14_ALB81 srodki do druku

Zakazuj z głową, czyli jak stosować analizę transakcyjną w komunikacji z nastoletnim dzieckiem – scenariusz dla rodziców

Zakazywać tak, aby nastoletnie dzieci nas słuchały? To możliwe pod warunkiem że zastosujesz zasady analizy transakcyjnej. Ten warsztat uczy, jak skutecznie rozmawiać o granicach.

Wrzesień z podręcznikami w bibliotece szkolnej – miniporadnik

Od końca sierpnia do szkół są dostarczane podręczniki szkolne. W 2024 roku będą to książki do klas II i VIII. Dla osób, które nie mają doświadczenia w przyjmowaniu, opracowywaniu i wydawaniu podręczników, przygotowałam miniporadnik w pigułce. Skorzystaj z nich i wprowadź większą organizację i efektywność w pracy w bibliotece szkolnej, co z pewnością ułatwi start nowego roku szkolnego.

Przykładowy plan praktyk w bibliotece szkolnej

Poniżej przedstawiam przykładowy plan praktyk w bibliotece szkolnej, który można dostosować do konkretnych wymagań danej placówki oraz okresu trwania praktyk.

Praktykant w bibliotece szkolnej – poznaj sekrety skutecznego opiekuna praktyk

Pierwsze pytanie, które zadaje się praktykantowi, dotyczy motywacji do pracy w bibliotece szkolnej. Kiedy słyszę odpowiedź: „bardzo lubię czytać, a bibliotekarze mogą czytać przez cały dzień”, podejmuję konkretne działania – obalam mity i przypominam studentom, że w bibliotece szkolnej pracuje nauczyciel bibliotekarz. Motywacja to tylko jedne problemów. Przygotuj się do przyjęcia praktykanta w bibliotece szkolnej. Aby jednak otrzymać jak najbardziej pozytywne oceny, warto poznać sekrety skutecznego opiekuna praktyk.

16_ALB81 srodki do druku

Dysk Google w pracy bibliotekarza – praktyczne informacje dla początkujących

Jednym z narzędzi umożliwiających wspólną pracę jest konto Google, a w jego ramach wiele narzędzi ułatwiających działanie zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Takie właśnie połączenie samodzielnego działania i możliwości udostępniania swojej pracy innym jest największą zaletą. Sprawdź, jak założyć konto Google. Poznaj wybrane narzędzia, które ułatwią pracę każdej biblioteki.

Biblioteka szkolna: podręcznikowy zawrót głowy – warsztaty obsługi

Co roku, gdy biblioteki przygotowują nowe podręczniki, pojawia się pytanie, czy uczniowie potrafią właściwie z nich korzystać. Sami uczniowie przyznają, że nie wykorzystują podręczników ani w domu, ani na lekcjach. Czy dzieje się tak, ponieważ nie zabierają ich ze sobą do szkoły, a może także dlatego, że nie wiedzą jak z nich efektywnie korzystać?