W skutecznym uczeniu się pomoże biblioteczny pałac pamięci
„Biblioteczny pałac pamięci” – pod tym dość enigmatycznym tytułem kryje się jedna z metod skutecznego uczenia się polegająca na przypisywaniu konkretnych rzeczy, które mamy zapamiętać do określonych miejsc w danym pomieszczeniu. Tak najprościej można scharakteryzować jedną z mnemotechnik, która będzie doskonałym przyczynkiem do tego, aby rozpocząć zajęcia o uczeniu się w bibliotece. Zobacz, jak możecie wykorzystać ten potencjał i przygotować interesujące zajęcia dla młodzieży.
Mali detektywi: kodowanie i szyfrowanie wiadomości – pomysł na ciekawe zajęcia biblioteczne nie tylko w wakacje
Wakacje to czas wytchnienia i odpoczynku dla dzieci i młodzieży. Dla bibliotekarzy to z kolei czas wzmożonej pracy nad zajęciami, które wypełnią wolny czas uczniów. Jest to także doskonała okazja do promowania biblioteki. Zobacz, jak w zajęciach bibliotecznych można wykorzystać zagadki logiczne.
Wiedza w bibliotece – biblioteczne laboratorium naukowe
Powołanie do życia bibliotecznego laboratorium naukowego pozwoli teoretyczną wiedzę z książek naukowych (chemicznych, fizycznych, przyrodniczych itp.) przełożyć na praktyczne działanie – eksperymentowanie. Poznawania świata w ten sposób uczyni z biblioteki bardziej atrakcyjne miejsce, do którego chętnie będą przychodziły dzieci i młodzież. Będzie można spędzić w nim miło czas, poznając przy tym świat nauki. Sprawdźmy, jak utworzyć w bibliotece laboratorium naukowe. Skupmy się na praktycznych aspektach: grupie docelowej, sprzęcie oraz jego przechowywaniu.
Europejski Dzień Sąsiada (27 maja) – scenariusz
Dlaczego warto znać sąsiadów i utrzymywać z nimi kontakt? Zajęcia o budowaniu społeczności w skali mikro.
5 maja Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych – scenariusz zdalny
Osoby niepełnosprawne wzbudzają różne reakcje – od obojętności do wrogości. Lekcja z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych przybliża uczniom świat tych, którym trudniej niż nam funkcjonować w świecie stworzonym dla ludzi zdrowych i którzy nadal żyją na marginesie społeczeństwa. Pomaga rozwijać tolerancję i akceptację dla odmienności.
8 maja Dzień Bibliotek i Bibliotekarza – scenariusz
Scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych uczniów. Dzieci zapoznają się bliżej z biblioteką i możliwościami, jakie oferuje, w przyjemny i ciekawy sposób. Różnorodne aktywności zachęcają do czytelnictwa.
Dzień Bibliotek i Bibliotekarza – sposób na zaistnienie biblioteki w społeczności lokalnej
Coraz mniej ludzi czyta książki. Dzień Bibliotek i Bibliotekarza to doskonała okazja do zmiany wizerunku tej ważnej w naszym życiu instytucji. Dowiedz się, jak zaprezentować bibliotekę w nowoczesny i ciekawy dla odbiorców sposób.