Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Resort edukacji wydał rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów szkolnych w związku z sytuacją w Ukrainie

W związku z aktualną sytuacją w Ukrainie MEiN przygotowało rekomendacje dla nauczycieli i pedagogów. Nauczyciele powinni m.in. wzmacniać poczucie bezpieczeństwa, a także wprowadzić skuteczny sposobu porozumiewania się mimo bariery językowej. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zestaw wskazówek i rekomendacji, które mają pomóc nauczycielom i pedagogom szkolnym w rozmowie o emocjach uczniów oraz informowaniu o aktualnej sytuacji w Ukrainie. Materiał został podzielony na kilka części - pomoc uczniom z Polski, uczniom z Ukrainy, którzy na co dzień przebywają w Polsce i wskazówki dotyczące wsparcia dzieci z Ukrainy, które trafiły do Polski w związku z eskalacją działań zbrojnych.

Pracodawcy mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy. Sprawdź, w jaki sposób

Jeżeli jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić obywatela Ukrainy zgłoś swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy lub poprzez formularz online na stronie: https://www.praca.gov.pl. Pamiętaj, aby w uwagach oferty dodać komentarz, że oferta skierowana jest do obywateli Ukrainy.Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524. W celu zgłoszenia oferty pracy przygotuj następujące informacje: nazwę firmy, adres, numer telefonu, numer identyfikacji podatkowej, nazwę stanowiska pracy, liczbę wolnych miejsc pracy w ramach stanowiska z uwzględnieniem liczby wolnych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, ogólny zakres obowiązków, miejsce wykonywania pracy, rodzaj umowy stanowiącej podstawę wykonywania pracy, wysokość proponowanego wynagrodzenia brutto, datę rozpoczęcia pracy, informację o systemie i rozkładzie czasu pracy, system wynagradzania, wymiar czasu pracy i okres zatrudnienia w przypadku pracy na podstawie umowy o pracę albo okres wykonywania umowy w przypadku umowy cywilnoprawnej, jakie są oczekiwania wobec kandydatów do pracy, w tym: poziom wykształcenia, umiejętności, uprawnienia, doświadczenie zawodowe, znajomość języków obcych z określeniem poziomu ich znajomości. Aby zwiększyć dostępność oferty pracy dla obywateli Ukrainy poproś urząd pracy o przetłumaczenie oferty na język ukraiński. Twoja oferta zostanie wprowadzona do systemu teleinformatycznego urzędów pracy i upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy - https://oferty.praca.gov.pl (w tym w języku ukraińskim).Na chwilę obecną aby zatrudnić legalnie obywatela Ukrainy musisz uzyskać dla niego jeden z dokumentów tj. zezwolenie na pracę lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy.Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy możesz uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w terminie 7 dni na okres do 24 miesięcy. Zezwolenie na pracę możesz uzyskać u właściwego Wojewody w terminie ok. 30 dni na okres do 3 lat.Źródło: www.gov.pl

Od dzisiaj (28 lutego 2022 r.) złagodzono obostrzenia epidemiczne

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z 25 lutego 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 20222 r. poz. 473).Nowe przepisy wchodzą w życie 28 lutego. Tego dnia swoją moc straciło rozporządzenie z 6 maja 2021 r. Nowe przepisy sanitarne obowiązywać będą do 31 marca br. Jeśli ktoś zakazi się koronawirusem, nadal będzie musiał poddać się izolacji. Będzie ona trwała 7 dni, jeżeli nie wystąpiły objawy COVID-19. Lekarz POZ będzie mógł podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał. Inne zasady izolacji obowiązują osoby wykonujące zawód medyczny, żołnierzy lub funkcjonariuszy. Wtedy izolacja trwa: 7 dni (od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny). Nowe rozporządzenie przewiduje, że jeśli ktoś mieszka z osobą chorą, to jego kwarantanna potrwa tyle, ile izolacja współdomownika. Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację, nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją. Jeśli ktoś jest zaszczepiony i uzyskał negatywny wynik testu, zostanie zwolniony z kwarantanny; jeśli nie jest zaszczepiony, może zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.Rozporządzenie przewiduje, że do końca marca obowiązkowe będzie jednak zakrywanie nosa i ust maseczkami m.in. w sklepach, środkach zbiorowego transportu publicznego, samolotach itp. W nowym rozporządzeniu nie znajdziemy np. obostrzeń dotyczących limitów osób, jakie musiały być zachowane w sklepach, restauracjach, środkach transportu czy podczas spotkań i imprez. Zwalnia się z konieczności odbycia kwarantanny dla przekraczających granicę z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju. Takie osoby nie będą musiały również okazać negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.Wstrzymuje się pasażerski ruch kolejowy między Polską a Białorusią. „Do dnia 31 marca 2022 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem odcinka granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi”.

Praca w sobotę – nie może to być zaplanowana praca w godzinach nadliczbowych

Pytanie: Sprawa dotyczy biblioteki publicznej w jednoosobowej obsadzie – jeden etat. Jaki zapis i w jakich dokumentach powinien się pojawić w związku z tym, że kierownik biblioteki w 2022 r. będzie odpłatnie pracował w jedną sobotę w miesiącu przez 5 godzin (60 godzin rocznie). Będą to godziny nadliczbowe płatne. Obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, miesięczny okres rozliczeniowy. Natknęłam się na zapis, że nie można planować pracy w godzinach nadliczbowych. Czy w ogóle jest możliwe świadczenie takiej pracy?

Warto namówić sponsora do skorzystania z ulgi sponsoringowej

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zyskali możliwość dodatkowego odliczenia od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na rzecz instytucji kultury. Warto wykorzystać ten argument, proponując sponsorom współpracę.

Ulga dla klasy średniej – wspólne rozliczenie małżonków

Interpretacja przepisów ulgi przysparza sporo problemów. Czy jest możliwe stosowanie ulgi wraz z małżonkiem? Pierwsze wspólne rozliczenie za 2022 r. nastąpi dopiero w pierwszej połowie 2023 r., jednak już teraz warto wiedzieć co wynika z znowelizowanych przepisów podatkowych.

Nauczyciel bibliotekarz - Praca pedagogiczna, techniczna, praca od kuchni, - wysłuchaj 4 podcastów i skorzystaj z doświadczeń innych

Zachęcam Cię do wysłuchania 4 podcastów dla nauczycieli bibliotekarzy. Autorka dzieli się swoimi doświadczeniami i podpowiada, na czym warto się skupić, a czym nie opłaca się przejmować. Każdy z podcastów trwa około pół godzinny i zawiera sprawdzone porady, które wynikają z wieloletniego doświadczenia w pracy w bibliotece szkolnej.

ZUS: gminy samodzielnie pozyskują dane do dodatków osłonowych

Osoby zainteresowane dodatkami osłonowymi, które przyznają gminy, nie muszą występować do ZUS o zaświadczenie dotyczące otrzymywanych świadczeń. Gminy mają obowiązek samodzielnie pozyskiwać dane niezbędne do ustalenia dochodu w celu rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego.Wszystkie dane niezbędne do ustalenia dochodu w celu rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, gminy mają obowiązek pozyskać samodzielnie, drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiednich usług dostępnych w systemach informatycznych – przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska.Dlatego osoby, które są zainteresowane dodatkami osłonowymi, nie muszą uzyskiwać zaświadczenia dotyczącego świadczeń wypłacanych im przez ZUS.Wnioski o dodatek osłonowy należy składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania.

Testy lub szczepienia pracowników przeciwko COVID-19

Weryfikacja testów lub szczepień pracowników – trwają prace nad projektem

W parlamencie kontynuowane są prace nad projektem ustawy, której celem jest umożliwienie pracodawcom uzyskania informacji na temat wyniku testu lub szczepieniu przeciwko COVID-19 osoby zatrudnionej. Sprawdź, co przewiduje projekt i na jakim etapie są obecnie prace legislacyjne.

Weryfikacja szczepień i testów przez pracodawców. Komisja zdrowia opowiedziała się za projektem ustawy

Posłowie Sejmowej Komisji Zdrowia zdecydowali, że projekt ustawy zakładający możliwość weryfikacji szczepień lub testów przez pracodawców będzie dalej procedowany.Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu ustawy odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia br. w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne.Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała projekt ustawy podczas wieczornego posiedzenia we wtorek (11 stycznia) i pozytywnie go zaopiniowała po przeprowadzeniu głosowania nad licznymi zgłoszonymi poprawkami.Projekt zmienił nazwę na "projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19". Wykreślenie z tytułu sformułowania o działalności "gospodarczej" jest zasadne, bo w ustawie chodzi też np. o instytucje kultury.Testy na covid, o których mowa w projekcie, będą finansowane ze środków publicznych.Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy. Głosowało 37 posłów – za było 21 posłów, przeciw – 10, wstrzymało się 6. Projekt został skierowany do drugiego czytania.Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. 23 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie ministra zdrowia, zgodnie z którym osoby wykonujące zawód medyczny, farmaceuci i studenci medycyny do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.