Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 34

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – scenariusz

Propozycje zajęć dla uczniów szkół podstawowych w ramach obchodów miesiąca bibliotek szkolnych, których celem jest promocja biblioteki szkolnej oraz kształtowanie kultury czytelniczej wśród podopiecznych. Zajęcia podzielone są na 3 osobne lekcje biblioteczne, które można realizować w dowolnej kolejności.

„Dzień dobry, tu Twój bibliotekarz” – przegląd najciekawszych akcji w dobie pandemii

W tym numerze zatelefonujemy do czytelników lokalnej biblioteki, ułożymy wyjątkowe puzzle, wyruszymy w podróż zielonym tramwajem i z myślą o przyjemności lektury przystąpimy do wielkiego sprzątania najbliższej okolicy. Sprawdźmy, co słychać u polskich i zagranicznych jednostek kultury.

Spółdzielnia „Biblioteka”

Uważa się ją za lokalne centrum aktywności. Uczy i integruje. Jest miejscem wymiany myśli, animacji kultury i spotkania osób w różnym wieku. Coraz częściej powstaje oddolnie. Ma być bowiem po sąsiedzku. Wszędzie tam, gdzie droga do literatury bywa pod górkę, a chęć spółdzielnia się książkami wychodzi poza instytucjonalne mury, dając początek świetnym inicjatywom. Biblioteka społeczna – bo o niej mowa – to nowe trzecie miejsce. Warto je odznaczyć na mapie kultury.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 8

Sztuka kompromisu w zarządzaniu projektem – 8 dylematów menadżera projektu

Zarządzanie projektem jest wyzwaniem wymagającym od menadżera szerokiego zakresu umiejętności. Trzeba nie tylko umieć wyznaczać realne cele dla siebie i zespołu, skutecznie zarządzać budżetem czy jasno komunikować światu zewnętrznemu kolejne etapy realizacji działania. Trzeba także, co jest jedną z największych trudności, godzić wiele różnorodnych interesów. Interesów, które niekiedy są względem siebie sprzeczne. Trzeba opanować trudną sztukę kompromisu.

Rozliczenie dofinansowania w programie Kraszewski

Pytanie: Jesteśmy małą biblioteką, otrzymałyśmy dofinansowanie w programie Kraszewski. Komputery dla bibliotek. Jak prowadzić ewidencję tego dofinansowania?

Public Relations biblioteki szkolnej – niech inni zauważą Twoją pracę

Często biblioteka szkolna funkcjonuje na marginesie życia szkoły a pozycja bibliotekarza szkolnego jest prawie niezauważalna. Jeśli tak, jest w Twojej szkole, to ten artykuł krok po kroku pomoże Ci znaleźć sposób na to, aby Twoja praca w bibliotece szkolnej była zauważona i doceniona w środowisku szkoły.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 33

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – scenariusz

Propozycje zajęć dla uczniów szkół podstawowych w ramach obchodów miesiąca bibliotek szkolnych, których celem jest promocja biblioteki szkolnej oraz kształtowanie kultury czytelniczej wśród podopiecznych. Zajęcia podzielone są na 3 osobne lekcje biblioteczne, które można realizować w dowolnej kolejności. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf.

„Wszędzie szukałem szczęścia, ale znaleźć je potrafiłem tylko w kąciku z książką” – o metodzie bostońskiej

Czy jest jakiś sposób na to aby dzieci chętnie sięgały po książkę? Jako nauczyciele bibliotekarze jesteśmy odpowiedzialni za rozwój czytelnictwa w szkole. Jedną z metod, jaką możny wykorzystać do tego, aby poziom opanowania techniki czytania był odpowiedni do potrzeb edukacji jest tzw. metoda bostońska, a biblioteka szkolna to idealne miejsce do koordynowania takich działań na wszystkich poziomach edukacji.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 32

Światowy Dzień Umiejętności Czytania (8 września) – scenariusz

Umiejętność czytania i pisania jest coraz częściej traktowana po macoszemu. Dowiedz się, jak motyw święta powstałego z inicjatywy UNESCO wykorzystać do przygotowania ciekawej lekcji bibliotecznej. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września) – wydarzenie biblioteczne

Dzień promujący głośne czytanie może stać się pięknym przeżyciem dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Biblioteka to idealne miejsce do wykreowania niezwykłego literackiego przeżycia. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkół podstawowych.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 7

Tarcza 4.0 dla instytucji kultury – dofinansowania do wynagrodzeń

Instytucje kultury od 24 czerwca 2020 r. mogą korzystać z dofinansowań wynagrodzeń pracowników i innych zatrudnionych, przewidzianych przez tzw. tarczę antykryzysową. Muszą jednak spełnić warunki ustawowe, analogiczne dla przedsiębiorców.

Resort kultury podsumowuje wsparcie finansowe w tym sektorze

Jak podaje resort kultury, niezwłocznie po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego i ograniczeń w działalności instytucji kultury MKiDN przystąpiło do pracy nad rozwiązaniami rekompensującymi straty związane z zawieszeniem działalności w tym sektorze. Całkowita wartość wielowymiarowego wsparcia państwa dla kultury w Polsce jest szacowana na ponad 5 mld zł. Sprawdź, z czego może korzystać świat kultury.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 31

Instrukcja i karty pracy. W świecie książek. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych -2

W świecie książek. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Mini scenariusz do pracy własnej

Zestaw zawiera cztery karty pracy przeznaczone dla dzieci w wieku 5-6 lat. Wykonanie zadań ma na celu rozbudzanie wyobraźni dziecka oraz oswojenie go z zasadami korzystania z książek. Karty pracy są przeznaczone do samodzielnej pracy w domu lub przedszkolu. Dziecko będzie jednak potrzebowała wsparcia polegającego na przeczytaniu poleceń.

Termin na dokonanie oceny pracy nauczyciela – jak liczyć

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o dokonanie oceny pracy w dniu 8 kwietnia 2020 r. Do kiedy dyrektor powinien ocenić pracę nauczyciela i w jakim dniu najpóźniej trzeba mu wydać kartę oceny pracy?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli

Pytanie: Czy obliczając świadczenie urlopowe, nauczycieli realizujących podwyższone pensum lub godziny ponadwymiarowe należy traktować jako zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy, czy też w wymiarze większym niż etat?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 30

Zainspiruj się ciekawymi inicjatywami nie tylko czasu kwarantanny

W okresie pandemii wiele firm i instytucji przeniosło swoją działalność do sieci. Korzystała z tej możliwości także większość bibliotek. „Nie zostawiamy naszych czytelników” – powiedzieli bibliotekarze. Wykazali się kreatywnością i pomysłowością, podejmowali wiele ciekawych inicjatyw w pracy z czytelnikami online. Choć pandemia się skończyła, te inicjatywy mogą być przydatne także teraz, po otwarciu bibliotek. Oto ciekawe pomysły, którymi warto się inspirować.

Jakie dobre praktyki pedagogiczne i techniczne zastosować w nowym roku szkolnym

Biblioteka szkolna jest samodzielną placówką szkoły, która żyje własnym życiem, dzięki temu na terenie szkoły może kreować swój własny wizerunek. Każda biblioteka szkolna to miejsce spotkań towarzyskich, miejsce do odpoczynku oraz miejsce do nauki. Wszystkie działania biblioteki szkolnej powinny być sprecyzowane w jej misji i wizji oraz ujęte w planie pracy.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 29

„Tam, w moim kącie ziemi...” – tatrzańskie wędrówki śladami twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Zajęcia przybliżające twórczość artysty i zachęcające do interpretacji poezji, stanowią także okazję do zapoznania się z topografią Tatr oraz zasadami poruszania się w górach.

Wytyczne dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii

Od 4 maja biblioteki mogą być otwarte. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS przygotowało wytyczne, jak zminimalizować ryzyko zakażenia w bibliotece. Celem wdrażania procedur jest dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników bibliotek oraz użytkowników.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny 6

Kmicicowym śladem – scenariusz lekcji bibliotecznej opartej na powieści „Potop” Henryka Sienkiewicza

Zajęcia wspierające rozwój kreatywności i zdolności planowania, przybliżające uczniom lekturę, pomagające spojrzeć na nią w nowym świetle.

Nie wyrzucam, bo jestem eko – scenariusz zajęć

Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez zabawę u uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.

Śpij dobrze! O funkcjach snu i dbaniu o jakość odpoczynku

Zajęcia przybliżają funkcje snu, zapoznając uczniów z podstawowymi informacjami i metodami poprawy jakości snu.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 28

Wirtualny kontakt z czytelnikami – o zdalnej pracy biblioteki

Konieczność pracy na odległość zmusza nauczycieli bibliotekarzy do odmiennego spojrzenia na formy pracy z czytelnikiem. Jak odnaleźć się w wirtualnych realiach i nadal sprawnie działać?

W jaki sposób nauczyciel bibliotekarz może wspierać innych nauczycieli w czasie pandemii

Sytuacja, jaką wywołała pandemia, zaskoczyła wszystkich. Nikt nie był na to przygotowany, także szkoły. Przejście na zdalne nauczanie stało się koniecznością. Ponieważ nauczanie online jest czymś zupełnie nowym, jego jakość jest różna w zależności od wyposażenia szkoły i uczniów w sprzęt do nauki online. Co może robić nauczyciel bibliotekarz w czasie pandemii, czy i jak może włączyć się w zdalną edukację?

Skąd się biorą negatywne stereotypy o pracy bibliotekarza i jak można je zmieniać

Często daje się słyszeć narzekania bibliotekarzy, że ich praca jest niedoceniana, a wyobrażenie o niej jest anachroniczne i nie pokrywa się z rzeczywistością. Winne są temu pewne utrwalone w obiegowej opinii stereotypy. Zastosuj 8 sprawdzonych sposobów, jak wykorzenić krzywdzące stereotypy.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 27

Dzień Wolności Prasy (3 maja) – scenariusz

Interaktywne zajęcia dla młodzieży z motywem wolności słowa i wolności prasy w tle.

Uwaga kontrola – sprawdź, kto może kontrolować bibliotekę szkolną

Bibliotekę szkolną może kontrolować aż 9 organów. Sprawdź, jak się do tego przygotować, czego się spodziewać i jakie pytania w trakcie kontroli może zadawać przedstawiciel resortu edukacji.

RODO a instrukcja kancelaryjna i jednolity rzeczowy wykaz akt – praktyczne porady

Wejście w życie przepisów RODO wiązało się z koniecznością zmiany podejścia do ochrony danych osobowych. Dyrektorzy bibliotek i innych instytucji kultury zostali zobligowani do dokonania przeglądu obowiązujących procedur wewnętrznych.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 26

Uczniowie klas starszych prowadzą zajęcia dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej – scenariusz

Najmłodsi podopieczni lubią przebywać ze starszymi uczniami. Dowiedz się, jak przygotować uczniów klas najstarszych do przeprowadzenia atrakcyjnej lekcji bibliotecznej dla klas I–III.

Wokark czy Kraków? – przestrzeń miasta w lekturze „Władca Lewawu” Doroty Terakowskiej

Zajęcia przybliżające lekturę i obecne w niej porównania i opozycje, rozwijające zdolność planowania i kreatywność.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer specjalny05

Śladami bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa – scenariusz lekcji bibliotecznej

Zajęcia przybliżające lekturę, zachęcające uczniów do rozwijania kreatywności i zdolności planowania.

Kim ona była? Kobiety w historii Polski – scenariusz lekcji bibliotecznej

Zajęcia przybliżające kobiece postaci historyczne, wpływowe w różnych dziedzinach życia Polki, których sylwetki często pozostają nieznane szerszemu, zwłaszcza młodemu odbiorcy.

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 25

Zobowiązanie nauczyciela do przeprowadzania inwentaryzacji zbiorów biblioteki

Pytanie: O powołaniu komisji inwentaryzacyjnej i zespołów spisowych decyduje dyrektor szkoły. kogo może do nich powołać bez występowania o zgodę, a od których osób zatrudnionych w szkole taką zgodę trzeba pozyskać?

Nowoczesna biblioteka 3.0 - Numer 24

Randka z książką

14            lutego Randka z książką – scenariusz

Zajęcia o pierwszych uczuciach w życiu młodego człowieka i o tym, dlaczego warto szukać pomysłów na zdobycie Jej (Jego) w książkach dla młodzieży. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

17 lutego Międzynarodowy Dzień Kota – scenariusz

Kreatywne i dynamiczne zajęcia o kotach dla najmłodszych uczniów. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej

Zawieszenie działalności biblioteki nie jest prostą sprawą

Pytanie: Biblioteka gminna posiada 3 filie biblioteczne. Organizator ma zamiar zawiesić działalność biblioteki gminnej na okres 2–3 lat. W związku z powyższym mam następujące pytania:1. Czy można zawiesić działalność biblioteki gminnej?2. Czy organizator powinien powiadomić o swoim zamiarze mieszkańców gminy?3. W jaki sposób powinien być poinformowany o sprawie dyrektor biblioteki (ustnie czy pisemnie)?4. Czy obowiązuje jakiś okres wypowiedzenia?5. Co zrobić z księgami inwentarzowymi zlikwidowanej biblioteki?