Książeczka sanepidowska dla bibliotekarza
Pytanie: Pracownik gminnej biblioteki publicznej wraz z dyrektorem organizują warsztaty, na których przygotowują posiłki wraz z dziećmi. Czy należy ich skierować na badania, podczas których dostaną książeczkę sanepid-owską?

Konkurs czytelniczy: polskie przysłowia cz. 2
Często zastanawiamy się, jaki projekt biblioteczny zrealizować w kolejnym roku szkolnym. Warto przypominać polskie przysłowia i powiedzonka w aspekcie utrwalania wiedzy już zdobytej przez uczniów oraz jako ciekawy sposób na zajęcia czytelnicze w bibliotece szkolnej. W jednym projekcie można zrealizować wiele różnych form pracy pedagogicznej – zajęcia z przysłowiami raz w miesiącu albo projekt całoroczny w wybranych klasach, konkurs dla społeczności szkolnej lub konkurs międzyszkolny. Może to być wyszukiwanie informacji na określony temat w zależności od naszego wyboru zagadnienia, formy literackie i plastyczne oraz współpraca z nauczycielami – polonistą, historykiem, informatykiem i plastykiem.
Jak będzie wyglądała biblioteka pedagogiczna przyszłości
Jedyna pewna rzeczą pchającą nas ku przyszłości jest rozwój. Jego podstawą jest namysł nad tym, gdzie będziemy znajdować się za kilka laT, co będziemy robić, jak będzie wyglądał otaczający nas świat? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy VII Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych.

Chat GPT (sztuczna inteligencja) w pracach konkursowych w bibliotece
Czy organizatorzy konkursu plastycznego, filmowego, muzycznego lub literackiego mogą zakazać uczestnikom zgłaszania prac, które powstały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI)? Tak, mają do tego prawo… Tylko, czy ma to jakikolwiek praktyczny wymiar, żeby nie powiedzieć - sens? W tym artykule próbujemy zmierzyć się z kilkoma wątpliwościami natury prawnej, które – nomen omen – są „generowane” przez czat GPT.
Błędy w statucie biblioteki mogą spowodować jego nieważność
Pominięcie w statucie obowiązku zasięgnięcia opinii związków zawodowych i stowarzyszeń twórczych przy ustalaniu regulaminu organizacyjnego biblioteki gminnej jest naruszeniem przepisów ustawowych i uchwałą rady gminy/miasta wprowadzająca taki przepis podlega unieważnieniu. Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Lubelskiego z 1 marca 2023 r. (PN-II.4131.84.2023, Dz.Urz.Woj.Lubel. z 2023 r. nr 43, poz. 1505).
Przykładowy regulamin konkursu bibliotecznego
Przykładowy regulamin konkursu bibliotecznego to dokument, który szczegółowo określa zasady uczestnictwa, kryteria oceny oraz nagrody przyznawane w ramach organizowanych przez bibliotekę rywalizacji. Regulamin ten ma na celu zapewnienie uczciwości, przejrzystości oraz równości szans dla wszystkich uczestników, a także ułatwia bibliotekarzom sprawne przeprowadzenie konkursu. Jego dobrze przygotowana forma jest kluczowa, by w pełni wykorzystać potencjał takiej inicjatywy, angażując społeczność i promując czytelnictwo w kreatywny sposób.