Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.
Zwolnienie lekarskie po 50. roku życia – dokumentacja do ZUS, obowiązki pracodawcy
Zasady wypłaty wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego osobom zatrudnionym na podstawie umów o pracę różnią się w zależności od wieku ubezpieczonych. Inne zasady obowiązują osoby, które nie ukończyły 50. roku życia a inne. który ten wiek ukończyły. Sprawdź, jakie są zasady wypłaty świadczeń osób, które otrzymają zwolnienie lekarskie po 50. roku życia. Przekonaj się, w którym momencie i jakie dokumenty składać do ZUS. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące zwolnienia lekarskiego po 50. roku życia.
Zmiany w rozliczaniu umów zlecenia i umów o dzieło od 1 lipca 2022 r.
W ramach noweli przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniają się również zasady rozliczania umów cywilnoprawnych tj. umów zlecenia, umów o dzieło czy też z tytułu kontraktu menadżerskiego.
Ustawa o obronie Ojczyzny – sprawdź, jak działa ochrona zatrudnieniaTwojego pracownika
Pracownik podejmujący decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego ma gwarancję, że decyzja ta nie pociągnie za sobą negatywnych skutków w postaci zwolnienia z pracy. Ochrona obejmie również powołanych do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, jednak rządzący podkreślają, że na chwilę obecną nie planują takich powołań. Prymat ma wieść służba dobrowolna. Sprawdź, jak działa ochrona zatrudnienia w tym przypadku. Dowiedz się, w jakich przypadkach nie będzie działała ochrona zatrudnienia i czy szkolenie w ramach dobrowolnej służby wojskowej ochroni przed zwolnieniem.
Szkolenia pracowników – szykują się duże zmiany
Jeśli z przepisów prawa, czy np. z przepisów zakładowych (lub nawet z polecenia pracodawcy) będzie wynikało, że szkolenie jest niezbędne do wykonywania pracy danego rodzaju, to szkolenie to będzie odbywało się na koszt pracodawcy. I w dodatku będzie w całości wliczane do czasu pracy oraz zasadniczo będzie odbywać się w godzinach pracy pracownika. Sprawdź szczegóły.
Sprawdź, co zmieni się w umowach na okres próbny
Projekt dużej nowelizacji Kodeksu pracy (który ma wejść w życie do sierpnia 2022 r. – ten sam, który zmienia informację o warunkach zatrudnienia) – ma też wprowadzić spore zmiany w zakresie umów o pracę na okres próbny. Obejmą one długość takiej umowy, jak i możliwość jej ponownego zawarcia. Sprawdź, co ma się zmienić.
Praca zdalna będzie na stałe wpisana do Kodeksu pracy – jak liczyć wysokość świadczeń dla pracownika
Praca zdalna nie będzie już rozwiązaniem tymczasowym (na czas pandemii). Będzie na stałe wpisana do Kodeksu pracy. Projekt definiuje pracę zdalną jako taką, która jest wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą. Przy czym nowelizacja ma wprowadzać zarówno pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb pracownika i pracodawcy. Sprawdź, ile praca zdalna będzie kosztowała pracodawcę.
Polski Ład 2.0: wynagrodzenia od 1 lipca – jakich formularzy PIT nie stosować, jakich błędów nie popełniać
Od 1 stycznia 2022 r. w obiegu zaczął funkcjonować nowy formularz, tj. wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Wniosek ten mógł złożyć każdy podatnik, który nie chciał aby w razie uzyskania przychodu na poziomie od 5.701 zł do 11.141 zł pracodawca stosował tą ulgę. W konsekwencji z podatku takie osoby rozliczyłyby się w rocznym zeznaniu podatkowym. Czy ten formularz obowiązuje po 1 lipca 2022 r. Sprawdź inne zmiany w dokumentacji podatkowej.
Centralny rejestr umów w jednostkach samorządu terytorialnego dopiero od 1 stycznia 2023 r.
Już od 1 lipca 2022 r. jednostki sektora finansów publicznych miały publikować w centralnym rejestrze informacje o zawieranych umowach. Obowiązek ten ma zostać jednak przesunięty. Zmieni się też wartość umów podlegających publikacji. Takie zmiany zakłada poprawka wprowadzona do nowelizacji Polskiego Ładu. Sprawdź, jakie dane będzie zawierał centralny rejestr umów. Przekonaj się, jakie kary grożą za naruszenie obowiązków rejestrowania umów
Jak wygląda w praktyce samodzielność biblioteki jako gminnej instytucji kultury
Pytanie: Gminna biblioteka publiczna jest instytucją kultury wpisaną do Rejestru IK. Posiada osobowość prawną, ma konto bankowe itp. Czy skarbnik urzędu gminy może mieć dostęp do rachunku bankowego biblioteki na zasadzie podglądu?
Czy dyrektor biblioteki może samodzielnie przyznać nagrodę jubileuszową
Pytanie: W ustawie o bibliotekach nie ma wynagrodzenia za pracę z okazji 45 lat pracy. W regulaminie wynagradzania umieściłam punkt – za pracę po 45 latach w wysokości 300% podstawy. Pani skarbnik z zastępcą wójta nakazały usunąć ten zapis, ponieważ nie ma go w ustawie. Czy mogły tak postąpić? Mam pracownika, który będzie miał wypracowane 45 lat pracy.
- « pierwsza
- «
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- »
- ostatnia »