Jak rozliczać zajęcia biblioteczne

Pytanie: Dotychczasowa praktyka szkolna była taka, że nauczyciel bibliotekarz prowadził w klasach lekcje biblioteczne w ramach swojego pensum w czasie nieobecności nauczyciela. Obecnie bibliotekarze nie chcą w ten sposób realizować swoich obowiązków, twierdząc, że powinni mieć za zastępstwo płacone. Natomiast swoje tematy realizują na lekcjach np. polonistów. W jaki sposób załatwić tę sprawę zgodnie z prawem? Czy wystarczy zarządzenie dyrektora (skutkujące uzupełnieniem/uszczegółowieniem zapisu w obowiązkach bibliotekarza) o sposobie realizacji podstawy programowej, w której jest zapis o zajęciach bibliotecznych szeroko rozumianych jako nie tylko lekcje stricte biblioteczne, ale też rozwijające kompetencje czytelnicze, czy nawet głośnego czytania?

Czy po urlopie wypoczynkowym można pójść na zwolnienie

Pytanie: Jestem nauczycielem z 35-letnim stażem pracy. Od 2015 roku choruję na nowotwór. Od 4 września 2017 r. do 4 marca 2018 r. przebywałam na zwolnieniu lekarskim. Następnie, od 5 marca 2018 r. do 4 marca 2019 r. przebywałam na rocznym urlopie zdrowotnym (już trzecim, czyli ostatnim, jaki można wykorzystać). Obecnie, od 5 marca 2019 r. odbieram urlop wypoczynkowy. Urlop wypoczynkowy trwa do 13 maja 2019 (włącznie). Otrzymałam zdolność do pracy od lekarza medycyny pracy i 14 maja 2019 r. powinnam się stawić w szkole. Czy muszę pojawić się w pracy chociaż na 1 dzień i dopiero wówczas mogę przedłożyć kolejne zwolnienie lekarskie w szkole, czy też bez konieczności pojawienia się w pracy mogę przedstawić ZUS ZLA już od 14 maja 2019?

Czy można łączyć zajęcia na świetlicy

Pytanie: Jestem bibliotekarką, prowadzę także zajęcia na świetlicy. Czy popołudniowe zajęcia świetlicowe mogą być organizowane dla dzieci z klas I–III i zerówki razem?