Zakup zbiorów bibliotecznych z dotacji celowej
Pytanie: Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e–booków) można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?
Z jakiej dotacji zakup zbiorów bibliotecznych
Pytanie: Czy zakupu zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, e–booków), można dokonać z dotacji podmiotowej? Czy powinna być to dotacja celowa?
Kontrola gminnej instytucji kultury prowadzona z upoważnienia wójta
Pytanie: Czy organizator może kontrolować instytucję kultury bez komisji rewizyjnej? Co w tym zakresie organizator może kontrolować? Czy musimy przedstawić wszystkie umowy o prace, zlecenia wraz z listami płac? Czy do protokołu pokontrolnego mogę załączyć ksera ww. dokumentów? Co z RODO?
Czy grant dla biblioteki podlega zwolnieniu z podatku CIT
Pytanie: Biblioteka (tj. grantobiorca) otrzymała w bieżącym roku Grant z Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju (tj. organizatora) na realizację Projektu. Według umowy grantobiorca zobowiązuje się do przeznaczenia grantu na pokrycie kosztów prowadzonego projektu związanych z organizacją działań sportowych, i/lub rekreacyjnych z elementami edukacyjnymi aktywizujących dzieci i młodzież szkolną w czasie przerwy wakacyjnej: czerwiec – sierpień 2023 r. Projekt mabyć zrealizowany w terminie do 30 września 2023 r. W Regulaminie Programu Grantowego jest zapis, że jeśli jest mowa o grancie – należy przez to rozumieć świadczenie pieniężne przekazywane przez organizatora na podstawie umowy darowizny zawartej z grantobiorcą w celu realizacji projektu. Czy prawidłowe jest księgowanie otrzymanego grantu w Pozostałe przychody operacyjne (analityka: darowizny) oraz wykazanie na koniec roku obrotowego w RZiS (wariant porównawczy) w pozycji D.IV. Inne przychody operacyjne? Czy grant podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jako dochód przeznaczony na działalność statutową?
Biblioteka - kto odpowiada za przeprowadzenie inwentaryzacji w drodze spisu z natury
Za majątek jednostki odpowiada jej kierownik. Ponosi on również odpowiedzialność za przeprowadzenie inwentaryzacji w drodze spisu z natury. Jeśli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, kierownik ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru. Sprawdź szczegóły.
Jakie informacje biblioteka udostępnia w Biuletynie Informacji Publicznej
Pytanie: Co jako instytucja kultury powinniśmy bezwzględnie zamieszczać na stronie BIP. Czy konieczne jest umieszczanie tam zarządzeń dyrektora oraz dokumentów z zatwierdzonych sprawozdań finansowych, czy też można je zamieszczać ale nie jest to obowiązkowe?
Połączenie bibliotek – ile sprawozdań finansowych i sprawozdań budżetowych
Pytanie: Od stycznia 2020 r. biblioteka publiczna połączyła się z biblioteką powiatową, tworząc jedną instytucję. Otrzymujemy 2 dotacje podmiotowe: z gminy i powiatu. Jak wobec powyższego wygląda sprawozdawczość finansowa połączonej instytucji? Czy robimy dwa sprawozdania (bilans, rachunek wyników i informację dodatkową) oddzielnie do gminy i oddzielnie do powiatu, rozgraniczając otrzymane dotacje, czy jedno sprawozdanie do gminy, wysyłając do wiadomości do powiatu?
Odpłatne zajęcia organizowane przez bibliotekę gminną
Pytanie: Czytelniczki gminnej biblioteki publicznej założyły nieformalny Klub Zdrowego Odżywiania, który preferuje zdrowy styl życia i korzysta z bibliotecznego księgozbioru o tej tematyce. Spotkania odbywają się kilka razy w miesiącu. Czytelniczki chcą organizować jeszcze odpłatne zajęcia sportowe, takie jak np. joga, oraz spotkania z dietetykami. Stroną formalną tych działań ma zając się biblioteka. Czy biblioteka może w ramach swojej działalności statutowej organizować takie zajęcia ruchowe, w ramach których zatrudni na umowę zlecenie instruktórów oraz czy może pobierać od uczestniczek z tego tytułu opłaty, które będą przeznaczane na działalność statutową biblioteki? Czy organizacja takich zajęć i pobieranie opłat przez bibliotekę za udział w nich rodzi konsekwencje podatkowe?