Spis z natury w bibliotece – 3 etapy pracy bibliotekarza
Działalność bibliotek to nie tylko inicjatywy podejmowane na rzecz społeczności lokalnych. To także wiele działań, których nie widać na zewnątrz, a które są narzucone na instytucję w związku z obowiązującymi przepisami prawa. Jednym z takich działań jest okresowe dokonywanie inwentaryzacji zasobów posiadanych przez bibliotekę. Jedną z metod jej przeprowadzenia jest spis z natury. Przygotowując dokument musimy pamiętać o uważności i skrupulatności.
Spis z natury jest jedną z form prowadzenia inwentaryzacji w instytucji kultury. Jest to wiele czynności, które mają wykazanie faktycznego stanu posiadanych aktywów przez bibliotekę. Spis z natury jest wykorzystywany do inwentaryzacji m.in. aktywów pieniężnych, które znajdują się w kasie biblioteki. Z tego obowiązku wyłączone są środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym. Spisu dokonuje się także w odniesieniu do środków trwałych.
Dokument ten warto przygotowywać w ścisłej współpracy z księgowym. Wspomniane powyżej elementy podlegające spisowi z natury stanowią bowiem jedynie część tych, które powinny zostać uwzględnione. Ustawa o rachunkowości wskazuje jeszcze m.in. papiery wartościowe w postaci materialnej, rzeczowe składniki aktywów obrotowych czy maszyny i urządzenia wchodząc w skład środków trwałych w budowie. Dobrze, aby specjalista wyjaśnił te skomplikowane pojęcia i pomógł w prawidłowym przygotowaniu dokumentu.
Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka
zaloguj się
Zapomniałeś hasła ?
Zostań subskrybentem publikacji Nowoczesna biblioteka