Światowy Dzień Umiejętności Czytania (8 września) – scenariusz

Umiejętność czytania i pisania jest coraz częściej traktowana po macoszemu. Dowiedz się, jak motyw święta powstałego z inicjatywy UNESCO wykorzystać do przygotowania ciekawej lekcji bibliotecznej. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września) – wydarzenie biblioteczne

Dzień promujący głośne czytanie może stać się pięknym przeżyciem dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Biblioteka to idealne miejsce do wykreowania niezwykłego literackiego przeżycia. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf. Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkół podstawowych.

W jaki sposób przeanalizować potrzeby lokalne w zakresie kultury po pandemii

Społeczność lokalna powinna być wciągnięta do dialogu i mieć poczucie współtworzenia programu działalności kulturalnej w swoim regionie, szczególnie teraz, gdy po okresie lockdownu kultura wraca do normalności. Jakie nowe wyzwania stanęły przed instytucjami kultury? Jak przeprowadzić diagnozę potrzeb mieszkańców?

Piktochart

W jaki sposób bibliotekarz może samodzielnie tworzyć grafikę

Jednym z zadań bibliotekarza jest informowanie czytelników o ważnym wydarzeniu, spotkaniu autorskim, szkoleniu czy zaprezentowanie w nieszablonowy sposób nowości książkowych. Temu wszystkiemu służą plakaty, ulotki, broszury, informacje, animacje na stronach www czy w mediach społecznościowych. Z pomocą przychodzi Internet, który w swej ofercie posiada szeroką gamę – całkowicie lub częściowo darmowych – programów i aplikacji.

Marketing, współzawodnictwo czy dobra zabawa – grywalizacja w bibliotece

Jest wiele gier i zabaw, które mogą zrekompensować długie godziny spędzane w pracy, często w pozycji siedzącej. Są działania, które pozwalają aktywizować nie tylko pojedyncze osoby, ale także całe rodziny, a nawet społeczności. Sprawdź, jak można wykorzystać grywalizację w bibliotecznej działalności. Nie tylko tej poświęconej promocji czytelnictwa, ale także marketingowej czy związanej z budowaniem trwałych relacji ze społecznością lokalną.

Kiedy wydać akt nadania stopnia

Pytanie: Nauczyciel był zatrudniony w naszej jednostce do 31 sierpnia 2015 r. Od września nie została zawarta kolejna umowa. W lipcu 2015 r. obronił awans na nauczyciela kontraktowego. Nie dostarczył do kadr zaświadczenia o awansie, dlatego nie został wystawiony akt nadania stopnia awansu zawodowego. Nauczyciel prosi o wystawienie takiego aktu teraz. W międzyczasie zmienił się dyrektor szkoły. W jaki sposób powinien zostać wystawiony akt nadania stopnia awansu zawodowego.

Jak przygotować bibliotekę do nowego roku szkolnego

Nawet jeśli biblioteka szkolna funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie – warto poświęcić czas, by sprawdzić, czy można ją udoskonalić. Ponadto zmienia się prawo, zmieniają się warunki pracy, zużywa się księgozbiór, pojawiają się nowe potrzeby – to tylko niektóre powody, które powinny skłonić do corocznej pracy w celu przygotowania biblioteki szkolnej do nowego roku.