Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla wszystkich, którzy piszą scenariusze zajęć bibliotecznych. Na naszej stronie znajdziesz gotowe szablony, poradniki oraz artykuły, które pomogą Ci w tworzeniu oryginalnych i interesujących scenariuszy. Dowiedz się więcej o sztuce pisania scenariuszy, a także zainspiruj się naszymi propozycjami. Wejdź na stronę już dziś i stwórz swój wymarzony scenariusz!

Nie tylko do picia – 4 propozycje doświadczeń naukowych i wspólnej zabawy z wodą

W prostocie tkwi siła, którą powinniśmy wykorzystywać w działaniach bibliotecznych. Zwłaszcza w pracy z młodszymi dziećmi wykorzystanie wody może okazać się kluczem do sukcesu. Przekonaj się, że za jej pomocą można łatwo wprowadzić dzieci w świat nauki.

Mam moc. Mogę zmienić świat. Rozwijamy kompetencje społeczne – scenariusz

Zajęcia przybliżające znaczenie i praktyczne wykorzystanie kompetencji społecznych w życiu. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych.

4 stycznia Światowy Dzień Braille’a – scenariusz

Niepełnosprawni mają w życiu trudniej. Mało o nich wiemy, niewiele uwagi im poświęcamy. Lekcja z okazji Światowego Dnia Braille’a wprowadza uczniów w świat osób niewidomych i niedowidzących. Uczestnicy: uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej.

4 sposoby notowania – wybierz najlepszy dla siebie

Jednym z podstawowych zadań każdego ucznia, bez względu na wiek i temat, jest tworzenie notatek. Poznanie skutecznych metod notowania jest ważne nie tylko dla uczniów, ale także dla osób dorosłych. Sprawdź, kiedy notować linearnie, a kiedy stosować metodę TM, metodę Cornella, a kiedy metodę Fiche-Pionta.

Komiks to też literatura scenariusz

Lekcja biblioteczna: Komiks to też literatura – scenariusz

Komiks oficjalnie uznano za gatunek literacki będący doskonałą alternatywą dla książek we wszystkich grupach wiekowych. Uczestnicy zajęć poznają jego zalety i wcielają się w rolę twórców historyjek obrazkowych. Uczestnicy: uczniowie szkół ponadpodstawowych

Idol czy autorytet

Idol czy autorytet: w poszukiwaniu wzorów do naśladowania – scenariusz

W każdym wieku potrzebujemy autorytetów. Uczniowie coraz częściej fascynują się osobami popularnymi w Internecie, które nie zawsze można za takie uznać. To zajęcia o wartościach i wzorach godnych naśladowania, o dokonywaniu mądrych wyborów i konieczności weryfikowania idoli. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej

Aleksander Fredro

Aleksander Fredro: szlachcic o giętkim języku – scenariusz

Aleksander Fredro znany jest przede wszystkim jako komediopisarz. Ta lekcja umożliwia poznanie go w różnych rolach: jako autora, działacza, żołnierza i zwykłego człowieka. Uczestnicy: uczniowie klas VII–VIII szkoły podstawowej

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla nastolatków o konsekwencjach upiększania zdjęć

Z filtrem upiększającym czy bez – życie w światach równoległych. Scenariusz lekcji bibliotecznej

Młodzież żyje w dwóch równoległych światach: wirtualnym, który pełen jest twarzy o nieskazitelnej urodzie oraz rzeczywistym, w którym nie każdy jest piękny. Lekcja o szkodliwości stosowania filtrów upiększających pomoże uczniom wrócić do rzeczywistości i bardziej polubić własny wygląd. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz I–II szkoły ponadpodstawowej. Zajęcia można przeprowadzić z całą klasą lub w grupach: tylko z dziewczętami, tylko z chłopcami.

Śladami bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa – scenariusz lekcji bibliotecznej

Zajęcia przybliżające lekturę, zachęcające uczniów do rozwijania kreatywności i zdolności planowania.

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – scenariusz

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – scenariusz

Wolontariat to okazja do poznawania środowiska lokalnego. Ta lekcja biblioteczna pomaga uczniom dostrzec liczne korzyści płynące z pomagania innym oraz motywuje ich do samorozwoju. Uczestnicy: uczniowie szkół średnich.