Powódź 2024 – sprawdź zalecenia dla bibliotek w sprawie zagrożenia mikrobiologicznego

Powódź 2024 – sprawdź zalecenia dla bibliotek w sprawie zagrożenia mikrobiologicznego

Obecnie Biblioteka Narodowa nie otrzymała informacji o ewentualnych zniszczeniach cennych księgozbiorów od bibliotek dotkniętych tegoroczną powodzią. Pozwala to przypuszczać, że były one przygotowane na taką ewentualność i stosowały zalecane procedury postępowania przeciwpowodziowego. Niemniej w mniejszych miejscowościach są biblioteki posiadające zbiory współczesne, które ucierpiały w czasie powodzi, i placówki te należy ostrzec przed możliwym zagrożeniem mikrobiologicznym.

Standardy Ochrony Małoletnich: jak właściwie podejmować interwencje w bibliotece

Każda instytucja kultury pracująca z małoletnimi ma obowiązek wprowadzić Standardy ochrony małoletnich. Termin na to upłynął 15 sierpnia 2024 r. W dokumencie należy określić m.in. zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego. Sprawdź, co należy rozumieć pod tym pojęciem. Pobierz przykładową kartę interwencji, którą wypełnia się w każdym takim przypadku.

pieniadze

Jak rozsądniej wydawać pieniądze – pomysł na atrakcyjne zajęcia w bibliotece

Każdy potrzebuje pieniędzy w mniejszym lub większym stopniu do spełniania podstawowych potrzeb. Warto wykorzystać potencjał płynący z zainteresowaniem pieniędzmi i wykorzystać go do poszerzenia oferty biblioteki.

Jak rozliczyć czas pracy, gdy bibliotekarze wyjechali na wyjazd studyjny

Pytanie: Pracownicy biblioteki wyjechali na wyjazd studyjny do bibliotek w innym mieście. Wyjazd był o godz. 8.00 spod zakładu pracy. Odwiedziny bibliotek zajęły im 4 godziny, ok. 4 godzin przejazd i ok. 2 godzin zatrzymanie na obiad, którego koszty pokrył zakład pracy. Ogółem czas pozostawiania w podróży służbowej wyniósł ok. 10 godzin. W bibliotece obowiązuje równoważny czas pracy. Czy za te 2 godziny pracownikom należy się odbiór tych 2 godzin? Podczas wyjazdu nie świadczyli pracy.

Jak otwierać dysk Google i udostępniać pliki – praktyczna instrukcja dla bibliotekarza

Otwieranie dysku Google po założeniu konta Google nie powinno stanowić problemu. Wystarczy w pasek adresu wpisać www.google.pl. Z prawej strony okna powinna się znaleźć się informacja, iż jesteśmy zalogowani na konkretne konto. Będzie to jednokolorowe koło z literą (litera zależy od nazwy naszego konta). W momencie, gdy klikniemy w nie lewym przyciskiem myszy rozwinie się okno z większą liczbą wiadomości. Gdy wgramy swoje zdjęcie, to ono będzie się pojawiało się w tym miejscu. Sprawdź, co dalej.

girl power

Girl power, czyli dziewczyny czytają książki – scenariusz

Kontakt z literaturą sprawia, że życie staje się ciekawsze i pełniejsze. Dowiedz się, jak zwiększyć zainteresowanie dziewcząt czytaniem książek. Uczestnicy: uczennice klas IV-VI szkoły podstawowej.

Czy wynagrodzenia bibliotekarzy mogę się znacząco różnić od siebie

Pytanie: Dwie z zatrudnionych bibliotekarek mają znacząco wyższą podstawę uposażenia. Podwyżki w trakcie okresu zatrudnienia nie wynikały ze zmiany zakresu obowiązków. Jak rozwiązać problem, kiedy osoba rezygnuje z udzielonych jej uprawnień, które z kolei nie powodowały zmiany w uposażeniu. Czy można obniżyć bibliotekarce wynagrodzenie?

Czy bibliotekarz może sprzedawać swoje rękodzieło w bibliotece

Pytanie: W sierpniu 2024 roku objęłam stanowisko dyrektora biblioteki i zauważyłam, że pracownicy wykorzystują przestrzeń biblioteki do prowadzenia prywatnej działalności – sprzedają swoje rękodzieło. Czy jest to niedopuszczalne?

Od 20 września 2024 r. zmiany w dozwolonym użytku bibliotecznym

Chodzi o przepisy dotyczące tzw. dozwolonego użytku bibliotecznego określone w art. 28 prawa autorskiego Odtąd obejmuje on już nie tylko biblioteki, muzea i archiwa, ale również inne instytucje. Sprawdź szczegóły.