Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej
Sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej powinno być odpowiedzią na plan pracy biblioteki. Porównanie tego co planowano z tym co wykonano najlepiej pokaże efektywność pracy biblioteki i pozwoli na wyciągnięcie wniosków do dalszej pracy. Sprawdź, co powinno zawierać sprawozdanie z pracy biblioteki szkolnej. Pokażemy krok po kroku jak je tworzyć.
Powiatowy Klub Książki
Z inicjatywy Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy współpracy Powiatowej Biblioteki Publicznej w Puławach, 17 grudnia 2014 r. o godz. 15.00 odbyło się pierwsze spotkanie grupy zainteresowanych osób, które chciały wspólnie rozmawiać o literaturze. Spotkanie stało się niejako inauguracją Powiatowego Klubu Książki. Spotkania odbywają się co miesiąc we wtorki o godzinie 12.00 (bez wakacji czyli lipiec i sierpień).
Platformy usług bibliotecznych
W ostatniej dekadzie obserwujemy dynamiczne zmiany na rynku systemów bibliotecznych. Wdrożone i funkcjonujące w bibliotekach Zintegrowane Systemy Biblioteczne często nie mogą sprostać nie tylko potrzebom samych bibliotekarzy, ale też oczekiwaniom użytkowników i zmieniającej się rzeczywistości. Tworzone były przede wszystkim z myślą o automatyzacji podstawowych procesów bibliotecznych: gromadzeniu, opracowaniu i udostępnianiu zbiorów bibliotecznych.
Mikrobiblioteki – najciekawsze inicjatywy
Od kilku lat coraz większą popularność zdobywa oryginalna forma promowania czytelnictwa, jaką jest bookcrossing – czyli idea wędrującej książki. Pozwala ona dzielić się książkami za darmo, poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych – zwykle w specjalnie stworzonych do tego celu regałach, budkach czy gablotach z wolnym dostępem. Każdy może zabrać książkę, przeczytać ją, a następnie oddać z powrotem. Wiele bibliotek polskich wdrożyło z powodzeniem tę ideę.
Media i nowoczesne technologie – szansa na lepszą edukację
Media cyfrowe jeszcze nie w pełni przyjęły się w polskiej szkole, a już wzbudzają wiele niepokoju i kontrowersji. Można je postrzegać w dwojaki sposób: jako szansę na lepszą edukację lub jako zagrożenie dla obecnego systemu kształcenia. Dowiedz się, jak właściwie wykorzystać potencjał mediów cyfrowych z korzyścią dla uczniów.
Marka biblioteki – wymóg nowoczesności
Dobra biblioteka, jak każda instytucja czy organizacja powinna zadbać o zbudowanie swojej indywidualnej, rozpoznawalnej marki. Budowanie marki nie jest działaniem jednorazowym, lecz procesem długotrwałym i ciągłym. Składa się na to wiele konkretnych rozwiązań. Dowiedz się, dlaczego warto budować markę biblioteki.
Jak zachęcić studentów pierwszego roku, aby zajrzeli do biblioteki
Nawyki nabyte na pierwszym roku studiów rzutują na zachowania studentów w kolejnych latach. Dlatego też tak ważne jest wzbudzanie zainteresowania ofertą biblioteki już od momentu podjęcia nauki w szkołach wyższych. Biblioteka powinna się bowiem kojarzyć studentom z miejscem wartym regularnego odwiedzania, w którym często znajdą oni dla siebie atrakcyjną ofertę. Takie poczucie można u nich wzbudzać konsekwentnie i stopniowo
Jak rozliczyć się z najemcą, który nie płaci
Pytanie: Jesteśmy biblioteką, wynajmujemy lokal, w której prowadzona jest kawiarnia. W każdym miesiącu wystawiamy faktury z tytułu wynajmu lokalu oraz fakturę za zużycie wody i wywóz nieczystości. Najemca nigdy nie płaci w terminie podanym na fakturze, obecnie zalega z płatnościami od grudnia 2018 r., mimo comiesięcznych wezwań do zapłaty. Czy na podstawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych możemy naliczyć od każdej wystawionej faktury kwotę 40 euro przeliczone na złote, według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne” z tytułu rekompensaty. Jeżeli tak, to jak powinno wyglądać takie pismo i czy obciążając dłużnika taką kwotą przysługują nam również odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach?