8 maja Dzień Bibliotek i Bibliotekarza – scenariusz

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla najmłodszych uczniów. Dzieci zapoznają się bliżej z biblioteką i możliwościami, jakie oferuje, w przyjemny i ciekawy sposób. Różnorodne aktywności zachęcają do czytelnictwa.

Uczestnicy: uczniowie klas I–III szkoły podstawowej.

Cele ogólne:

  • przybliżanie uczniom kulis pracy biblioteki,
  • rozbudzanie zainteresowania czytelnictwem.

Cele szczegółowe, uczeń:

  • odkrywa różne działy i funkcje biblioteki szkolnej,
  • poznaje pracę bibliotekarza,
  • zna zasady korzystania z biblioteki i wypożyczania książek,
  • poznaje zalety czytania,
  • samodzielnie wybiera lektury,
  • czyta lub słucha wybranej książki,
  • rozwija wyobraźnię.

Materiały pomocnicze:

Materiał pomocniczy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza.

Materiał pomocniczy Nasza biblioteka.

Materiał pomocniczy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza oraz Tydzień Bibliotek – propozycje aktywności.

Książki do czytania.

Materiały i przybory do rysowania.

Audiobook i sprzęt do jego odtwarzania.

Dwa kąciki, w których dzieci mogą wygodnie siedzieć lub leżeć.

Książki do wypożyczenia.

Odtwarzacz płyt CD lub komputer z dostępem do internetu.

Czas trwania: 90–120 minut

Przebieg zajęć

Przygotowanie

1. Burza mózgów – nauczyciel pyta: „Po co przychodzimy do biblioteki?” Dzieci zastanawiają się, jaką rolę biblioteka i pracujące w niej osoby odgrywają w ich życiu.

2. Prowadzący podaje temat lekcji i krótko przybliża ideę święta (Materiał pomocniczy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza).

Realizacja

1. Instrukcja – nauczyciel informuje dzieci, że biblioteka przygotowała dla nich kilka ciekawych aktywności i dzieli klasę na cztery grupy. Krótko wyjaśnia, co będą robiły (Materiał pomocniczy Nasza biblioteka).

2. Zajęcia w grupach – uczniowie uczestniczą w przygotowanych przez bibliotekę aktywnościach.

3. Wybór lektur – uczniowie wybierają książki, które chcieliby wypożyczyć. Będą je czytać na lekcjach w szkole lub w domu. W tle można odtworzyć przyjemną, niezbyt głośną muzykę, która umili ostatnią część zajęć.

Należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa związanych z COVID.

koniec ramki

Podsumowanie

1. Sesja informacji zwrotnych – dzieci siadają w kręgu i mówią po kolei, co najbardziej im się podobało, co je zaskoczyło lub zainteresowało.

2. Tydzień Bibliotek – nauczyciel krótko opowiada, jakie atrakcje biblioteka przygotwała dla swoich czytelników w nadchodzącym tygodniu (Materiał pomocniczy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza oraz Tydzień Bibliotek – propozycje aktywności).

Materiał pomocniczy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza

Od 1985 roku obchodzimy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza. Święto przypada na8 maja i rozpoczyna Tydzień Bibliotek – siedem dni prawdziwej uczty dla bibliotek i ich czytelników. Organizowane są wtedy różne wydarzenia, spotkania, imprezy.

W tym czasie możecie dowiedzieć się więcej o pracy waszej biblioteki, znajdujących się w niej książkach, porozmawiać z jej pracownikami, zadawać im pytania, podziękować za ich pracę. Czekają na was ciekawe zabawy, konkursy i wycieczki po bibliotece.

Biblioteka to miejsce, w którym można się dużo dowiedzieć, bo znajdują się tu książki z różnych dziedzin (na różne tematy). Dzięki temu łatwiej przychodzi nam nauka i lepiej rozumiemy otaczający nas świat.

Czytanie jest także przyjemną i ciekawą formą spędzania czasu. Dzięki różnym opowieściom przenosimy się w świat bajek, przygód, odkrywamy dalekie kraje i czujemy się mniej samotni teraz, gdy rzadziej wychodzimy z domu. Książka może stać się naszym przyjacielem.

Czytać można wszędzie: w szkole, w bibliotece, w domu, na wakacjach. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie książkę. Dobrze też wiedzieć, co znajduje się w szkolnej bibliotece. Pracujący tu nauczyciele pomogą wam to odkryć. Nauczą was poruszać się po zakamarkach biblioteki, pomogą korzystać z katalogu. Chętnie porozmawiają z wami o przeczytanych książkach.

Materiał pomocniczy Nasza biblioteka

Wszyscy uczniowie uczestniczą w czterech aktywnościach (po 15–20 minut każda):

1. Wycieczka po bibliotece – nauczyciel oprowadza dzieci po różnych działach biblioteki. Pokazuje im, jak szukać książek i gdzie mogą je przejrzeć lub poczytać (kąciki czytelnicze). Może przypomnieć zasady zachowania w bibliotece i obchodzenia się z książkami.

2. Kulisy pracy bibliotekarza – nauczyciel opowiada, na czym polega jego praca w bibliotece. Pokazuje swoje biurko, wymienia obowiązki itp. Mówi, jak pracuje wtedy, gdy szkoły są zamknięte. Dzieci mogą zadawać pytania.

3. Kącik czytelniczo-plastyczny – uczniowie siadają w kąciku, w którym znajdują się wcześniej przygotowane, odpowiednie dla ich wieku książki. Każdy wybiera jedną pozycję i czyta ją. W klasach pierwszych uczniowie wybierają jedną książkę, której fragment czyta nauczyciel. Dzieci w tym czasie słuchają i rysują scenę lub postać z tej książki.

4. Relaks z audiobookiem – w tym kąciku odtwarzany jest fragment audiobooka dla dzieci. Uczniowie siedzą (lub leżą) z zamkniętymi oczami i dają się przenieść w świat opowieści.

Ważne!

Dzieci młodsze szybciej się nudzą, a czas koncentracji jest u nich krótki, dlatego dla nich wystarczy przeznaczyć po 15 minut na każdą aktywność. Do czytania i słuchania wybieramy krótki fragment. Klasom starszym można ten czas wydłużyć do 20 minut.

Do przeprowadzenia lekcji potrzebne są cztery osoby: nauczyciele bibliotekarze, wychowawca klasy, ewentualnie rodzic(e). Jeśli jest to niemożliwe, klasę trzeba podzielić na mniej grup, lub zaplanować dwie osobne lekcje dla połówek klasy.

Materiał pomocniczy Dzień Bibliotek i Bibliotekarza oraz Tydzień Bibliotek – propozycje aktywności

1. Konkursy czytelniczo-plastyczne.

2. Quizy czytelnicze.

3. Literackie bingo.

4. Tworzenie ekspozycji książkowych.

5. Odgrywanie scen z ulubionych książek.

6. Tworzenie kącika czytelnika.

7. Zabawy dźwiękonaśladowcze związane z wybranymi książkami.

8. Warsztaty – np. Jak powstaje książka, Jak pracuje pisarz.

9. Sesje Q&A (pytania i odpowiedzi na wybrany temat).

10. Spotkania z ciekawymi ludźmi.

11. Prezentacja nowości wydawniczych.

12. Porady dla czytelników – np. jak zdalnie korzystać z biblioteki.

Zajęcia stacjonarne mogą być dłuższe, zdalne nie powinny trwać dłużej niż 15-20 – łatwiej wpleść je w plan lekcji.

Autor: Anna Kiełczewska
wychowawca, nauczyciel, trener rozwoju osobistego