Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.
Prawo autorskie a działalność bibliotek w sieci
Instytucja kultury jest zarówno użytkownikiem, jak i twórcą własności intelektualnej. Musi z jednej strony dbać o poszanowanie wszelkich niematerialnych dóbr kultury, z których korzysta, z drugiej zaś – chronić te, które wytwarza w ramach własnej działalności. Szczególnie istotne jest to w kontekście wszelkich działań w Internecie. Sprawdź zatem, jak zgodnie z prawem korzystać z szerokich zasobów elektronicznych oraz w jaki sposób udostępniać przynależną instytucji kultury własność intelektualną.
Zmiany w sprawozdawczości fundacji od 1 stycznia 2023 r. – jednolity wzór sprawozdania
Nowe przepisy przewidują elektroniczną formę składania sprawozdań przez wszystkie fundacje, w tym te, zajmujące się działalnością kulturalną, oraz nowy, jednolity wzór sprawozdania. Do końca 2022 r. fundacje wysyłają sprawozdania za rok 2021 jeszcze według dotychczasowych zasad.
W jaki sposób należy ewidencjonować godziny przepracowane w sobotę
Pytanie: Praca jest świadczona w jedną sobotę w miesiącu – 5 godzin, ale odbiór dnia wolnego – 8 godzin. W miesięcznym systemie rozliczeniowym sobotę należy wykazać jako 5 godzin, czy 8 – bo tyle jest odbierane? Analogicznie – jaka będzie liczba godzin nieobecności w pracy w związku z odbiorem dnia wolnego w sobotę?
Obowiązki finansowe organizatora wobec instytucji kultury
„Organizator zapewnia instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona” – tak stanowi art. 12 uodk.
Czy osobę na zastępstwo można zatrudnić na umowę zlecenia
Pytanie: Pracownica zatrudniona w bibliotece na 1/2 etatu z umową o pracę na czas określony do 9 sierpnia 2023 r., przedłożyła informację o ciąży. Od jakiegoś czasu otrzymywała ZUS ZLA, które jednak nie było ciągłe. Dnia 14 listopada 2022 r. osoba otrzymała ZUS ZLA do 15 grudnia 2022 r. Nie wiemy jednak, czy zwolnienie lekarskie po 15 grudnia będzie przedłużone na dalszy okres. Czy w takim przypadku możemy zatrudnić nową osobę na zastępstwo i zastosować dla niej umowę zlecenia? Tym bardziej, że kierownik biblioteki chce się najpierw przekonać, czy dana nowa osoba, będzie spełniać jego oczekiwania. Czy w takim przypadku umowa zlecenie jest odpowiednim rozwiązaniem, czy jednak konieczna jest umowa o pracę na czas określony?
O zarobkach bibliotekarzy słów kilka
Inflacja szaleje, ceny ciągle rosną, opłaty są coraz wyższe, koszty utrzymania bibliotek rosną, jednym słowem wszystko w górę. Wszystko poza wynagrodzeniami bibliotekarzy. Możemy jednak podejmować różne działania, które pozwolą nam zarobić odrobinę więcej. Biblioteka i praca w bibliotece w wielu przypadkach może nam pomóc.
Czy na zajęciach w bibliotece można tworzyć fan fiction
Fan fiction, czyli inaczej „fanfik”, to twórczość wielbicieli danego artysty nawiązująca do stworzonego przez niego uniwersum. W przeważającej większości polega na pracy literackiej i w obrębie fantastyki, ale nierzadko zdarzają się „fanowskie” grafiki, animacje, filmy. W ramach kursu w instytucji kultury np. dla aspirujących pisarzy można co do zasady polecić ćwiczenie polegające na napisaniu krótkiej formy w stylu danego autora. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach, ponieważ taka „fanowska twórczość” może mieć jednak bardzo istotne skutki prawne. Nawet jeśli powstaje w celach niekomercyjnych.
Jak przygotować wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej
Na mapie bibliotecznych inicjatyw pojawiają się imprezy gromadzące wiele osób. I choć biblioteki zwolnione są ze spełniania obowiązków wynikających z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, to jednak warto zapoznać się z jej zapisami. Choćby tymi podstawowym, które zwracają uwagę na ważne sprawy. Dlatego warto dobrze przygotować wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej.
Od 1 grudnia 2022 r. biblioteki mają obowiązek oszczędzania energii
Nowe zasady oszczędności będą dotyczyły m.in. bibliotek czy domów kultury, a także muzeów, i instytucji artystycznych niezależnie od tego, kto jest ich organizatorem. Jeśli biblioteka nie osiągnie celów przewidzianych w nowych przepisach, grozi jej kara do 20 tys. złotych. Kary wymierza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drodze decyzji administracyjnej. Sprawdź, jakie działania powinien podjąć kierownik biblioteki.
Zatrudnienie głównego księgowego w bibliotece – konkurs czy nabór
Pytanie: Chcemy zatrudnić głównego księgowego w bibliotece. Czy należy przeprowadzić konkurs na to stanowisko? Czy wystarczy zamieścić ogłoszenie o poszukiwaniu osoby na stanowisko głównego księgowego na BIP instytucji oraz zatrudnienie go z pominięciem procedury konkursowej?
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »