarskie, które do swojego funkcjonowania potrzebuje komputerów, również może korzystać z czytelni internetowej. Tym bardziej że w modernizowanych bibliotekach pojawiają się osobne przestrzenie dla pracy indywidualnej i grupowej.

Z ebooka dowiesz się:

  • Jak biblioteka publiczna może przygotować profesjonalną ofertę dla biblioteki szkolnej, bazując na podstawie programowej
  • Dlaczego warto rozpocząć planowanie współpracy ze szkołami w wakacje

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka

ZOBACZ OFERTĘ