Urodziny w bibliotece

Sto lat! Sto lat! Urodziny w bibliotece – innowacja pedagogiczna

Urodziny w bibliotece? Tak! To możliwe. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie w roku szkolnym 2023/2024 wdrożono metodyczną innowację pedagogiczną łączącą promocję czytelnictwa, kreatywną zabawę i urodzinowe przyjęcie w jedno wydarzenie. Biblioteczna uroczystość realizowana jest w edukacyjno-rekreacyjnej formie przyjęcia urodzinowego dla pierwszoklasistów. Na zaproszenie bibliotekarzy odwiedzają oni bibliotekę, gdzie obchodzą swoje siódme urodziny. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę zdaniem Sabiny Szklarskiej, nauczyciela bibliotekarza.

Randka z książką

14            lutego Randka z książką – scenariusz

Zajęcia o pierwszych uczuciach w życiu młodego człowieka i o tym, dlaczego warto szukać pomysłów na zdobycie Jej (Jego) w książkach dla młodzieży. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

Współpraca biblioteki z innymi instytucjami – porady z praktyki

Działalność nowoczesnych bibliotek jest bardzo szeroka. Wykracza daleko poza książki, a w formach promocji czytelnictwa można znaleźć wiele różnorodnych działań, które pokrywają się z ofertą kulturalną innych instytucji. To sprawia, że biblioteki stają się podmiotami, które mogą korzystać z różnorodnych form współpracy z instytucjami w celu kreowania i zaspokajania potrzeb kulturalnych społeczeństwa. Sprawdź formy współpracy, z jakich może korzystać biblioteka.

Spis z natury w bibliotece – instrukcja dla bibliotekarza

Działalność biblioteczna to nie tylko książki i aktywności przygotowywane dla odbiorców. To także cały szereg zadań wymaganych przez przepisy prawa. Jeden z obowiązków związany jest z kontrolą posiadanego majątku. W tym celu można skorzystać m.in. ze spisu z natury. 

Partnerstwo, sponsoring, patronat – czyli jak biblioteka może współpracować z innymi instytucjami – instrukcja

W XXI wieku współpraca jest jednym z najważniejszych obszarów działania praktycznie każdej organizacji. W przypadku bibliotek związana jest ona z podejmowaniem różnorodnych działań z instytucjami zarówno w skali lokalnej, krajowej, ale także międzynarodowej. W ramach współpracy można podejmować działania w kilku formach.

Nauczyciel bibliotekarz – odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące codziennej pracy

Sprawdź, czy nauczyciel bibliotekarz powinien robić skontrum biblioteki do przekazania szkoły nowemu dyrektorowi, skoro on sam wygrał konkurs i będzie dyrektorem szkoły. Przekonaj się, czy w szkole ponadpodstawowej można zatrudnić nauczyciela historii bez stopnia awansu zawodowego na stanowisku pomocnika bibliotecznego. Sprawdź także inne pytania z zakresu prawa pracy.

telegramy patriotyczne

Warsztaty dla klas 7 i 8 szkoły podstawowej w bibliotece – telegramy patriotyczne

Rok 2024 to kolejny rok obchodów 160. rocznicy wybuchu i upadku Powstania Styczniowego. Z tej okazji w wielu szkołach są organizowane róże zajęcia, konkursy, turnieje upamiętniające to wydarzenie. Dodatkowo w roku 2024 wspominamy także postać Romualda Traugutta i jego bohaterską śmierć na stokach cytadeli warszawskiej. Ciekawą formą realizacji wspólnych zajęć interdyscyplinarnych może być pomysł na wykonanie telegramów patriotycznych. Sprawdź, jak może współpracować nauczyciel historii, plastyki i nauczyciel bibliotekarz, a także polonista.

Spis z natury w bibliotece – 3 etapy pracy bibliotekarza

Działalność bibliotek to nie tylko inicjatywy podejmowane na rzecz społeczności lokalnych. To także wiele działań, których nie widać na zewnątrz, a które są narzucone na instytucję w związku z obowiązującymi przepisami prawa. Jednym z takich działań jest okresowe dokonywanie inwentaryzacji zasobów posiadanych przez bibliotekę. Jedną z metod jej przeprowadzenia jest spis z natury. Przygotowując dokument musimy pamiętać o uważności i skrupulatności.

Swiatowy Dzień Radia

Światowy Dzień Radia (13 lutego) – scenariusz

Internet zdominował wszystkie dziedziny życia tak bardzo, że zapominamy o innych środkach komunikacji. Jednym z nich jest radio. Ta lekcja przenosi nas w jego niezwykły świat. Przybliża jego historię i rolę, jaką pełni w naszym życiu. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej