Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.
Biblioteka - w jakim dokumencie powinny się znajdować kategorie zaszeregowania
Pytanie: Chciałabym w swojej bibliotece zatrudnić osobę, która ma średnie wykształcenie. Czy w instytucjach kultury (biblioteka) obowiązuje tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego? Czy w tabeli miesięcznego wynagradzania mogę zmienić kategorię zaszeregowania? Czy na stanowisku młodszego bibliotekarza obowiązuje kategoria zaszeregowania VII lub VIII i czy można ją podnieść? Czy w gminnej bibliotece publicznej obowiązuje kategoria zaszeregowania do starszego bibliotekarza? W naszej bibliotece mamy tylko starszego bibliotekarza.
Biblioteka - czy ekwiwalenty mogą zależeć od wymiaru etatu
Pytanie: W gminnym ośrodku kultury pracownicy bibliotek publicznych (6 filii w różnych miejscowościach) oraz dyrektor i księgowa otrzymywali ekwiwalent w postaci mydła, ręcznika oraz herbaty proporcjonalnie do etatu. Dodatkowo bibliotekarki otrzymywały ekwiwalent za pranie własnej odzieży (same sprzątają pomieszczenia oraz plac przed biblioteką). Na jakiej podstawie prawnej mogą otrzymywać nadal wyżej wymienione ekwiwalenty? W jaki sposób proporcjonalnie do etatu pracownik na 1/4 oraz 3/4 ma otrzymać wyżej wymienione ekwiwalenty?
Jak potwierdzić staż pracy za granicą
Pytanie: Mam pracownika w bibliotece, który w okresie od 2014 do 2016 roku pracował w Wielkiej Brytanii. Nie posiada druku U1, a chce, aby ten okres zaliczyć do stażu pracy. Na jakiej podstawie prawnej mogę mu zaliczyć ten okres? Jakie dokumenty musi przedłożyć? Czy wystarczy w tym przypadku payslips?
Czym różni się numer inwentarzowy od sygnatury
Pytanie: Niedawno zaczęłam pracę w bibliotece. Czym różni się numer inwentarzowy od sygnatury? I który z tych numerów piszemy przy pieczątce na książce?
Czy skontrum w bibliotece można uznać za inwentaryzację
Pytanie: Spotkałam się ostatnio ze zdaniem kontrolującego szkołę z organu prowadzącego, iż skontrum czy inwentaryzację, jak kontrolująca określała, należy przeprowadzać zgodnie z ustawą o rachunkowości. Biblioteki szkolne nie podlegają bowiem ustawie o bibliotekach. Kontrolująca, mimo informacji, że biblioteka korzysta z mola, poprosiła o arkusze spisu, gdyż zbiory biblioteczne należy traktować jako środki trwałe, więc tak powinny być spisane. Czy miała rację?
Czy można utworzyć odrębny rachunek bankowy na wpłaty dla Ukraińców
Pytanie: W związku z wojną w Ukrainie nasza gmina przyjmuje uchodźców. Czy jako ośrodek kultury wraz z biblioteką możemy otworzyć odrębny rachunek bankowy, gdzie mieszkańcy gminy będą przekazywać wpłaty na ten cel oraz my, jako instytucja kultury, będziemy te środki wydatkować na potrzeby uchodźców?
Apel Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w sprawie wykluczenia rosyjskich organizacji i bibliotek z IFLA
Zarząd Główny SBP podjął w dniu 3 marca 2022 r. uchwałę o przyjęciu Apelu o wykluczenie wszystkich rosyjskich organizacji i bibliotek z Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich IFLA. Apel został przesłany do Przewodniczącej IFLA Barbary Lison, Sekretarza Generalnego Geralda Leitnera oraz dziesięciu członków Zarządu IFLA. Informacja została przesłana do wiadomości Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek oraz EBLIDA. W załączniku znajdziesz pełną treść apelu.
9 marca 2022 roku - posiedzenie Krajowej Rady Bibliotecznej
W dniu 9 marca 2022 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Bibliotecznej. Zgodnie z art. 7 ust. 6 pkt 2 ustawy o bibliotekach Rada opiniowała wnioski o łączenie bibliotek z innymi instytucjami kultury. Po przedstawieniu opinii referenta i wojewódzkiej biblioteki publicznej, KRB wydała cztery opinie dotyczące łączenia bibliotek z inną instytucją kultury.
Program Dotacyjny „Niepodległa” 2022 – ogłoszono wyniki naboru
Dofinansowanie otrzymało 104 wnioskodawców – 37 samorządowych i 67 NGO. Łączna kwota dla wszystkich projektów wyniosła 3,5 miliona złotych. Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych. W sumie złożono 1512 wniosków. Samorządowe instytucje kultury złożyły ich 687, a NGO – 825. Dofinansowanie otrzymały wnioski, które otrzymały ocenę końcową na poziomie 80 pkt i więcej. Pobierz wyniki naboru w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” w roku 2022.
Resort edukacji wydał rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów szkolnych w związku z sytuacją w Ukrainie
W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie MEiN przygotowało rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów. Nauczyciele powinni m.in. wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, a także wprowadzić skuteczny sposobu porozumiewania się mimo bariery językowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestaw wskazówek i rekomendacji, które mają pomóc nauczycielom i pedagogom szkolnym w rozmowie o emocjach uczniów oraz informowaniu o aktualnej sytuacji w Ukrainie. Materiał został podzielony na kilka części - pomoc uczniom z Polski, uczniom z Ukrainy, którzy na co dzień przebywają w Polsce i wskazówki dotyczące wsparcia dzieci z Ukrainy, które trafiły do Polski w związku z eskalacją działań zbrojnych.
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »