Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Umowa sponsoringu w bibliotece – sprawdź, jakich zapisów dopilnować

Biblioteki ze swoją szeroką działalnością ciągle poszukują nowych źródeł finansowania. W niepewnych czasach, w których przyszło nam funkcjonować, dotacje programowe często wystarczają zaledwie na pokrycie stałych kosztów funkcjonowania. Rosnące opłaty za media, wynagrodzenia sprawiają, że na działalność pozostaje coraz mniej pieniędzy. Dlatego też dyrektorzy powinni poważnie rozważyć opcję, jaką jest sponsoring działalności bibliotecznej, którego podstawą funkcjonowania powinna być umowa sponsoringu.

Sprawdź, jakie korzyści może przynieść sieciowanie bibliotek

Coraz częściej biblioteki muszą stawiać czoła wyzwaniom leżącym w obszarze szeroko rozumianego zarządzania. Dotyczy to nie tylko dyrektorów, ale także zwykłych bibliotekarzy. W poszukiwaniu rozwiązań pojawiających się problemów warto korzystać z wiedzy i doświadczenia innych. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie sieci bibliotek.

Sprawdź programy grantowe dla bibliotek na przełomie roku

Kalendarz programów grantowych, w których biblioteki mogą starać się o pieniądze, jest wypełniony terminami. Praktycznie w każdym miesiącu można znaleźć konkurs, w którym fundacja, instytucja lub inna organizacja chcą podzielić się swoimi środkami finansowymi, by wspierać lokalne inicjatywy. Zobacz, gdzie złożyć wniosek, by zyskać szansę na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Twoja biblioteka może otrzymywać 5.000, 10.000 lub 20.000 zł.

Rada biblioteczna – zasady pracy i status prawny

„Przy bibliotece może działać rada biblioteczna lub inny organ o charakterze doradczym i opiniodawczym, na zasadach określonych w statucie” – ten krótki art. 15 ustawy o bibliotekach powoduje w praktyce duże problemy. W artykule przeczytasz na przykładowych postanowieniach statutowych, w jaki sposób należy rozumieć tę regulację.

Czy za wyjazd na konferencję dla bibliotekarzy w sobotę należy się dzień wolny

Pytanie: Ogólny czas pobytu poza domem wyniesie około 12 godz. lub więcej. Uzależnione jest to od czasu podróży. Ile dni wolnych przysługuje pracownikowi? Czy taki pracownik ma mieć wypłaconą dietę lub ekwiwalent? Chodzi o pracownika zatrudnionego w miejskiej bibliotece. Raz w miesiącu bibliotekarze mają pracującą sobotę, w wymiarze 5 godz. i za taką przepracowaną sobotę otrzymują dzień wolnego. Wyjazd na konferencję wypada w dniu, w którym bibliotekarz miał mieć sobotę pracującą. Pracownikowi nie należy się dzień wolny.

Czy na stronie internetowej biblioteki publicznej można publikować cytaty z książek

Pytanie: Czy jako gminna biblioteka publiczna możemy opublikować na swojej stronie internetowej cytaty z książek? Jak to wygląda z prawem autorskim i RODO?

Jak zaksięgować duplikat faktury za ubiegły rok za energię

Pytanie: Biblioteka Miejska otrzymała duplikat faktury za ubiegły rok za energię. Co należy zrobić w takiej sytuacji, kiedy rozdysponowaliśmy środki z ubiegłego roku? Księgowania możemy dokonać w ubiegłym roku? Wiązałoby się to ze zmianą planu finansowego, rozliczonymi sprawozdaniami z Urzędem Miasta, ewidencją na kontach, stanem zobowiązania i zwiększeniem kosztów. Chyba że można całej ewidencji dokonać w bieżącym roku.

Jak zaklasyfikować zakup książek

Pytanie: Jaki powinien być zastosowany paragraf klasyfikacji budżetowej dla zakupu książek jako księgozbioru dla Miejskiej Biblioteki Publicznej?

Jak rozliczać czas pracy i nagrodę jubileuszową w bibliotece publicznej

Pytanie: Emerytka została zatrudniona w bibliotece od 1 września 2016 r. na czas nieokreślony. Z dokumentacji złożonej przy ubieganiu się o pracę jest świadectwo pracy za okres 7 września 1981 r. – 31 stycznia 2016 r. Według dokumentów zatem 40 lat pracy przypada 5 kwietnia 2022 r. i pracownica ma prawo do nagrody jubileuszowej zgodnie z naszym regulaminem i ustawą dotyczącą pracowników instytucji kultury. Jednak w kwestionariuszu przy ubieganiu się o zatrudnienie jest też informacja, że pracowała przed tym długim okresem pracy jeszcze w innym miejscu około 5 lat (nie ma świadectwa pracy aktach). A z tego świadectwa pracy, które mamy nie wynika, że otrzymała już nagrodę za 40 lat pracy. Czy zatem możemy jej wypłacić świadczenie? Pracownica pracuje na 1/2 etatu od wtorku do piątku po 5 godz. (podstawowy czas pracy i 4-miesięczny okres rozliczeniowy). Czy możliwe jest, że w jednym miesiącu wychodzi mniej godzin, a w innym więcej w ramach normy czasu pracy na 1/2 etatu? Czy jest to prawidłowo rozliczany czas pracy? Pracownica ma stałą miesięczną pensję.

Czy wycofane książki należy umieścić na BIP

Pytanie: Jesteśmy państwową jednostka budżetową i zamierzamy wycofać z biblioteki część zniszczonych i zaczytanych książek. Czy książki też powinny być umieszczone na BIP w związku z wycofaniem z ewidencji?