Wyloguj się, czyli cyfrowy detoks – scenariusz lekcji bibliotecznej
Ponad połowa nastolatków nie rozstaje się ze smartfonem, a najmłodsze dzieci chętniej przeglądają strony internetowe niż książki. Podczas tej lekcji uczniowie poznają sposoby na cyfrowy detoks czyli powrót do życia w realu. Uczestnicy: uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.
Sztuczna inteligencja: dobrodziejstwo czy pułapka – scenariusz zajęć w bibliotece dla osób dorosłych
Dorośli narzekają na uzależnienie dzieci od nowoczesnych technologii zapominając, że sami funkcjonują podobnie. Warsztat o zaletach i wadach sztucznej inteligencji zachęca ich do odnalezienia równowagi i dawania młodym dobrego przykładu.
Zgaduj zgadula w bibliotece – zagadki logiczne dla osób w różnym wieku
Niewiele jest takich rzeczy, które angażują ludzi w różnym wieku do podejmowania umysłowego wysiłku jak zagadki logiczne. Umysłowe łamigłówki z powodzeniem mogą stanowić podstawę do opracowania zajęć dla ludzi w różnym wieku. Chcąc je wprowadzić do przestrzeni bibliotecznej warto jednak pomyśleć strategicznie i nadać temu wydarzeniu pewien kontekst. Dobrym początkiem będzie przygotowanie Tygodnia Mózgu. Sprawdź pomysł na ciekawe zajęcia w bibliotece.
Wiedza w bibliotece – jak powołać do życia biblioteczne laboratorium naukowe
Biblioteka jest miejscem, do którego udajemy się, aby zdobyć nową wiedzę. Półki pełne książek, dostęp do Internetu pozwalają połączyć tradycję z nowoczesnością. Wiedza zdobywana w ten sposób często jest jednak tylko teoretyczna. Nie odnosimy jej do praktyki, nie wykonujemy opisywanych w literaturze zadań. W stosunkowo prosty sposób możemy to zmienić. Powołanie do życia bibliotecznego laboratorium naukowego pozwoli teoretyczną wiedzę z książek naukowych (chemicznych, fizycznych, przyrodniczych itp.) przełożyć na praktyczne działanie – eksperymentowanie. Poznawania świata w ten sposób uczyni z biblioteki bardziej atrakcyjne miejsce, do którego chętnie będą przychodziły dzieci i młodzież. Będzie można spędzić w nim miło czas poznając przy tym świat nauki.
Harmonogram prac w bibliotece szkolnej na cały rok szkolny
Sprawdź, jak powinien wyglądać właściwie sporządzony harmonogram prac pedagogicznych i technicznych w bibliotece szkolnej. Skorzystaj z praktycznych wskazówek bibliotekarki – metodyka ds. bibliotek szkolnych, wieloletniego członka oraz skarbnika i wiceprezesa Rady Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.