Dzień Tolerancji 16 listopada – scenariusz

Dzień Tolerancji 16 listopada – scenariusz

Tolerancja i poszanowanie różnorodności w twórczej odsłonie. Oto propozycja ciekawych zajęć dla nastolatków. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych. 

Lekcja biblioteczna Historia bibliotek

Lekcja biblioteczna: Historia bibliotek

Jest to propozycja ciekawej lekcji dla różnych grup wiekowych.

W jaki sposób odpowiednio dobrana książka może czasem zastąpić terapeutę

W 2009 roku neuropsycholog doktor David Lewis z uniwersytetu w Sassex przeprowadził cykl badań, podczas których wybrane osoby poddawano „stresującym” testom oraz aktywnościom, cały czas mierząc napięcie mięśni i pracę serca, a następnie stosowano różne techniki relaksacji i znów sprawdzano reakcje organizmu. Okazało się, że nie słuchanie muzyki, picie herbaty czy spacer, lecz właśnie czytanie książki najszybciej wyciszyło organizm. Już 6 minut czytania wystarczyło, aby obniżyć poziom stresu o dwie trzecie.

Uczeń z zaburzeniami zachowania w bibliotece szkolnej

Bibliotekarz szkolny, który podejmuje się pracy z uczniem trudnym, może odgrywać ważną rolę w kształtowaniu ucznia z zaburzeniami zachowania. Najczęściej bibliotekarze szkolni nie mają kwalifikacji do prowadzenia terapii, ale nie taka powinna być jego rola, gdyż szkoła nie jest miejscem do prowadzenia terapii. Jednak szkoła wykonuje wiele zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i w tych działaniach nauczyciel bibliotekarz może pełnić ogromnie ważną funkcję. Sprawdź, jak skutecznie wykorzystać szczególne możliwości kontaktu indywidualnego z uczniem.

RDA – nowy standard katalogowania

Aby skutecznie przejść do nowej rzeczywistości, bibliotekarze muszą przeanalizować to, jak zmieniają się zachowania użytkowników, technologie informacyjne i nasze zasoby informacyjne. Celem tej analizy powinno być ukształtowanie nowych zasad obsługi czytelników. Dodatkowo pojawiają się nowe typy dokumentów, a co za tym idzie – potrzeby uelastycznienia relacji danych bibliograficznych i ich udostępniania. Wszystko to ma na celu przeniesienie katalogów bibliotek do szerszej rzeczywistości cyfrowej, uczynienie ich bardziej dostępnymi w sieci WWW.

Jak zbudować trwałą społeczność wokół biblioteki – 7 sprawdzonych działań

Pytanie: Przygotowuję podcast o dobrych praktykach i przykładach budowania społeczności wokół biblioteki oraz roli biblioteki w życiu dzielnicy. Prośba o pomoc. 

Jak właściwie chronić dane osobowe czytelników w bibliotece

Sprawdź, na jakie kluczowe kwestie należy zwrócić uwagę, aby nie naruszyć obowiązujących obecnie zasad zabezpieczania danych osobowych. Upewnij się, że w Twojej bibliotece wdrożono odpowiednie procedury.

Jak oswoić hałaśliwą klasę na lekcji bibliotecznej

Od czasu do czasu pojawiają się czytelnicy, którzy naruszają zasadę ciszy w bibliotece. Wpadają do biblioteki ze świata, w którym pośpiech i hałas są normalne, więc nie zdają sobie sprawy ze swojej nadmiarowości. Albo czują, że tu mogą sobie na więcej pozwolić. Odreagowują napięcia, nakazy i zakazy. Co wtedy robić? Jak sprawić, by uczniowie zaangażowali się w zajęcia?