Nauczyciel bibliotekarz – odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące codziennej pracy

Sprawdź, czy nauczyciel bibliotekarz powinien robić skontrum biblioteki do przekazania szkoły nowemu dyrektorowi, skoro on sam wygrał konkurs i będzie dyrektorem szkoły. Przekonaj się, czy w szkole ponadpodstawowej można zatrudnić nauczyciela historii bez stopnia awansu zawodowego na stanowisku pomocnika bibliotecznego. Sprawdź także inne pytania z zakresu prawa pracy.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Z komentarza eksperta dowiesz się:

  • Nauczyciel bibliotekarz zatrudniony na podstawie mianowania w placówce feryjnej z 29 stycznia 2024 r. rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę . Od 30 stycznia podejmuje pracę ponownie w naszej placówce na czas nieokreślony. W jakiej wysokości ekwiwalent należy wypłacić pracownikowi?
  • Czy w szkole ponadpodstawowej można zatrudnić nauczyciela historii bez stopnia awansu zawodowego na stanowisku pomocnika bibliotecznego? Czy pomocnik biblioteczny będzie stanowiskiem pracy nauczyciela czy pracownika administracyjnego?
  • Czy bibliotekarz może realizować zastępstwa nieodpłatnie oczywiście w ramach swoich godzin pracy?
  • Czy nauczyciel bibliotekarz, który od wielu lat i do chwili obecnej sprawuje funkcję kierownicza w bibliotece powinien mieć przeprowadzona aktualną ocenę przed powierzeniem mu funkcji wicedyrektora biblioteki pedagogicznej, ponieważ od ostatniej oceny minęło już ponad 5 lat.
  • Dyrektor szkoły przydzielił nauczycielowi bibliotekarzowi zastępstwa doraźne (w szkole) w godzinach pracy biblioteki szkolnej. Bibliotekarz w ramach swojego pensum realizował przydzielone zastępstwa, w ramach których zgodnie z planem pracy biblioteki szkolnej, prowadził lekcje biblioteczne. Czy dopuszczalne jest odpracowywanie godzin, w trakcie których nauczyciel realizował zastępstwa doraźne np. w kolejnym dniu?

Pytanie nauczyciela bibliotekarza

Odpowiedź redakcji Nowoczesna biblioteka 3.0

Czy nauczyciel bibliotekarz powinien robić skontrum biblioteki do przekazania szkoły nowemu dyrektorowi, skoro on sam wygrał konkurs i będzie dyrektorem szkoły

Nie ma obowiązku dokonywania skontrum z powodu przekazania szkoły nowemu dyrektorowi szkoły, który obejmie to stanowisko w wyniku przeprowadzonego konkursu.

Obowiązku przeprowadzania skontrum materiałów bibliotecznych w związku ze zmianą na stanowisku dyrektora szkoły nie przewidują również przepisy rozporządzenia w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych.

Podstawa prawna

  • Art. 68, art. 104 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.).
  • Art. 26 i nast. ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).
  • § 30 i nast. rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 29 października 2008 r. w sprawie sposobu ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 205, poz. 1283).

Nauczyciel bibliotekarz zatrudniony na podstawie mianowania w placówce feryjnej. Z dniem 29 stycznia 2024 r. rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę . Od 30 stycznia podejmuje pracę ponownie w placówce na czas nieokreślony. W jakiej wysokości ekwiwalent należy wypłacić pracownikowi

Jeżeli kolejna umowa zostanie zawarta od 30 stycznia 2024 r., tj. bezpośrednio po rozwiązaniu umowy poprzedniej, można zawrzeć porozumienie w sprawie przeniesienia urlopu na nową umowę o pracę. Kolejna umowa po przejściu na emeryturę powinna być zawarta z zachowaniem co najmniej 1-dniowej przerwy, aby ZUS nie zawiesił prawa do tego świadczenia. Wówczas jednak przeniesienie urlopu nie będzie możliwe. Będzie trzeba wypłacić ekwiwalent za (56: 12) 5 dni urlopu.

W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni.

Podstawa prawna

  • Art. 64, art. 66 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta  Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 984 ze zm.).
  • Art. 155(1), art. 155(2a), art. 155(3), art. 171§3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1465 ze zm.)
  • Art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1251).

Czy w szkole ponadpodstawowej można zatrudnić nauczyciela geografii bez stopnia awansu zawodowego na stanowisku pomocnika bibliotecznego? Czy pomocnik biblioteczny będzie stanowiskiem pracy nauczyciela czy pracownika administracyjnego

Stanowisko pomocnika bibliotecznego nie jest stanowiskiem pedagogicznym.

Umowy zawarte na czas określony z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska, nie podlegają limitowi (art. 10 ust. 16 pkt 2 Karty Nauczyciela). Jeżeli zatem nadal jest taka potrzeba organizacyjna w szkole, a nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela z kwalifikacji, dopuszczalne będzie zawarcie kolejnej umowy na czas określony z nauczycielem bez kwalifikacji za zgodą kuratora oświaty, nawet jeśli przekroczony został już okres 36 miesięcy czasowego zatrudnienia.

Podstawa prawna

  • Art. 42 ust. 3 pkt 10, art. 10 ust. 9 i 16 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. 2023 r., poz. 984 ze zm.).
  • § 7 rozporządzenia MEiN  z 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2023 r., poz. 2102).

Czy bibliotekarz może realizować zastępstwa nieodpłatnie w ramach swoich godzin pracy

Nauczyciel, w tym zajmujący stanowisko bibliotekarza, obowiązany jest zrealizować zastępstwo zlecone przez dyrektora. Jednak dyrektor nie powinien polecać realizacji zastępstw w godzinach pracy pedagoga wynikających z planu zajęć.

Nauczyciel, w tym również zatrudniony na stanowisku bibliotekarza, nie powinien mieć przydzielanych zastępstw w godzinach swojej pracy. Za realizację zastępstw przysługuje dodatkowe wynagrodzenie, ale dopiero po przekroczeniu obowiązującej normy zajęć w danym tygodniu.

Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy (art. 35 ust. 2a i 3 Karty Nauczyciela).

Podstawa prawna

  • Art. 35 ust. 2a i 3, art. 6 pkt 1, art. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. 2023 r., poz. 984 ze zm.).
  • Art. 55 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. 2023 r., poz. 900 ze zm.).

Nauczyciel bibliotekarz sprawuje funkcję kierowniczą w bibliotece. Czy powinien mieć przeprowadzoną aktualną ocenę przed powierzeniem mu funkcji wicedyrektora biblioteki pedagogicznej (od ostatniej oceny minęło już ponad 5 lat)

Tak, ocena pracy jest wymagana. Jednym z wymogów objęcia funkcji wicedyrektora jest uzyskanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy na co najmniej 5 lat pracy przed objęciem tej funkcji.

Ocenę pracy przeprowadza dyrektor - menedżer, ale nie samodzielnie. Ocenę przeprowadza dyrektor  menedżer, czyli dyrektor niepedagogiczny. Oceny dokonuje on w porozumieniu z nauczycielem zajmującym inne stanowisko kierownicze i sprawującym w tej szkole nadzór pedagogiczny. Natomiast jeśli to oceniany nauczyciel pełni w szkole nadzór pedagogiczny, oceny dokonuje dyrektor niepedagogiczny w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny.

Podstawa prawna

  • Art. 6a ust. 5b i 5c ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 984).
  • § 8 ust. 1 pkt 2 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce (Dz.U. z 2023 r. poz. 2578).

Dyrektor szkoły przydzielił nauczycielowi bibliotekarzowi zastępstwa doraźne w godzinach pracy biblioteki szkolnej. Bibliotekarz w ramach swojego pensum realizował przydzielone zastępstwa, w ramach których zgodnie z planem pracy biblioteki szkolnej, prowadził lekcje biblioteczne. Czy dopuszczalne jest odpracowywanie godzin, w trakcie których nauczyciel realizował zastępstwa doraźne np. w kolejnym dniu

Nauczyciel, w tym zajmujący stanowisko bibliotekarza, obowiązany jest zrealizować zastępstwo zlecone przez dyrektora. Dyrektor może zezwolić nauczycielowi na pozostanie w placówce dłużej w celu realizacji swoich obowiązków służbowych.

Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy (art. 35 ust. 2a i 3 Karty Nauczyciela).

W przedstawionej sytuacji chodzi o doraźne zastępstwa realizowane przez bibliotekarza w godzinach jego pracy. Oznacza to, że z racji realizowania zajęć w zastępstwie nieobecnego nauczyciela uprawniony jest do dodatkowego wynagrodzenia za każdą zrealizowaną godzinę zastępstwa, jeżeli w konsekwencji przekracza obowiązujący go wymiar zajęć. Dyrektor nie powinien jednak zlecać nauczycielowi zastępstwa w godzinach, w których zgodnie z rozkładem zajęć realizuje obowiązki przypisane do swojego stanowiska. W takim przypadku dyrektor powinien umożliwić nauczycielowi pozostanie dłużej na stanowisku pracy w celu realizacji obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska.

Jeżeli dyrektor uniemożliwia nauczycielowi realizowanie jego obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska zer względu na ciągłe zlecanie realizacji zastępstw w godzinach pracy, nauczyciel może w takiej sytuacji zwrócić się do organu nadzoru pedagogicznego.

Podstawa prawna

  • Art. 35 ust. 2a i 3, art. 6 pkt 1, art. 7 ustawy z   26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r.,poz. 984 ze zm.).
  • Art. 55 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn.: Dz.U. 2023 r., poz. 900 ze zm.).
Autor: Redakcja Nowoczesna biblioteka 3.0